TRENDLER
Efsane Karakoç
Efsane Karakoç

TÜM YAZILARI

Haftanın Çocuk Kitabı: Kırmızı Ringa

Görüntülenme 651

0
Haftanın Çocuk Kitabı: Kırmızı Ringa

Sessiz kitaplarla zihninizi biraz daha zorlamaya ne dersiniz? Bence Kırmızı Ringa açık ara en yaratıcı sessiz kitaplardan biri olabilir. Kitabın yarısı (ilk 24 sayfa) sessiz kitap olarak kurgulanmış. Yani herhangi bir yazı – hikaye yok. Sayfa sadece görsellerden oluşuyor.

Önce kocaman bir park görüyorsunuz. İçinde yok yok. Bankta kazak ören bir nine, bir diğerinde kitap okuyan küçük bir kız, top oynayan – topaç çeviren çocuklar, yan flüt çalan bir müzisyen, meditasyon yapan bir kadın, ilham arayan genç bir şair, aşıklar, hayat yorgunu olanlar, enerjiyle dolup taşanlar, kör sahibine rehberlik eden bir köpek, notaları kovalayan kuşlar, bebeklerini gezdiren anneler neler neler…

Öyle büyülü ve cıvıl cıvıl bir park ki burası. Her sayfada bu park var. Ancak içindeki bu bahsettiğim kahramanlar sayfa değiştikçe hareket ediyorlar. Yani bir akış söz konusu. Bu arada sayfalarda bir de kırmızı ringa görüyoruz. Tüm parkı dolaşıp yavaş yavaş gözden kayboluyor. Kitabın ikinci yarısında ise bu parktaki karakterlerin bazıları için yazılmış 7 adet hikaye bulunuyor. Her biri parkın bir köşesindeki hayata dokunuyor.

Kitabın yazarı ve çizeri (Gonzalo Moure – Alicia Varela) kitabın arka kapağında okuyucuya şöyle seslenmişler: “Nerede olursan ol, çevrende hikayeler vardır. Pek çok hikaye. İnsanlar kadar çok. Ama onları görür müyüz? Bazen evet. İşte bundan bahsediyor bu kitap. Başlangıçta, ilk baktığında yalnızca kırmızı ringa balığını göreceksin. Dikkatini dağıtmak için bir bahane, bir oyun, neredeyse bir şaka, ama aslında o balık senin bakışın. Ringa balığı sensin, bu sayfalara kim bakarsa ringa balığı o. Denemeye ne dersin?” 

Tam da bu sözlerin üstüne yapmamız gereken şeyler var aslında. Parkta hikayesi yazılmamış o kadar çok karakter var ki. Örneğin benim ilk gözüme çarpan balonunu elinden kaçıran kız çocuğu oldu. Yazar onun hikayesini bize bırakmış. Bu sebeple yayınevi de şöyle bir not bırakmış: ‘Eğer bize kendi hikayelerini, aynı parkta yaşanan ama yalnızca senin gördüğün hikayeleri anlatmak istersen [email protected] adresine mail atabilirsin.’

Elbette mail atıp atmamak size kalmış ama mutlaka çocuğunuzla (çocuğunuz olmayabilir sadece kendiniz için de yapmanızı öneririm) parktaki isimsiz bir kahramanın hikayesini yazın. Bu tamamen size ait bir hikaye olsun.

İllüstrasyon oldukça başarılı, parkta ele alınacak çok fazla detay var. Sadece resimlere bakarak koca bir saati devirebilirsiniz. Yaratıcı düşünmenin yanı sıra dikkat geliştirme – görsel algı alanlarında da çocuklar için kullanılabilecek keyifli bir kitap. Kitabın tamamen yaşsız olduğunu düşünüyorum. Çünkü okul öncesi grubuyla resimler üzerine konuşabilir, yazarın hikayelerini okuyup, kendi hikayelerini anlatmalarını isteyebilirsiniz. Aynı zamanda ilkokul grubu için okuma kitaplarından biri olabilir. Her yaştan okuyucunun zevk alacağı hem göze hem kalbe hitap eden çok özgün bir kitap!

Bir not: Kitap online kitap satış sitelerinde tükenmiş olarak gözüküyor; ancak büyük alışveriş sitelerinin stoklarında hala var. Satın almak istediğiniz takdirde bu sitelerden ulaşabilirsiniz.

 

Efsane KARAKOÇ

Uzm. Klinik Psikolog

Instagram: juniorkitap

 

 

Kırmızı Ringa

Yazar: Gonzalo Moure

Çizer: Alicia Varela

Yayınevi: Sarıgaga

Basım tarihi: 2016

 

 

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!