TRENDLER
Efsane Karakoç
Efsane Karakoç

TÜM YAZILARI

Haftanın Çocuk Kitabı: Kurbağa'nın Nefes Kesen Konuşması

Görüntülenme 1039

0
Haftanın Çocuk Kitabı: Kurbağa'nın Nefes Kesen Konuşması

Kimse kıpırdamadı.

Kimse zıplamadı.

Kimse konuşmadı.

Kimse huysuzlanmadı.

Kurbağa’nın sesi dışında iğne düşse duyabilirdiniz.’’

Üç yüz kurbağanın önünde konuşma yapması gereken bir kurbağayı düşünün. Tam üç yüz kurbağa çocuk! Hepsi de gözlerini kırpmadan, sessizce sahnedeki kurbağaya bakıyor. Bu durumu zihinde canlandırmak bile hafif bir gerginlik yaratmıyor mu? O yüzden kurbağa da bu konuşma öncesi çok ama çok üzgündür. Durumunu fark eden arkadaşları hemen sorar ‘Neden üzgünsün Kurbağa?’. Kurbağa ertesi sabah okulda ‘nefes’le ilgili bir konuşma yapması gerektiğini ama kalabalığın önünde konuşma yapmaktan ne kadar çok korktuğunu anlatır. Önce timsah ona nasıl nefes alıp verdiğini gösterir, adı ‘Timsah Nefesi’dir. Endişeli ya da üzüntülü anlarla baş etmek için birebir olduğunu söyler. Sonra Aslan, Vızıltılı Arı ve Oduncu Bay Gumble kendi nefes tekniklerini anlatırlar. Kurbağa hepsini defterine not eder. Ertesi gün kurbağa sahneye çıkıp konuşmasını yapmadan önce heyecanının önüne geçmek için bu nefes tekniklerini kullanmaya karar verir.

Kitap çocukların kaygı, korku ve öfke anlarıyla başa çıkmak için bir yatıştırıcı, sakinleştirici olarak nefes egzersizlerini nasıl kullanabileceklerini anlatıyor. Kitap, sınıf öğretmeni ve yoga eğitmeni olan Michael Chissick’in elinden çıkmış. Hikayenin kurgusu ve işleyişi çok güzel. Çizimlerin rengarenk olması da eğlenceli. Kitapta bahsedilen Timsah, Aslan, Arı ve Oduncu Nefesi aslında yogada olan nefes teknikleri ve aynı zamanda duruş pozisyonları. Kitabın arkasında bu duruş pozisyonlarının da resimleri var. Hepsi hem bireysel hem de sınıfça yapılabilecek eğlenceli aktiviteler. Örneğin bu nefes teknikleri çalışıldıktan sonra bir sınav öncesinde tüm sınıfla birlikte uygulanabilir ya da çocuğunuzla evde baş başa yapabilirsiniz. Çocuklara bu teknikleri öğretirken birlikte çok eğleneceğinizi düşünüyorum.

Didaktik çocuk kitaplarını pek sevmediğimden bahsetmiştim daha önce. Ama bu kitap hem keyifli bir hikayeye sahip olmasıyla hem de eğlenerek, aktif rol alarak çocuğa otokontrolü için yeni bir beceri kazandırmasıyla benim hoşuma gitti. Bu noktada benzer bir kitaba daha vurgu yapmak istiyorum: Duygu farkındalığı ve kontrolüne yönelik olarak Eline Snel’in Bir Kurbağa Gibi Sakin ve Dikkatli kitabına göz gezdirmenizi öneririm. Keyifli okumalar.

*6 – 9 yaş

Efsane Karakoç

Uzm. Klinik Psikolog

Instagram: @juniorkitap

Yazar: Michael Chissick

Çizer: Sarah Peacock

Yayınevi: Sola Unitas / Sola Kidz

Basım Tarihi: 2019

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!