TRENDLER
Aynur Kolbay
Aynur Kolbay

TÜM YAZILARI

Haftanın Çocuk Kitabı: Majanda

Görüntülenme 962

0
Haftanın Çocuk Kitabı: Majanda

Ajanda kullanımı kendi adıma, uzun yıllardır vazgeçemediğim bir alışkanlık; her sene sonunda yeni bir ajanda edinmek de en zevk aldığım yıl sonu etkinliklerimden biri olmuştur. Ajandayı sadece gelecek randevularınızı ya da işlerinizi kaydedeceğiniz bir takvim gibi düşünmek zorunda da değilsiniz. Ajandalar geçmişe dönüp baktığınızda neler yaptığınızı görmek, hatırlamakta zorlandığınız bir anının tarihine ya da ayrıntılarına ulaşmak anlamında da iyi bir kılavuzdur. Tabii herkesin ajanda kullanma yöntemi de farklı olabilir. Haftalık mı, günlük mü, tek kelimelik mi yoksa uzun açıklamalı bildirimler şeklinde mi tutacağınız tamamen size kalmış. Ama günümüz koşullarında, kendi çapında bir günlük ve planlayıcı olma özelliğine sahip olan ajanda alışkanlığının çocuklarda da önemli sonuçları olduğu kanaatindeyim. 

Bu yıl Tudem Yayınları tarafından basılan Majanda 2020 isimli ajanda, çocuklara planlama ve zaman yönetimi becerisi kazandırma ve günlük tutma becerisi geliştirmelerine harika bir fırsat yaratıyor. Bu yüzden sadece basit bir ajanda diye tanımlamak haksızlık olur. 

Yıllık ve aylık hedefler tablosu ile çocukları, öngörülü ve planlı hareket etmek üzerine düşünmeye teşvik edebilir. Her aya ait günlük duygu durumunun gösterilebileceği sayfa sayesinde kendi duyguları üzerine düşünmeleri de sağlanabilir. 

Mevsim dönümlerinde karşılaşılan tombala sayfasında can sıkıntısına birebir çare olabilecek farklı öneriler sunulurken, her hafta başında da çocukları çılgın bir teklif bekliyor. Zorluk derecesi 5 puan üzerinden derecelendirilmiş birbirinden eğlenceli ve cesaret isteyen etkinlikler yeni başlayan haftalara renk katabilir. (Örneğin, “Bir gün boyunca burnunun ucunda irice mor bir noktayla dolaşmaya var mısın?”)

Aralara serpiştirilmiş genel kültür bilgileri (Yılın neden Ocak ayından başladığı, yapılan en büyük 1 Nisan şakaları, ilginç olimpiyat gerçekleri vs), çocukların sevebileceği ve kolaylıkla yapabilecekleri yemek ya da kek, içecek vs tarifleri, etkinlik önerileri ve yönergeleri (rüzgâr gülü yapımı, uçurtma yapımı, evde yapılabilecek deneyler, oyun önerileri, bitkisel sinek kovucu yapımı vs), kendi öykülerini yazma tüyoları gibi çocukların hem el becerilerini geliştiren, hem sosyalleşmelerini sağlayan, hem de dışarıda sorumluluk almalarına fırsat yaratan farklı alternatiflerle dolu bir seçenekler listesi sunuyor. Bir yandan anneler gününe özel omlet tarifi ya da aile filmleri/aile oyunları listeleri verirken, diğer yandan farklı bakış açıları ve güzel alışkanlıklar kazandırmaya yarayan kısımlar da sunuyor. 

En sonda da Bu Yıl Öğrendiğim En İlginç Şeyler / Bu Yıl Yaşadığım Unutulmayacak Olaylar, Anılar gibi kısımlarla çocuklara tüm yılı değerlendirmeleri, yaşadıkları üzerine düşünmeleri için güzel bir fırsat veriyor. Çağımızın çocuklarının sorunu olan can sıkıntısına birebir çare olabilecek yaratıcı önerilerle dolup taşan Majanda, Bir Dolap Kitap’ın kurucuları ve aynı zamanda çocuk kitabı yazarları Yıldıray Karakiya ve Banu Aksoy tarafından oluşturulmuş. Hem yazdıkları çocuk kitaplarıyla, hem de uzun yıllardır çocuk kitapları dünyasına ait gerçekleştirdikleri radyo programları, yorumlar, youtube kanalı, web sitesi vs gibi oluşumlarla bu alanda kazandıkları uzmanlıkları yansıttıkları bir iş olmuş diyebilirim. 

Yeni yıl hediyesi olarak çok iyi bir seçenek olan Majanda’yı direkt çocukların kullanımına bırakabileceğiniz gibi, içindeki etkinlikleri birlikte gerçekleştirebileceğiniz ortak bir ajanda olarak da kullanabilirsiniz. 

Okunacak birbirinden güzel sayfa, edinilecek harika bilgiler ve gerçekleştirilebilecek onlarca etkinlik sunan Majanda 8 yaş ve üstü herkes için uygun diyebilirim. 

Keyifli okumalar,

Aynur Kolbay

 

Yazar: M. Banu Aksoy & Yıldıray Karakiya 

Basım Tarihi: 2019

Sayfa Sayısı: 280 Sayfa

Yayınevi: Tudem Yayınları

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!