TRENDLER
Konuk Yazar
Konuk Yazar

TÜM YAZILARI

Haftanın Çocuk Kitabı: Kitapsever Bay Tilki

Görüntülenme 9818

0
Haftanın Çocuk Kitabı: Kitapsever Bay Tilki

Kelimenin hem gerçek hem de mecaz anlamıyla kitapları yutan bir tilki var karşımızda: Kitapsever Bay Tilki. Kitapları önce okuyan kahramanımız sonra hem eğitim açlığını hem de fiziksel açlığını gidermek için okuduğu kitapların üzerine tuz ve karabiber serperek büyük bir iştahla onları afiyetle yer. Ne kadar çok kitap tıkınırsa iştahı o kadar çok artar.

“Kitaplar çok pahalı olduğu için kahramanımızın kısıtlı bütçesinin, bu kadar büyük harcamalara uzun süre dayanması olanaksızdı.”

İştahı arttığında, önce yeni okuma materyalleri almak için tüm mobilyalarını rehin bırakır. Sonra kütüphanenin uygun bir kaynak olduğunu keşfeder. Kitapsever Bay Tilki, "uygunsuz kitap kullanımı" nedeniyle kütüphaneden uzaklaştırılır. 

“Sizi gidi kitap yiyici sizi!

Derhal çekin dişlerinizi

Romanlarımızdan!”

Reklam broşürleri, mobilya kullanım kılavuzları ve ucuz günlük gazetelerin tüketiminin sindirim sorunlarına yol açmasının ardından, kahramanımız en sevdiği şarküteri olan köşedeki kitapçıdan kitap çalmak zorunda kalır.

O, artık bir kitap hırsızıdır. Tam da çaldığı kitapları evine götürüp açgözlülükle yutacakken iriyarı bir kanun adamının sesini duyar:

“Tutuklandınız!

Gerekçe: Kitap hırsızlığı.

Suç suçtur!” 

Kahramanımız hapishaneye atılır ve ona ceza olarak mutlak okuma yasağı konulur. 

Aklına harika bir fikir gelene kadar bir hapishane hücresinde açlıktan ölmek zorundadır: Kitap okuyamadığı için kendisi bir kitap yazar, böylece daha önce çok okumanın katkılarıyla gece gündüz demeden kendi polisiye romanını yazar.

Hapishane gardiyanı Bay Schultz, Bay Tilki’nin hevesli bir okuyucusudur. Daha sonra “Bay Tilki” romanının yayıncısı olur. Diğer her şey "peri masalındaki gibidir", kitap gişe rekorları kırar, filmi çekilir ​​ve on yedi dile çevrilir. Özellikle kendi kitaplarını yemeyi tercih eden dünyaca ünlü bir yazar olan Bay Tilki "zengin bir milyoner" olur.

Edebiyat alanında gösterdiği büyük hizmetler nedeniyle cezasını sonuna kadar çekmez, hapishaneden sessiz sedasız salıverilir.

Ama neden her tilki romanında hep birer küçük paket tuzla karabiber olduğu asla aydınlatılamayan bir sır olarak kalır.

Okumaya son derece mizahi bir saygıyla bakan “Kitapsever Bay Tilki”, kitap piyasasının bir parodisi. 

En çok kalın klasik eserler okumayı seven kahramanımızın çok okunan popüler polisiye hikâyeleri yazarak üne kavuşması yazar ve yayıncılık dünyası açısından oldukça düşündürücü.

Kitapsever Bay Tilki, 2002 yılında Troisdorfer Resimli Kitap ödülünde ikinci oldu: https://www.troisdorf.de/bilderbuchmuseum/preise_stipendien/bilderbuchpreis/gewinner.htm?recordstart=7

Çizimlerde kullanılan siyah kenarlıklar ve canlı renkler çarpıcı bir boyama stili olarak oldukça dikkat çekiyor. Resimdeki metinlerde, tilkinin tükettiği eserlere kitap başlıkları ya da tilki dairesinin yanındaki kapıda, yazarın adının olması gibi metinler arası göndermeler yer alıyor. Çizgi romanlardaki gibi düşünce ve konuşma balonları ustaca kullanılıyor.

Resimlerin kısmen beyaz yüzeylerinde kısmen de renkli alanlarda görülebilen asıl metin ise italik, kalın baskılı, satır atlamaları ve boyut farklılıkları yardımı ile tasarlanmış. 

Kitapsever Bay Tilki, özellikle okumanın cazibesine kapılan çocuklar için eğlenceli bir hikayeye sahip. Kitap aynı zamanda ilkokulda okumayı teşvik etmek için de kullanılabilir. Bunu yaparken, okumaya yönelik deyimler, kişisel okuma tercihleri ​​ile iletişim kurma süreçleri üzerinde çalışmak mümkün olabilir. Okuma eylemine dikkat çekmek ve çocuklarla çalışmak için eğlenceli olan kitap aynı zamanda her yaştan kitapsever için de “lezzetli” bir hediye seçeneği olabilir. Lezzetli okumalar dilerim.

 

Meryem ERMEYDAN

Türkçe Öğretmeni, Çocuk Kitabı Yazarı

 

Yazar: Franziska Biermann
Resimleyen: Franziska Biermann
Çevirmen: Süheyla Kaya
Yayınevi: Hep Kitap
Sayfa Sayısı: 64

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!