TRENDLER
Aynur Kolbay
Aynur Kolbay

TÜM YAZILARI

Haftanın Çocuk Kitabı: Eksi Üç Evcil Hayvan İstiyor

Görüntülenme 846

0
Haftanın Çocuk Kitabı: Eksi Üç Evcil Hayvan İstiyor

Evde varlığı hissedilir bir hayvanla yaşama fikri her zaman çekici gelen bir fikir olmakla birlikte hiçbir zaman cesaret edemediğim, bu sorumluluk karşısında kendimi yetersiz hissettiğim bir konu olmuştur. Zamanında pek çok çocuğun yaptığı gibi, aileme bir kedi alalım ısrarlarında bulunsam da bu girişimlerim hep bakımı daha basit ve çok fazla sorumluluk gerektirmeyen hayvanlardan olan balık ya da kuş ile sonuçlanmıştır. Şimdi etrafımda pek çok ailenin evinde kedi ya da köpek gördükçe çok sevinmekle birlikte, sorumluluğun ne kadarının gerçekten çocuk tarafından üstlenildiğine ya da özellikle çok küçük yaştaki çocuklar tarafından bu hayvanların hafif düzeyde de olsa bir zorbalığa maruz kalıp kalmadıklarına dair soru işaretlerim de varlığını koruyor. 

Dinozor Çocuk’tan çıkan Eksi Üç Evcil Hayvan İstiyor kitabı da tamamen çocukların evcil hayvan istemesini ve bu sorumluluğa ne kadar hazır olduklarını konu edinen bir kitap. “Üç” ailesi anne, baba ve yavru Eksi’den oluşan bir dinozor ailesi. Küçük dinozor Eksi Üç, evde bir evcil hayvanla yaşamak istese de ailesi evde bir hayvan beslemenin büyük bir sorumluluk olduğu ve Eksi’nin bunu kendi başına halledemeyeceği görüşündedir. Özellikle annesi tüm işlerin kendisine kalacağından korktuğu için bu fikre hiç sıcak bakmamaktadır. Ancak Eksi isteğinde kararlıdır ve bunun için de kendini kanıtlamaya ve bir hayvana bakabilecek sorumlulukta olduğunu ailesine ispat etmeye karar verir. 

“Dinozorlarınızı gezdirir, yedirir, içirir, yıkar, paklar. Eksi Üç onlara çok iyi bakar” şeklinde özenle hazırladığı el ilanlarına iletişim bilgilerini de ekleyerek etrafa asar. Müşteri bulmakta da hiç sıkıntı çekmez. İlk müşterisi Tiranozo Reks’e banyo yaptırılması, ikinci müşteri Triseratops’un yürüyüşe çıkarılması, üçüncü müşterisi Stegozor’un ise diken ve pençe bakımının yapılması gerekmektedir. Aynı gün içinde hiçbir müşteriyi çevirmeyen Eksi Üç, her üç görevi de başarıyla yerine getirir. Dinozorlar da dinozorların aileleri de Eksi’nin hizmetlerinden oldukça memnun kalır. Ama her bir dinozorun farklı yapısı ve ihtiyacı yüzünden çok yorulan Eksi, bir de evde meydana gelen hasarları onarıp evi eski haline getirmekle de uğraşınca gün sonunda yorgunluktan bitap düşer. Ailesinin evcil hayvan edinmesine izin vermeyişini anlayıp bu karara sevinmek üzereyken Eksi’yi başka bir sürpriz beklemektedir. Ailesi, sorumluluklarını yerine getirmek konusunda kendini ispatlayan Eksi’ye evcil hayvan almıştır. Ailesinin evcil hayvan olarak getirdiği sürpriz ise okuyucuya da sürpriz olarak kalsın. 

Evde hayvan bakımının gerçek sorumluluklarını göstermek ve bunun üzerine bu konuda kendi kapasitelerini düşünebilmelerine fırsat sunması bakımından özellikle evcil hayvan isteyen çocuklarla birlikte okumak iyi olabilir. 

Ute Krause, Türkiye, Nijerya, Hindistan ve Amerika gibi pek çok farklı ülkede büyüme imkânı yakalamış bir yazar ve çizer. Kitapta bahsi geçen dinozor isimleri, ilk okuma kitabı olarak telaffuz açısından zor olsa da, hikâyenin eğlenceli ve sürükleyici olması ve bunu eğlenceli çizimlerle desteklemesi kitabı küçük yaş okuyucular için uygun bir hale getiriyor.

Keyifli okumalar… 

Aynur Kolbay

Yazar: Ute Krause

Çizen: Ute Krause 

Basım Tarihi: 2019

Sayfa Sayısı: 72 sayfa

Yayınevi: Dinozor Çocuk

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!