TRENDLER

Haftanın Çocuk Kitabı: Meraklı Bahçe

Görüntülenme 12007

0
Haftanın Çocuk Kitabı: Meraklı Bahçe

“Bir zamanlar bahçesi, ağacı ya da herhangi bir yeşilliği olmayan bir şehir vardı. İnsanların çoğu vakitlerini içeride geçiriyordu. Tahmin edeceğiniz gibi burası pek kasvetli bir yerdi.”

Meraklı Bahçe kitabında Manhattan'ın batı yakasındaki Highline demiryolunun yeniden canlandırılmasından ilham alan Peter Brown, büyüleyici görselleri keşif ve umut dolu bir anlatımla birleştiriyor.

Yapılandırılmamış oyun ve merakın ön planda yer aldığı sayfalarda incelikli mesajlara da ver veriliyor. Yetişkinler ve çocuklar için yaşadığımız dünya ile bağ kurmada oyunun önemini ele alan çevreci bir kurgunun içinde buluyoruz kendimizi.

Meraklı Bahçe, vaktini dışarıda geçirmeyi seven Liam adında bir çocuğun hayatındaki önemli bir değişimi konu alıyor. Bir gün Liam, yaşadığı gri şehirde dolaşırken, hayatta kalmak için mücadele eden ve terk edilmiş bir demiryolundaki küçük bir bitki örtüsüyle karşılaşır. Liam, canlılara bakma konusunda çok az deneyime sahip olmasına rağmen, bitkilerin büyümesine yardımcı olmak için elinden geleni yapmaya karar verir. Su, makas ve şarkıların yardımıyla zamanla yıpranmış bitki örtüsünü sağlıklı ve canlı bir bahçeye dönüştürür.

Kış mevsimi geldiğinde Liam'ın dışarıda geçirdiği zaman azalır. Bitkilere iyi bir bahçıvan olmak için kendini geliştirir. Bahar gelince Liam, eski ve unutulmuş yerlere bitkiler bırakmaya başlar.

Liam’ın büyüyen bahçesi şehri keşfetmeye başlar ve şehrin her yerine yayılır. Kısa süre sonra şehrin her tarafında başka bahçeler ve bahçıvanlar belirir. Binalar, sokaklar çiçekler ve yeşilliklerle kaplanır. İnsanlar, yaşayan dünyayı hayatlarına dahil etmeye başlar. Bir zamanlar gri ve sıkıcı olan şehir, herkesin çabasıyla tamamen dönüşüme uğrar.

Yıllar sonra Liam, kendi ailesiyle birlikte, dönüşümü başlatan o ilk bahçeyle ilgilenmeye devam eder. Liam’ın planlanmamış gezileri, ona yaşayan dünya ile dengeli ve anlamlı bir ilişki kurma fırsatı verir.

“Yıllar sonra bütün bahçeler çiçek açmıştı. Ama bütün yeni bahçeler içinde Liam’ın en kıymetlisi, her şeyin ilk başladığı yerdi.”

Meraklı Bahçe’nin hikayesi sözcükleri ve kurgusunun yanı sıra güçlü görselleriyle de oldukça etkileyici bir bütünlük sağlıyor. Kitabın içinde yer alan, sözsüz sayfalar görsel okuma için okuyucusuna adeta bir hediye sunuyor. Liam’ın bahçecilik çabaları farkında olmadan şehirdeki diğer insanlara, yaşayan dünyayı fark etmeleri ve onunla ilişki kurmaları için ilham veriyor. Liam bunları herhangi bir amaca ulaşmak için yapmıyor, doğal bir merak ve ilgi onu bu sonuca ulaştırıyor.

Değişim birdenbire gerçekleşmez. Meraklı Bahçe'de de değişim küçük adımlarla başlıyor Liam’ın çabası ve bahçedeki bitkilerin hızıyla gerçekleşiyor.

Liam’ın komşularının kapı eşiğine bıraktığı hediye bitkiler, bahçeciliğin gelişmesine gizli bir katkı sağlıyor. Meraklı Bahçe, sadece kaybedilenlerin geri kazanıldığı değil aynı zamanda dünyayı daha iyi ve daha sağlıklı bir yere dönüştürmenin etkileyici bir hikayesi. Bu hikaye insanların olumlu bir değişim yaratma yeteneğine sahip olduğunu hatırlatıyor. Bu ümit verici mesajın genç nesillere aktarılmaya değer olduğuna inanıyorum.

 

Meryem ERMEYDAN

Türkçe Öğretmeni, Çocuk Kitabı Yazarı

https://www.instagram.com/meryemermeydan/

 

Kitap Adı: Meraklı Bahçe

Yazar ve Çizer: Peter Brown

Çeviren: Sevin Okyay

Yayınevi: Hep Kitap

Sayfa Sayısı: 36

 

 

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!