TRENDLER

Haftanın Çocuk Kitabı: Koyunlar Kralı

Görüntülenme 9930

0
Haftanın Çocuk Kitabı: Koyunlar Kralı

“Benim için iyi olan

Halkım için de iyidir.”

                      1. Louis

Size bir teklifim var: Gelin birlikte bir hayal kuralım. Düşünün ki, kalabalık bir yerde tek başınıza yürüyorsunuz. Birden yerde, ayaklarınızın hemen ucunda bir kral tacı görüyorsunuz. Nasıl da görkemli ve ışıl ışıl parlıyor! Gözlerinizi ondan alamıyorsunuz. Yere eğilip tacı alıyor ve hiç düşünmeden kafanıza takıyorsunuz. Tacı takınca yaşadığınız ülkenin kralı oluyorsunuz! Olmadı mı? Ancak filmlerde, kitaplarda olacak bir kurgu değil mi? Yolda yürüyordum, taç buldum, tacı taktım, kral oldum. Aslında olabiliyor böyle durumlar. Birazdan sizinle paylaşacağım kitap da tam olarak böyle başlıyor. İlginç şekilde, kitabın ilk üç sayfasında metin yer almıyor, ilk sayfalarda merakı kışkırtan görseller karşılıyor okuru.

“Ulu rüzgârın ortalığı kasıp kavurduğu günlerden birinde

Koyun Louis, oluverdi koyunlar kralı I. Louis.” cümlesiyle başlıyoruz hikâyeye. 

Koyun Louis otlakta tek başına gezerken yerde mavi bir taç buluyor. Tacı yerden alıp başına takınca, birden bire otlaktaki koyun sürüsünün kralı olduğuna inanıyor. Kral olduktan sonra, yapması gereken birçok işin olduğunu fark ediyor. Kitabın devamında bir kral olarak yapması gerekenleri kendi kendine muhakeme ediyor.

Kısa ve yalın cümlelerden oluşan kitapta, koyun Louis’in iktidar tutkusuyla hayatının nasıl değişeceği anlatılıyor. Hikâyenin temelinde iktidar olgusu ve beraberinde gelen birçok temel kavram sorgulanıyor.

Orijinal adı “Louis I, King of the Sheep” olan kitap ilk kez Temmuz 2015’te yayınlanmış. Fabl türünde yazılan kitap, tam sayfa resimlerden oluşuyor. Görseller ve metin birbiri içine yerleştirilmeden sayfalarda ayrı yerlerde konumlanıyor. Hikâye metni sayfaların en altında ayrı bir yerde beyaz fon üzerinde verilmiş. Okumayı söken çocuklarla metnin üzerini kağıt bantla kapatıp sadece görsel okuma yaparak da yaratıcı okuma çalışmaları ortaya çıkarılabilir. Böylece Koyunlar Kralı 1. Louis metinden bağımsız sessiz kitap olarak da değerlendirilebilir. Okuma bilmeyen çocuklarla da görsel okuma yapılabilir bir niteliğe sahip.

Kitap, çocuklarla felsefe soruşturmalarında kullanılabilecek çok etkileyici kısa ve öz cümleler içeren bir metinden oluşuyor. Hak, birey ve topluluk olma, yöneten-yönetilen ilişkisi, iktidar, yönetim şekilleri vb. bazı kısmen soyut ve anlatması zor kavramları çocuklara somutlaştırarak, örnek olaylar üzerinden aktarmak için rehber bir kitap niteliği taşıyor. Aynı zamanda çizer olan yazar Tallec, dili ekonomik kullanarak uzun cümlelere ve paragraflara yer vermeyerek, kısa cümlelerle anlatımına daha güçlü bir ifade kazandırıyor.

Kral (yönetici) olmak için bir taç gerekli ve yeterli midir? Hangi şartlar sağlandığında kral (yönetici) olunabilir? Hadi diyelim kral olmak için gerekli şartlar sağlandı, peki ya sonra? Sonrasını söylemeyeceğim ama kitapta olmayan başka bir karakterin son sayfada kendini gösterdiğini söylememde de bir sakınca yoktur umarım. Bitti derken yeniden başlayan kitaplardan bir tanesi Koyunlar Kralı 1. Louis.

Meryem ERMEYDAN

Türkçe Öğretmeni, Çocuk Kitabı Yazarı

 

Yazan ve Çizen: Olivier Tallec

Çeviren: Esra Okutan

Yayınevi: Hep Kitap

Sayfa Sayısı: 36

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!