TRENDLER

Haftanın Çocuk Kitabı – Meraklı Karınca Cimcim Yollarda

Görüntülenme 912

0
Haftanın Çocuk Kitabı – Meraklı Karınca Cimcim Yollarda

Adından da anlaşılacağı gibi bu kitabın kahramanı meraklı mı meraklı, minik mi minik bir karınca; Cimcim. Hemen en az onun kadar meraklı bir karınca olan arkadaşı Tintin ve onlarla birlikte maceradan maceraya koşan, pardon uçan kırlangıç Kırla’yı da tanıtalım… Yani aslında Cimcim ile Tintin’i de uçuran Kırla demek daha doğru. Çünkü bu iki minik yeri geliyor Kırla’nın kanatlarındaki tüylerin arasında mışıl mışıl uykuya dalıyor, yeri geliyor tepesindeki tüylerin arasından aşağıda uzanan yeryüzüne bakıyor.

Bu üç kafadarın İstanbul’u, Miniatürk’ü gezdiği maceraları anlatan Meraklı Karınca Cimcim’in Serüvenleri’nin devamı niteliğindeki kitap. Yapı Kredi Yayınları Doğan Kardeş Serisi’nden çıkmış. Meraklı Karınca Cimcim Yollarda, arka kapağındaki bilgiye  göre, 7, 8 ve 9 yaş için uygun ama bence daha büyük yaşlardaki çocuklar da okuyabilir. Çünkü çocukları Bursa, Kuş Cenneti, Allianoi, Bergama, İzmir, Efes, Pamukkale, Dalyan, Demre ve Antalya gibi ülkemizin tarihi ve doğal güzellikleriyle adını duyuran yerlerinde dolaştıran bu kitap, aynı zamanda onların merak ve araştırma duygularını da körüklüyor. Çocukların bilemeyebileceği kavram ya da yerlerin dipnot olarak açıklanması bunu gösteriyor, Uludağ’ın ormanlarında tanıştıkları bir ayının onlara Troya Savaşı’ndan bahsetmesinin ardından yazarın çocuklara yönelik şu notu da:

“Eminim siz biliyorsunuzdur bunun çok eskiden Çanakkale yakınlarında, Troya denen eski bir kentte yaşanan bir savaş olduğunu. Onun için uzun uzun anlatmayacağım. Ama ayrıntılı bilgi istiyorsanız internette tr.wikipedia.org/wiki/Truva_Savaşı adresinde bulabilirsiniz.”

Önce, “savaşı” yerine “savasi” mi olmalıydı diye düşündüm. Ama yukarıdaki linki adres çubuğuna yazınca tamı tamına Truva Savaşı bilgisiyle karşılaştım… Kitabı değerli kılan özelliklerden birinin de internetin bilgiye ulaşma, araştırma ve öğrenme amacıyla nasıl kullanılabileceğini göstermesi.

meraklı karınca cimcim yollarda

Kitabın ilk baskısı 2011’de yapılmış, bizdeki ise 4. baskısı. 2012 yılında aramızdan ayrılan Bilgin Adalı’nın kaleme aldığı kitap, kısa ve anlaşılır cümleleriyle rahatça okunuyor. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu’ndan mezun olan, TRT Ankara Televizyonu’nda belgesel filmler, kültür ve sanat programları ile çocuk ve gençlik programları hazırlayan Adalı, daha sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema TV Bölüm Başkanlığı görevini de yapmış, 1984’te de üniversiteden ayrılmış. İstanbul’da reklam yazarlığı, yaratıcı yönetmenlik yapan Adalı’nın YKY tarafından yayımlanmış bir şiir kitabı da var; Eskimeyen Yüreğim. Adalı, çocuklar için birçok kitap yazmış.

meraklı karınca cimcim yollarda

Cimcim, Tintin ve Kırla’nın maceralarını resimleyen isim ise Ayşın Delibaş Eroğlu. Marmara Ünivirsitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nden mezun olan Eroğlu’nun illüstrasyonları uluslararası başarıya sahip ve çeşitli ödüller almış. Çalışmalarından biri UNICEF tebrik kartı olarak satışa sunulmuş. Bu kitapta da kahramanların yaşadıklarını öykünün akışıyla bütünleyen resimler dikkat çekiyor. Siyah beyaz çizimler yerine renklileri daha güzel olurdu belki. Ama bu da kitap basımı ve maliyetle ilgili bir başka konu, öyle değil mi?

 

Etiketler
Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!