TRENDLER

Haftanın Çocuk Kitabı: Karanlıktan Korkan Mum

Görüntülenme 9756

0
Haftanın Çocuk Kitabı: Karanlıktan Korkan Mum

“Ahhh, herkesin mum ışığında oturduğu çok çok çok eski zamanlar kim bilir ne güzeldi!”

Elektriğin henüz keşfedilmediği zamanlara rastlamadım elbette ama yaşım dolayısıyla elektriklerin sık sık kesildiği ve mum ışığında oturmak zorunda kaldığımız oldukça fazla sayıda gün hatırlıyorum. Yukarıdaki gibi klasik bir “mum ışığında oturulan eski zaman” güzellemesi yapmayacağım ama bazı yoklukların çok basit mutluluklar getirdiği zamanları tekrar yakalamanın çok zor olduğu bir devirde yaşadığımızı da inkâr edemeyeceğim. 

Günışığı Kitaplığı’ndan çıkan Karanlıktan Korkan Mum da bizi güzel sorgulamaların ve eğlenceli bir hikâyenin içine sokuveriyor. 

Yıllardır bir çekmecenin derinliklerinde bırakılmış, kullanılmaya kullanılmaya yeri unutulmuş Mum Selami, bir gün elektriklerin gitmesi ile birlikte ev ahalisinin aklına geliverir. Uzun aramalar sonucunda çekmeceden çekip çıkarılan ve yakılan Mum Selami, yıllar sonra tekrar hatırlandığı ve çekmeceden kurtulduğu için çok mutludur. Ne var ki bir süre sonra elektrikler geri gelir ve mumun söndürülmesi gerekir. Ev sakinleri ne yaparlarsa yapsınlar Mum Selami’yi söndürmeyi başaramazlar. Sonunda onu mum doktoruna götürmeye karar verirler. 

Mum doktoru, Mum Selami’yi muayenehanesinde birkaç gün ağırlaması gerektiğini ve sonunda onu sönmeye ikna edebileceğini söyler ve ev ahalisini gönderir. Böylece yüzlerce mumun arasında, hiç sönmeden yanmaya ve etrafını anlamaya çalışan Selami, yavaş yavaş diğer mumlarla sohbet etmeye başlar. Hayatında hiç görmediği çeşitlilikte ve sayıda mumla karşılaşan Selami, farklı farklı dertlere de şahit olur. 

Mum doktoru tarafından, bir kaldırımın kenarında hafızasını kaybetmiş bir halde bulunan ve her sene sadece doğum günlerinde yanıp hemen söndürüldüğü için yaşamını yitirmeyen Çizgili Doğum Günü Mumu… Ya da sadece romantik anların görülmeyen kahramanı olmaktan bıkan ve artık yanmamaya karar veren Aydınlıktan Korkan Mum… Selami farklı farklı mumlar ve birbirinden değişik dertlerle kendini sorgulamaya ve neden sönmekte direndiğini daha iyi anlamaya ve ifade etmeye başlar. 

Mumların birbirleri ile olan sohbetleri ve birbirinden farklı karakterleri, okuyucuyu da basit ama derin bir varoluş sorgulamasına itiyor. Doğru zamanda ve doğru yerde her şeyin ve herkesin bir varoluş sebebi olduğu çok güzel diyaloglarla aktarılırken; başkaları tarafından görülmek istemek, yalnızlıktan ya da unutulmaktan korkmak, bir işe yaradığını hissetmek ve gerçekten işe yarar bir şeyler yapmanın verdiği mutluluk çok basit ve naif örneklerle hikâyede yerini alıyor. 

Uzun yıllardır kendi içinde biriktirdiği çocuk hikâyelerinin ilki olan Karanlıktan Korkan Mum ile yazın dünyasına katılan yazar Selen Aydın, 4 yaş ve üstü okuyucular için uygun olan bu ilk kitabı ile minik okuyucuları sevgi, arkadaşlık, yardımlaşma, korku, empati, varoluş gibi pek çok konu hakkında düşünmeye sevk ediyor. Hikâyeyi adeta tamamlayan ve görsel bir ziyafete dönüştüren çizimler ise Huban Korman’a ait. Pek çok çocuk kitabı resimleyen Korman, 2008 yılında illüstrasyon dalında Uluslararası Çocuk Kitapları Kurulu (IBBY) Onur Listesi’ne alınmış ve aynı zamanda 2021 Astrid Lindgren Anma Ödülü (ALMA) adayı da oldu. 

Günışığı Kitaplığı, kitaba dair çocuklarla üzerine konuşmak için yararlanılacak tartışma soruları ve oldukça eğlenceli yaratıcı etkinlik listesi de hazırlamış. Çocuklarla etkinlik sıkıntısı çeken ve çoğunlukla evlerde vakit geçirmek durumunda kaldığımız şu günlerde özellikle yararlanılabilecek bu kaynaklara  https://gunisigiyou.com/book/karanliktan-korkan-mum/ adresinden rahatlıkla erişebilirsiniz.

Keyifli okumalar…

Aynur Kolbay 

@okumak_zamani

Yazar: Selen Aydın

Çizen: Huban Korman 

Basım Tarihi: Temmuz 2020

Sayfa Sayısı: 44 Sayfa

Yayınevi: Günışığı Kitaplığı

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!