TRENDLER
Efsane Karakoç
Efsane Karakoç

TÜM YAZILARI

Haftanın Çocuk Kitabı: Kayıp Şey

Görüntülenme 596

0
Haftanın Çocuk Kitabı: Kayıp Şey

“Demek bir hikâye dinlemek istiyorsunuz?

Eh, eskiden çok ilginç hikâyeler bilirdim. Bazıları o kadar komikti ki gülmekten kendinizden geçerdiniz, bazıları da o kadar korkunçtu ki onları bir daha asla duymak istemezdiniz.

Ama artık hiçbirini hatırlamıyorum.

Bu yüzden size kayıp şeyi nasıl bulduğumu anlatacağım. “

Sahillerde şişe kapağı toplayan bir çocuğun ağzından bu sözlerle başlar Kayıp Şey’in hikayesi. Sahilin orta yerinde kalabalığın arasında duran bu tuhaf görünüşlü ‘şey’i bir tek kahramanımız fark eder. Onun kaybolmuş olabileceğini düşünerek ait olduğu yeri bulmayı kendine görev edinir. Önce neye benzediğini düşünür, sonra onu almaya gelecek birini bekler. Fakat etrafta hiçbir hareketlilik olmayınca onu yakın arkadaşı Pete’ye götürür. Malesef arkadaşının da bu ‘şey’ hakkında bir fikri yoktur. Çocuğun gönlü ‘şey’i sokağa bırakmaya el vermez. Alır eve götürür, ailesine danışır ama bir yanıt alamaz.

Çocuk için bu kadar ilginç ve kocaman olan bir ‘şey’ nasıl olur da hiçbir yetişkinin dikkatini çekmez? Birlikte caddelerde dolaşmaya başlarlar; ‘şey’in ait olduğu ya da mutlu olabileceği bir yer bulmak için. Yolları Federal Ivır Zıvır Bakanlığı’na düşer. Ama burada “gündelik düzeni bozan, ismi olmayan, ortama uymayan“ nesneler vardır ve buraya bırakılan her nesne unutulmaya, terk edilmeye mahkumdur; bu yüzden çocuğun içine sinmez. Nihayet çocuk acayip bir yere rastgelir: İçindeki hiçbir varlığın oraya ait olmadığı ancak hepsinin mutlu olduğu bir yer. Çocuk ‘şey’in burada mutlu ve huzurlu olduğunu görünce onu bırakıp geri döner.

Günlük hayatın kargaşasını bile bir rutine oturtan biz yetişkinler aslında ne kadar çok şey kaçırıyoruz. Betonlar arasında maviyi ve yeşili görmeden, odağımızı sadece çizdiğimiz çerçevenin içinde tutarak kendi meşguliyetlerimizi yaratıyoruz ve çerçevemizde yeni ‘şey’lere yer açamıyoruz. Çerçevemize ait olmayan bir ‘şey’ gördüğümüzde tıpkı çocuğun annesi gibi ‘Nerede bulduysan oraya götürüp bırak!’ diyebiliyoruz. Shaun Tan’ın eleştirisi de tam olarak bu aslında: ‘Biz kimiz? Dünyada bize ait olan bir yer var mı? Var olduğunu düşünüyorsak orada mutlu muyuz? Etrafımızdakilerin ne kadarının farkındayız?’. İşte tüm bu sorulardan dolayı kitap sadece çocuklara yönelik değil, yetişkinler için de bir özeleştiri aracı rolünde. Sadece ‘düşündürüyor’, okuyucuda bir soru işareti bırakıyor, asla didaktik bir mesaj içermiyor. Zaten hikayenin sonunda çocuktan bir itiraf da okuyoruz:

“Ama bugünlerde o tür bir şeyi giderek daha az görür oldum.

Belki de artık o kadar çok kayıp şey yok etrafta.

Ya da belki ben onları artık fark etmiyorum.

Başka şeylerle fazlasıyla meşgulüm herhalde.”

Bazı çocuk kitaplarının çizimlerine bakarken kendinizi bir animasyon filminde gibi hissedersiniz. Bu kitap da pek çok kişiye bu duyguyu hissettirmiş olacak ki kitabın 2011 yılında animasyonu yapılmış ve ‘En İyi Kısa Animasyon’ dalında Oscar kazanmış. Kitabın çizimleri aynı zamanda yazarı olan Shaun Tan’a ait. Çizimlerin güzelliğinin yanı sıra sayfadaki ayrıntıların hikayeye desteği de çok başarılı. Gazoz kapakları, matematik ve fen formülleri, gazete ilanları, kartpostallar kitabı bir çırpıda tüketmekten alıkoyuyor bizi.

Yazar ve çizer Shaun Tan, Oscar ödülünün yanı sıra 2011’de İsveçli ünlü çocuk kitapları yazarı Astrid Lingren anısına verilen ALMA ödülünü de kazanmış ve Bologna Çocuk Kitapları Fuarı’nda onur listesine girmiş. İthaki Yayınları’ndan dilimize kazandırılan bu kitap 6 yaş üzeri tüm çocuklar ve yetişkinler için kütüphanede bulunması gerekenlerden.

Kitapla ilgili yapılabilecek etkinlikler:

Kitaptaki ‘şey’in ne olabileceğine dair çocuğunuzla sohbet edebilirsiniz. Belki ona bir isim koyabilirsiniz. ‘Şey’in sahilde tek başına dururken ve çocukla karşılaştıktan sonra neler hissetmiş olabileceğini sorgulayabilirsiniz, birlikte ‘şey’e bir mektup yazabilirsiniz. Aynı zamanda dikkat güçlendirme amaçlı süre tutup arka plandaki ayrıntıları bulma yarışı yapabilirsiniz.

 

Efsane KARAKOÇ

Uzm. Klinik Psikolog

 

 

Kayıp Şey

Yazan ve çizen: Shaun Tan

Çeviri: Sinan Okan

Yayınevi: İthaki Yayınları

Basım Tarihi: 2012

Sayfa sayısı: 32

 

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!