TRENDLER
Efsane Karakoç
Efsane Karakoç

TÜM YAZILARI

Haftanın Çocuk Kitabı: Kurt Ördek ve Fare

Görüntülenme 577

0
Haftanın Çocuk Kitabı: Kurt Ördek ve Fare

“Vay beee! Şu hale bak! Bir canavarın midesindeyim. Sonum geldi işte!”

Okuduklarınız bir farenin sözleri. Fare malesef bir sabah kurtla karşılaştı ve kendini bir anda kapkaranlık, haliyle ürkütücü bir midede buldu. Neyseki bu cümleler farenin son sözleri olmadı. Üstelik karanlığın içinden bir ses geldi, sonra bir ışık yandı. İnanır mısınız kurdun midesinde bir de ördek varmış meğer! Hem de yatağıyla yorganıyla, çayıyla çorbasıyla yaşayan, kendi yuvasını kuran bir ördek! Dışarda bir gün kurt tarafından yenilmekten korkarken, tam da korktuğu şey başına geldikten sonra yenilmeyip yeniden kendi hayatını kuran, “Yutulmuş olabilirim ama asla yenilmedim!” diyen bir ördek!

Fare artık sonunun geldiğini düşündüğü anda karşısına çıkan ördekle orada da bir hayat olabileceğini hatta belki dışarıdakinden bile daha güzel bir hayatı olabileceğini fark etti. Kurdun midesinde ördekle birlikte yaşamaya başladı. Belki dışarıda olsalar hiç ummayacakları bir dostluk oluştu ummadıkları bu mekanda. Ziyafetler çekildi, partiler verildi. Dışarıda olabilecek en kötü şey başlarına gelmişti zaten: Bir kurt tarafından yenmek. Eh şu anda kurdun midesinde olduklarına göre daha başka ne olabilirdi ki?

Hikaye burada bitmiyor, hemen sormaya devam edelim: Peki kurtlar her zaman sadece avlayan mı olur? Tabii ki hayır. Doğanın kanunu diyelim; bir gün kurttan daha güçlü biri çıktı karşısına: Elinde silahıyla bir avcı! Kurda içerden seslendiler ördekle fare: “Kaç. Canımızı kurtar!” Nihayetinde kurdun midesi onların yuvaları olmuştu. Yuvayı ne pahasına olursa olsun korumak, bunun için de “birlik olmak” gerekirdi. Ve yuvamız için bazen seçim yapmak da gerekebilirdi.

Kitabın yazarı Mac Barnett ve çizeri Jon Klassen dünyanın en ünlü çocuk kitabı ödüllerinden olan Caldecott, Boston Globe-Horn Book ve daha birçok ödülün sahibi sanatçılardan. Böyle olunca sıradışı bir hikaye ve çizimlerle karşılaşmaya hazır olmak lazım. Hikaye aslında bir çocuk kitabı adına ne istersek barındırıyor; sürprizler, komiklikler, şaşırtıcı ama mutlu bir son…

İyilik, doğruluk, güzellik mesajları bağıran ama eğlenceden yoksun hikayelerin aksine hem keyifli hem de çocukla uzun uzun tartışılabilecek bir kitap. Örneğin, ördeğin “Yutulmuş olabilirim ama asla yenilmedim!” cümlesi aslında ne çok şey anlatıyor değil mi? Her şeyin bittiğini düşündüğümüz anlarda bile yeniden inşa gücünün aslında bizde olduğunu ne güzel söylüyor. Ve bir diğeri: “Dışarıdayken korku içinde yaşıyordum kurtlar beni yutacak diye. Burdayken böyle bir korkum yok.” Kitabı okurken özellikle bu iki cümlenin çocukta bıraktığı anlamı ve hissiyatı birlikte sorgulamanızı öneririm. “Sen ördeğin yerinde olsan dışarı mı çıkmak isterdin, orada kalmayı mı?”, “Dışarı çıkmak istesen çıkmak için neler yapardın?” gibi soruları sormayı empati kurma, muhakeme ve yaratıcı düşünme becerilerini geliştirmeye yönelik egzersiz olarak da düşünebilirsiniz.

Çizimlere bakarsak genellikle toprak tonları kullanılmış. Çoğu çocuk kitabına göre daha kasvetli tonlar olduğu doğru; ama sonuçta bir kurdun midesindeyiz değil mi?! Ayrıca yazıların olduğu sayfaların beyaz olması renkleri boğucu olmaktan kurtarıp bir denge sağlamış. Dili ise oldukça sade, cümleler kısa. Okul öncesi çocuk grubuyla keyifle okunacak bir kitap.

 

Efsane Karakoç

Uzm. Klinik Psikolog

 

Kurt Ördek ve Fare

Yazar: Mac Barnett

Resimleyen: Jon Klassen

Çevirmen: Fatih Erdoğan

Yayınevi: Mavibulut Yayıncılık

Basım tarihi: Aralık 2017, Sayfa sayısı: 40

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!