TRENDLER
Aynur Kolbay
Aynur Kolbay

TÜM YAZILARI

Haftanın Çocuk Kitabı: Hayır! Burası Orman Değil!

Görüntülenme 1227

0
Haftanın Çocuk Kitabı: Hayır! Burası Orman Değil!

Bir çocuğun sorumluluk sahibi olması şüphesiz ki çok önemlidir. Ve sorumluluk duygusu kazandırılan ya da öğretilen bir özellik olduğu için de, burada çocuğun gelişimini üstlenen kişilere büyük görevler düşer. Çocuğun aile içinde, arkadaşları arasında, evde, okulda, girdiği her ortamda üzerine düşen görevleri kendi inisiyatifi ile halledebilmesini sağlamak, hele hele bunu küçük yaştan itibaren çocuğa kazandırmak çaba istiyor tabi ki. 

Çoğunlukla annelerin en büyük dertlerinden olan çocukların odalarını toplamamaları, her yeri dağınık bırakmaları, ev içinde yapmaları gereken işleri yerine getirmemeleri gibi konular, aslında dolaylı olarak da olsa sorumluluk sahibi olmakla ilgilidir diyebiliriz. Düzen takıntısı kişisel bir şey olsa da, çocukların yatmadan önce dişlerini fırçalamaları, pijamalarını giymeleri, odalarını ya da yaşadıkları evi, en azından tüm bireylerin rahat edebileceği ölçüde bir düzene getirmeleri sorumluluk duygusu ya da öz disiplin edinmenin temel taşlarını oluşturur.

Günışığı Kitaplığı’ndan çıkan Hayır! Burası Orman Değil! kitabı da özellikle küçük yaştaki çocuklara bu davranışları edinebilmeleri konusunda yardımcı olabilir. 

Kitabın kahramanı Küçük Pola, “hayır” kelimesini çok seven ve hem kendisi hem de çevresindekiler için sorumluluk gerektiren her işi “Hayır!” cevabıyla geçiştiren bir kızdır. Banyo yapmak, dişlerini fırçalamak, odasını toplamak, üstünü değiştirmek, alçak sesle konuşmak, yatarken pijamalarını giymek gibi tekliflerin hepsi “hayır” cevabıyla karşılık bulur. Bir gün Pola, annesinin darmadağın odasından çıkarken söylediği “Yakında burası ormana döner” cümlesi ile uykuya dalar ve sonra olanlar olur. 

Pola uykudan şiddetli bir rüzgârla uyanır, hemen yanı başında yatan dev aslanı görünce korkudan kendini odasından dışarı atar. Ama odasının dışı da en az odası kadar garipliklerle doludur. Koridoru kaplayan ve ciyak ciyak bağıran kuşlar, anne babasının yatak odasında onların kıyafetleri ile dolaşan ayılar, banyoda etrafa su sıçrata sıçrata yıkanan su aygırı, oturma odasında tüm kitaplığı yerle bir etmiş maymunlar bulunmaktadır. Bunlar yetmezmiş gibi mutfakta, çamaşır odasında, hatta bahçede bile çeşit çeşit hayvan ortalığı birbirine katmakla meşguldür. Birden kendini ormanın derinliklerinde bulan Pola, kıyafetlerinin, oyuncaklarının ve kitaplarının tüm ormana yayıldığını fark eder. Olanlardan o kadar korkmuş ve o kadar yorulmuştur ki ormanda bulduğu eşyalarının arasında derin bir uykuya dalar. Uykudan nasıl uyandığı, bu yaşadıklarının kendisine bir mesaj verip veremediği, ormandan ve hayvanlardan kurtulup kurtulamadığı da okuyucuya sürpriz olsun. 

Ödüllü yazar Susanna Isern’in özellikle minik okurlar için hem hareketli, hem eğlenceli hem de düşündürücü bir nitelikte olan kitabı çok basit bir kurguyla ilerliyor. Giriş, gelişme ve mutlu bir son kurgusu ile çocukların konudan kendilerine pay çıkarmalarını ve kahramanla özdeşleşmelerini de sağlıyor. Son yıllarda ülkemizde de oldukça popüler olan Öpücük Ne Renktir kitabının da çizeri olan Rocio Bonilla’nın çizgi film tadındaki resimleri ise öykünün canlılığının hissedilmesini sağlıyor. 

Günışığı Kitaplığı’ndan 2020’nin ilk kitapları arasında çıkan Hayır! Burası Orman Değil! 3 yaş ve üzeri tüm okuyucular için uygun. 

Keyifli okumalar… 

Aynur Kolbay

Yazar: Susanna Isern

Resimleyen: Rocio Bonilla

Basım Tarihi: 2020

Yayınevi: Günışığı Kitaplığı

Sayfa sayısı: 35 sayfa

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!