TRENDLER

Haftanın Çocuk Kitabı: Küçük Yıldızlar

Görüntülenme 684

0
Haftanın Çocuk Kitabı: Küçük Yıldızlar

Küresel bir felaketin girdabında geçirdiğimiz aylardan sonra, tekrar okul döneminin gelmesi ile birlikte hayatımızın -özellikle de çocukların hayatlarının- eski normale dönmeyeceği az çok netleşti sanırım. Geçtiğimiz okul yılının yarısını evde geçirmek zorunda kalan çocuklar için yine zor olacağa benzer günler kapımızda sanki. Uzaktan eğitim imkânlarını sonuna kadar verimli bir şekilde kullanabilen çocukların yanı sıra, eğitim dönemini verimsiz bir şekilde geçiren ve başarı oranları düşen çocukların sayısı da oldukça fazla. 

Çocukları için endişelenen, onlarla nasıl vakit geçireceğini ya da onlara nasıl yeterli geleceklerini bilemeyen ebeveynler için de oldukça zor geçen bu dönemlerde, çocukların evde maruz kaldıkları etkinlik, oyun, kitap ya da eğitim çeşitliliği de oldukça önemli. 

Ben, içinde bulunduğumuz koşullarda en şanssız kesimi 1.sınıfa yeni başlayanlar olarak görüyorum. Daha okul, öğretmen, arkadaş gibi sosyal okul hayatını bile tanıyamadan, “okumak” ve “yazmak” gibi hayatlarında çok büyük bir çığır açacak aşamayı da böyle bir dönemde, büyük çoğunlukla da kendi çabalarıyla öğrenmek zorundalar. Pratik yapmak, tekrar etmek, çabalamak ve kitap okumak okuma-yazma öğrenmek için çok önemli ve geliştirici faaliyetler. Ancak bu işe yeni başlayanlar için de bu faaliyetlerin kesinlikle can sıkmaması ve çocukları okuma-yazmadan soğutmaması şart. 

Tudem Yayınları’nın her derde deva olacak nitelikte çıkardığı serilerden biri olan “Küçük Yıldızlar – İlk Okuma Kitaplığı” da yukarıdaki dertlere bir nevi derman olacak nitelikte hazırlanmış kitaplardan oluşuyor. Farklı okuma seviyelerine göre numaralandırılmış olan serinin özellikle Okuma Seviyesi 1 olarak basılmış kitapları okumaya yeni başlayan çocuklar için biçilmiş kaftan diyebilirim. Kitaplar, çocukların hem okuma pratiği yapmalarına, hem okuduklarını anlamalarına, hem de bilmedikleri sözcükleri öğrenmelerine fırsat tanıyan pek çok olanakla dolu. Bunun yanı sıra yaratıcı düşünme becerilerini geliştirecek, mantık yürütmelerine ve olaylar arasında anlamlı bağlantılar kurmalarına yarayacak etkinlik ve hikâyelere de sahipler. 

Kitaplar, sonlarında yer alan soru-cevap, bulmaca, sözlük ya da etkinlik sayfaları ile didaktik ve sıkıcı olmaktan uzak, aksine çocukların eğlenerek öğrenmelerini kolaylaştıracak fırsatlar yaratıyor. Okumaya yeni başlayan çocuklara heceleme, doğru yazım çalışmaları yapma, doğru okuma gibi pek çok alıştırma ve pekiştirmeyi oyunlar eşliğinde çaktırmadan ve eğlenceli bir şekilde yaptırıyor. Hikâyelerin akıcılığı, harflerin büyük puntolarla yazılması, cümlelerin de kısa ve basit yapıda olması çocuklar için öğrenmeyi kolaylaştırırken, okumaya karşı ilgilerini de arttırıyor. 

Her biri farklı bir yazar ve çizere sahip kitapların temaları da yaş grubuyla uyumlu ve onları yaşamın her alanıyla ilgili düşünmeye teşvik edecek nitelikte. Aile, merak, sorumluluk, bilim ve teknoloji, arkadaşlık, duygular, okul yaşamı, kendini tanıma gibi pek çok farklı konu, kısa ve basit hikâyeler eşliğinde düşünmeye sunuluyor. 

Okumaya yeni başlamış ve başlayacak olan, okuma becerilerinde gerileme gösteren ya da ne olursa olsun okumayı seven küçük yaş çocuklar için harika seçenekler olan bu kitaplar, eğlenceli hikâyeleri ve resimleri ile çocukların yakın ev arkadaşları olabilecek nitelikte. 

Keyifli okumalar. 

Aynur Kolbay 

@okumak_zamani

Küçük Yıldızlar – İlk Okuma Kitaplığı: https://www.tudem.com/kultur-yayinlari/1008/104/seri/kucuk_yildizlar__ilk_okuma_kitapligi.aspx

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!