TRENDLER
Efsane Karakoç
Efsane Karakoç

TÜM YAZILARI

Haftanın Çocuk Kitabı: Küçük Ağaç

Görüntülenme 3080

0
Haftanın Çocuk Kitabı: Küçük Ağaç

Bir zamanlar, bir sürü küçük yaprağı olan küçük bir ağaç vardı.

Bu küçük ağacın etrafında, küçük yaprakları olan başka küçük ağaçlar da vardı.

Küçük Ağaç büyüyüp güçleneceğinden, kocaman bir ağaç olacağından emindi.

Büyümenin ve değişimin korkusu olmaz mı içimizde zaman zaman? Hele ki halimizden memnunsak, bizi biz yapanları seviyorsak. Vazgeçmek kolay değildir elbette.

Küçük Ağaç ormanda yemyeşil yapraklarıyla öyle mutluydu ki. Ancak zaman Küçük Ağaç için de durmuyordu tabii. Sonbahar geldiğinde yemyeşil renkleri bir baktı ki sarı oldu, turuncu oldu, kızıl oldu. Etrafındaki diğer küçük ağaçlar yapraklarını bir bir dökmeye başladı. Ne oluyordu böyle? Yazın onu serinleten, sincaplara ve kuşlara yuva olan yapraklarını terk mi edecekti yani?

Korkuyordu, onları bıraktıktan sonra nasıl devam edeceğini kestiremiyordu. Hiçbirinin gitmesine izin vermedi, hepsine sımsıkı sarıldı. Ormanda ne de çok bilmiş hayvan vardı ayrıca. Bir gün bir sincap geliyor ‘Artık yapraklarını dökmelisin!’ diyordu, başka bir gün bir ceylan. Sabretti, direndi. Kış geldi, bütün ağaçlar çırılçıplakken Küçük Ağaç kahverengi yapraklarını hala bırakmamıştı. Mevsimler değişiyor ve doğa kendi kuralını bozmuyordu: Çıplak ağaçlar tekrar yeşillenmişti, etraf şenlenmişti. Ama herkes Küçük Ağaç’ı kahverengi yaprakları yüzünden hasta sanıyordu.

Derken kaç mevsim geçti bilinmez Küçük Ağaç çok önemli bir şeyi fark etti: Onunla aynı boydaki bütün küçük ağaçlar artık küçük değillerdi, sanki boyları göklere, güneşe değiyordu. Sanki bir tek Küçük Ağaç küçük ve kahverengi kalmıştı ve bu hiç de eğlenceli değildi. Yapması gerekenin şeyin vakti çoktan gelip geçmişti. Göğe uzanmak için cesaretini topladı ve harekete geçti.

Bazen biz yetişkinler bile doğru olduğunu bildiğimiz adımı atmaya korkuyoruz. Üstelik durumlara yönelik baş etme stratejilerimizi biliyor ve uyguluyorken. Bu yüzden küçük çocuklarımızı yeni şeylere zorlamak yerine kendilerini hazır hissetmeleri için cesaretlendirmek ve onlara zaman tanımak gerek. Kendi ölçsün, biçsin, tartsın. Küçük Ağaç gibi gerekirse geride kalsın, geride kaldığına üzülsün, durup düşünsün. Yaşasın ki deneyimleri onun için kıymetli olsun. Büyümenin tadını unutmasın.

Var olmanın, değişmenin, yüzleşmenin, yenilenmenin, değişirkenki vazgeçişlerin naif bir öyküsü bu kitap. Yeniliklere direnen, yeni durumlar karşısında yoğun endişe yaşayan çocuklar için sakinleştirici bir özelliği olacağına eminim. Küçük Ağaç’ın cesaretinin ödülünü alması da onları ayrıca rahatlatacaktır. Ayrıca bembeyaz kağıdın üzerindeki yeşiller, turuncular, kızıllar, yaprakların rengi değiştikçe değişen şekilleri çok başarılı. Kitabın derin anlamıyla sade çizimler birbirini çok güzel dengelemiş. Her şey bir yana mevsim döngüsünü görsel anlamda desteklemek için de kullanabileceğiniz bir kitap. 3 yaş ve üzerinin ilgisini çekeceğine eminim.

Bir not : Kitap çocukların sağlığına ve çevreye zararı olmayan ekolojik, kokusuz, natürel matbaa malzemeleri ile üretilmiş. Sayfaların yüzeyindeki koruyucu laminasyon uygulaması ile okuyucunun mürekkeple teması engellenmiş. ‘Organik Kitap’ özelliği de buradan geliyor.

 

Efsane KARAKOÇ

Uzm. Klinik Psikolog

juniorkitap

 

 

Küçük Ağaç

Yazan ve resimleyen: Loren Long

Yayınevi: Beyaz Balina Yayınları

Basım tarihi: Nisan 2018

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!