TRENDLER
Aynur Kolbay
Aynur Kolbay

TÜM YAZILARI

Haftanın Çocuk Kitabı: Neden?

Görüntülenme 6479

0
Haftanın Çocuk Kitabı: Neden?

İnsanoğlunun var olduğu andan itibaren ilk sorduğu sorulardan biridir “Neden?”. Özellikle bebeklerin ilk konuşmaya başladıkları zaman, en çok sordukları sorudur aynı zamanda. Kimi yetişkinler dirençle ve sabırla cevaplar bu soruları, kimileri ise geçiştirir. İşte tam da bu noktada nasıl davranıldığı çok önemli çünkü çocuğun ileride sorgulayan ve sorularının peşinden giden bir birey olup olmayacağı bu çağlarda aldığı cevaplara ya da karşılıksız kalan sorulara bağlıdır bir yandan da. İşte Paraşüt Kitap’tan çıkan "Neden?" kitabı da tarih öncesinden itibaren sorulagelen bu sorunun peşine düşüyor. 

Öncelikle kitabın kurgusu hayranlık uyandırıcı bir yaratıcılıkta. 8 farklı bölümde 8 farklı soru ele alınıyor: “Diş neden çürür?”, “Yüksek dağların dorukları neden her mevsim karla kaplıdır?”, “Balinalar neden balık yemez?”, “Kaplumbağalar neden yavaş yürür?”, “Ay’ın yüzeyinde neden lekeler vardır?”, “Kediler neden mırlar?”, “Yılanlar neden deri değiştirir?”, “Ay ve Güneş neden gökyüzünde yaşar?”

Öncelikle bu sorular dünyanın farklı kültürlerinde nasıl ele alınmış ve bu kültürlerde bu sorulara yönelik ne masallar anlatılmış, buna yer veriliyor. Mezopotamya, Hindistan, Avusturya, Birleşik Krallık, Etiyopya gibi farklı bölgelere ait masalların ardında da sorunun bilimsel cevabı açıklanıyor. Hayal dünyasını harekete geçiren, müthiş bir anlatım gücüne sahip gerçeküstü masalların arkasından gelen bilimsel gerçeklerin dili de o kadar basit ve toparlayıcı ki, ikisini üst üste okumak farklı bir deneyim oluyor. Bilimsel ama akılda kalıcı bir şekilde verilen açıklamalar, çocukların anlayabileceği şekilde dile getiriliyor ve en sonunda da birer cümle ile toparlanıp özetleniyor.

“Her deneyim hayatımızda bir değişime yol açar.

Her değişim de beraberinde bir hikâye getirir.”

Kitabın en güzel ayrıntılarından biri de, her bölüm sonunda ilgili sorunun cevabına yönelik bir oyun önerisi sunması. Oyun hamurlarını kullanma, hayal kurma, yaratıcı yazma, canlandırma, çizme, boyama gibi oldukça fazla çeşitlilikte sunulan oyun seçenekleri, neden sorusunu ve cevabını daha derin düşünmesine ve içselleştirmesine de yarıyor okuyucunun. Aynı zamanda çocukların hayal dünyalarını harekete geçirecek ve onları hayal kurma konusunda teşvik edecek öneriler sunmanın yanı sıra, hayal kurmakta güçlük çeken çocuklar için de harika ve basit örneklerle onlar için süreci kolaylaştırmaya da çalışıyor. 

Özellikle çocuklarla çalışan ya da evde çocuklarla gerçekleştirilebilecek etkinlik arayışında olanlar için her bir bölüm, en az 1 saati rahatlıkla geçirebilecek nitelikte. Bir yandan da çocuklarla farklı nedenler, farklı sorular ve cevapları üzerine düşünme fırsatı yaratmak için de birebir. 

Yazar Senem Donatan kendini sanatçı, bilim insanı, hayalperest, mühendis, icracı ve hikâye ebesi olarak tanımlıyor. Aynı zamanda Seiba Uluslararası Hikâye Anlatıcılığı Merkezi’nin kurucularından olan yazarın anlatım dili, sanırım profesyonel olarak masal anlatıcısı da olmasından kaynaklı oldukça akıcı ve eğlenceli. 

İpek Kay’a ait çizimler ise hayal gücünü destekleyen müthiş renkler ve çizgilerden oluşuyor. 4 yaş ve üstü tüm okuyucular için güzel bir seçim olabilecek kitabın en sonunda masallara dair güzel bir kaynakça da bulunuyor. 

Keyifli okumalar. 

 

Aynur Kolbay 

@okumak_zamani

 

   Yazar: Senem Donatan Mohan

   Çizer: İpek Kay

   Basım Tarihi: 2020 

   Sayfa sayısı: 64 Sayfa

   Yayınevi: Paraşüt Kitap

 

 

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!