TRENDLER
Aynur Kolbay
Aynur Kolbay

TÜM YAZILARI

Haftanın Çocuk Kitabı: Haylazların Kralı

Görüntülenme 948

0
Haftanın Çocuk Kitabı: Haylazların Kralı

Kurallar, kimi zaman gereklilik, kimi zaman teferruat, çocuklar için ise çoğunlukla yıkılmak üzere büyük istek duyulan ilkeler olarak algılanıyor sanırım. Bebeklikten itibaren büyümeye başlayan insan evladının önüne yere ve zamana göre pek çok kural koyuyor, bu kurallar vasıtasıyla da onu bir nevi topluluk içinde yaşamaya hazırlıyoruz. “Burada böyle konuşulmaz”, “Orada şöyle oturulmaz”, “Bu ellenmez”, “Oraya girilmez”, “Burada bağırılmaz” vs gibi çok fazla, zaman zaman da yersiz kuralları çocukluktan itibaren bünyelerine yerleştiriyoruz. Tıpkı bize de yapıldığı gibi.

Ama çocuklar, bazı konuları sorgulamakta, onlara bir anlam yükleyip yüklememekte yetişkinlere kıyasla çok daha cesur oldukları için, hepimiz tarafından doğru kabul edilmiş pek çok kuralı ve kaideyi de çok güzel ve akıllıca sorgulama cesareti gösterebiliyorlar.  

Andrew Clements’in ilk yazdığı Bunun Adı Findel isimli bol ödüllü harika kitabını da tüm bunları çok güzel ve zekice sorguladığı ve dil kavramını da çok güzel sorgulattığı için çok sevmiştim. Yine Günışığı Kitaplığı’ndan çıkan Haylazların Kralı isimli kitabı ise kuralları farklı bir boyutta sorgulatıyor.

Kahramanımız Clayton, abisi Mitch’i idol kabul edip onun izinde giden, onun belalı okul yaşamına özenerek gerçekleştirdiği haylazlıkları ile ünlü, çıkardığı olaylar yüzünden neredeyse her hafta müdürün yanına çıkan bir çocuk. Gerçekleştirdiği büyük cesaret gerektiren her olayın altında da, o olayı abisine nasıl da güzel anlatacağına, onun tarafından nasıl da takdir edileceğine dair bir umudu ve inancı var.

Mitch ise, sadece okulda değil okul dışında da sinirlerine hakim olamayıp basit bir trafik cezası olayını mahkemede tartışmaya kadar vardırınca 30 günlük hapis cezası alarak bir süreliğine evden uzaklaşıyor. Abisi gibi içinden gelerek, refleks şeklinde değil de, tam tersine daha planlı programlı sorunlar çıkaran ve bu hayatından çok memnun olan Clayton’ın hayatı ise abisinin hapisten çıkıp eve dönmesi ile aniden değişiveriyor. Abisinin kendisini takdir edeceğini umduğu pek çok olay, beklediği ilgiyi görmediği gibi, Mitch tarafından tepki görmesine bile sebep oluyor.

Abisi hapiste geçirdiği 30 günlük esaret hayatıyla akıllanmış ve daha sorunsuz bir hayat yaşamaya karar vermiş olduğu için, kardeşinden de artık okulda ve dışarda sorun çıkarmamasını, haylazlıklarına son vermesini istiyor. Abisine olan güveni, inancı ve hayranlığı ağır bastığından dolayı Clayton bu teklifi istemeye istemeye kabul ediyor ve kendini çok zorladığı, arkadaşlarıyla arasının bozulmasını bile göze aldığı ve ilk başlarda çok zorlansa ve istemese bile yavaş yavaş alıştığı ve hatta zevk bile aldığı bir döneme başlıyor. Abisine karşı dürüst olmaya ve sözünde durmaya çalışırken çevresine karşı verdiği savaş ve kendisi hakkında kabul edilmiş gerçekleri değiştirmek için sarf ettiği çaba çok güzel ve gerçekçi bir şekilde anlatılıyor.

Kitap başkaları tarafından belirlenen doğruları, kuralları, yasakları sorgulayan; yaramazlık denen şeyin temelinde yatan “eğlence” kavramını çok güzel irdeleyen ve harika örneklerle farklı bakış açıları getiren bölümlere ve diyaloglara sahip. Şahsi olarak kimseyle derdi olmamasına rağmen, sırf “eğlenmek” amacıyla yapılan ve aslında başkalarına ciddi zararlar veren hareketlerin sonuçlarını heyecanlı olaylarla süsleyen yazar, bu tarz zararlı davranışlara ara verildiğinde zamanla kendi iç potansiyelini ve başarılı alanlarını da keşfeden Clay’in değişim ve başarı hikâyesini zevkle takip ettiriyor. Önemli olanın birilerini sinir etmek, onlara zarar vererek eğlenmek değil de, sıkıcı hatta zor gelen şeylerin altında yatan eğlenceyi keşfetmek olduğunu; başkalarına karşı kaybedilen güvenin tekrar kazanılması için ne kadar çok emek gerektiğini sürükleyici bir hikâye ile anlatıveriyor.

Özellikle okul yaşamına dair konuları, okul arkadaşlığı, öğretmen-öğrenci ilişkileri gibi konuları ele alan Celements, yazdığı 50’den fazla kitapla çocuklar ve ebeveynler tarafından da oldukça sevilen bir yazar. Yazarın Günışığı Kitaplığı tarafından basılan tüm kitapları 9 yaş ve üstü okuyucular için uygun.

Keyifli okumalar…

Hazırlayan: Aynur Kolbay

Yazar: Andrew Clements

Basım Tarihi: 2019

Sayfa Sayısı: 140 Sayfa

Yayınevi: Günışığı Kitaplığı

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!