TRENDLER

Haftanın Çocuk Kitabı: İyilik

Görüntülenme 3775

0
Haftanın Çocuk Kitabı: İyilik

“İster günlük hayatımızı kolaylaştıran küçük iyilikler olsun, ister gerçekten ihtiyaç sahibi insanlara nasıl yardım edebileceğimize dair daha büyük sorular olsun, hepimiz biliyoruz ki daha nazik bir dünya, daha iyi bir dünyadır.”

Hepimiz hayatımız boyunca iyi insanlar karşımıza çıksın, iyi insanlarla muhatap olalım, iyi insanlarla çalışalım, yaşayalım isteriz. Bununla bağlantılı olarak da iyi çocuklar yetişmesini ya da bizzat yetiştirmeyi dileriz. Bir çocuğu “iyi” bir insan olma yolunda eğitmek kadar, kendimizin ne kadar iyi olduğu, başkalarının iyiliği için neler yaptığı da ayrı bir öneme sahip tabii. Bu nedenle yetişkinler olarak bizlerin başlatacağı iyilik hareketi, çocuklara da mutlaka geçer diye düşünmeli ve bir çocuğun yetişmesinin herhangi bir aşamasında yerimizi alırken bunu aklımızdan çıkarmamalıyız diye düşünüyorum.

İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıkan İyilik adlı kitap da, bize “iyilik” kavramını boylu boyunca düşündürtüyor. Kendimizi ne kadar küçük, önemsiz ya da çekingen olarak görürsek görelim, aslında hepimiz yaşadığımız dünyayı daha iyi bir yere çevirecek güce sahibiz. Nasıl mı? Tabi ki iyilikle. 

Birine gülümsemek iyilik yapmanın en kolay başlangıcı olabilir mesela. Ya da ihtiyacı olan birini dinlemek, birine sarılmak, korkmuş birinin sadece elini tutarak bile ona destek olmak, onu güldürmek. İyi biri olabilmek ve başkalarının iyiliği için bir şeyler yapabilmek her zaman çok kolay olmayabilir ama önemli olan elimizden gelenin en iyisini yapabilmek. Kitap, bu düşünceleri destekleyen harika öneriler ve çocuklarda farkındalık yaratacak tavsiyelerle dolu. 

Birinin torbasını taşımasına yardım eden, sırasını daha sabırsız birine verebilen, hayvanları da en az kendisi kadar düşünebilen, başkalarına yardım eden, sahip olduklarını başkalarıyla paylaşabilen birinin kötü biri olma olasılığı nedir ki? İşte tam da buna odaklanan, aslında çok basit ve mümkün olan adımlarla dünyayı harika bir yere çevirebileceğimiz inancını aşılayan kitap, baştan sona iyimser düşüncelerle dolu. Bu nedenle de okurken de, kitabı kapadıktan sonra da insanın suratında bir gülümseme takılı kalıveriyor istem dışı. 

Özellikle gelişim çağındaki küçük yaş grubu çocuklara, iyilik yapma ve iyi insan olma fikrini aşılamak ve bunun sonuçlarını düşündürtmek için çok güzel bir fırsat sunan kitap, aynı zamanda farklı ve yaratıcı yöntemlerle çocukların daha fazla iyilik yapmasını teşvik edecek öneriler de sunuyor. 

Kitabın en önemli özelliği ise iyiliğe dair yazılmış sade hikâyeyi tamamlayan resimleri. Dünyanın en önemli çizerlerden 38 farklı çizerin hiçbir ücret almadan bağışladıkları muhteşem resimler, Dünya’yı daha iyi bir yer yapabilmek adına çocuklara harika bir yol gösterici oluyorlar. Hayvanlar, insanlar, bitkiler ve daha pek çok ayrıntıyla bezeli bu muhteşem çizimler, okumayı hem çocuklar hem de yetişkinler için bir şölene çeviriyor adeta. Kitabın ilk ve son sayfalarında ufacık bilgilerle çizerlerin tek tek tanıtıldığı kısımlar ise, çocuklarla birlikte incelemek ve kitapların yazarları kadar çizerlerinin de aslında ne kadar önemli olduğunu vurgulamak adına önemli bir adım olabilir. 

Kitabın amacının ve özünün çok güzel özetlendiği önsözü ise yazar ve çizer olarak tanıdığımız, aynı zamanda bu kitapta da bir çizimi yer alan Axel Scheffler’e ait. Kitabın sonunda bizzat Axel Scheffler’in de yetkilisi olduğu bir yardım kuruluşu olan Three Peas ve başka yardım kuruluşlarına dair ufak bilgiler içeren bir sayfa da bulunuyor. Çocuklara iyilik yapmanın çeşitlerini ve küresel boyutunu göstermek adına bu sayfadan yola çıkarak farklı kurumlarla ilgili bilgiler verilip ufukları genişletilebilir.  

Keyifli okumalar…

Hazırlayan: Aynur Kolbay

@okumak_zamani


Yazar: Alison Green

Çizer: 38 farklı çizer

Basım Tarihi: 2019

Sayfa Sayısı: 48 sayfa

Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!