TRENDLER
Aynur Kolbay
Aynur Kolbay

TÜM YAZILARI

Haftanın Çocuk Kitabı: Okuldaki Hayalci Serisi

Görüntülenme 1238

0
Haftanın Çocuk Kitabı: Okuldaki Hayalci Serisi

Bahane bulmak, bir olay karşısında savunma yapabilmek ön hazırlık gerektiren ve insanı kaç yaşında olursa olsun bir hayli zorlayan bir süreç olabiliyor. Ancak çocukların özellikle istemedikleri konulara ilişkin bahane bulma konusundaki sınırsızlıkları oldukça yaratıcı boyutlara da ulaşabiliyor. 

Hepimiz çocukken ödev yapmamış olmaya dair çeşitli bahaneler üretmiş ya da en azından üretenlere mutlaka şahit olmuşuzdur. “Öğretmenim elektrikler kesikti” ya da “Misafir geldi, yapamadım” tarzı bahaneler bir dönemin oldukça söylenen, aynı zamanda da bir o kadar dalga geçilen bahanelerindendi. Bunlar günümüzde hâlâ kullanılan yalanlar mı bilmiyorum ama şimdiki çocuklar bu konuda çok daha yaratıcı ya da üretkenlermiş gibi geliyor. 

Günışığı Kitaplığı bahane bulmaya dair harika bir serinin çevirisine başlamış. Okuldaki Hayalci serisinin ilk kitabı olan Ödevimi Yapmadım Çünkü Acayip Şeyler Oldu isimli kitap, öğretmenin çocuğa “Eee, ödevini neden yapmadın bakalım?” sorusuyla başlıyor. Ve arkasından da uydurmalar geliyor. Arka bahçelerine inen maymun dolu bir uçak, bir UFO tarafından kaçırılma, dev sürüngenlerin mahalleyi istila etmesi, ünlü bir yönetmenin odasında film çekmek istemesi, komşuların kaybolan armadillolarını bulmak için yardım istemeleri, bir hortumun tüm kitapları uçurması gibi birbirinden yaratıcı bahaneler bir anda öğretmenin karşısına seriliveriyor. Sayfalarca rengârenk çizimler eşliğinde sunulan pek çok eğlenceli uydurma hikâye arasında, amcasıyla geliştirmeye çalıştıkları ama başarılı olamadıkları “Benim adıma ödevimi yap makinesi” bile bulunuyor. Ancak son bahaneyi de bitirmesine rağmen öğretmen hiçbirine inanmaz, çünkü onun elinde de Ödevimi Yapmadım Çünkü Acayip Şeyler Oldu kitabı vardır ve o da kitabı okumuştur. 

Serinin ikinci kitabı olan Okula Giderken Çok Komik Şeyler Oldu kitabı ise bu sefer öğretmenin “Eee, bu sabah neden geç kaldın?” sorusu ile başlıyor. Bu sefer de kahramanımız otobüs durağına giderken kötü Ninjaların saldırısına uğruyor, gizemli bir köstebek topluluğu tarafından kaçırılıyor, aniden küçücük bir boyuta ardından da dev bir boyuta dönüşüyor, bir filin hortumuna yakalanıveriyor, gezegeni uzaylı istilasından kurtarmaya çalışıyor vs. Kırmızı Başlıklı Kız ve Fareli Köyün Kavalcısı gibi ünlü masallardan enstantanelerin de yer aldığı bu kitap da yine öğretmenin inanmamasıyla son buluyor. 

Giriş-gelişme-sonuç gidişatını önemsemeden, daha çok eğlencenin hâkim olduğu birbirinden güzel bahanelerle çocukların hayal dünyalarını genişletecek örnekler sunan yazar Davide Cali, 2019 yılında ülkemizde de oldukça ilgi duyulan Düşman: Barış İçin Bir Kitap isimli kitabın da yazarı aynı zamanda. 2006 Bologna Ragazzi Özel Ödülü’nü alan Piyano Piyano kitabının ardından pek çok kitabı farklı ülkelerde de ödüle layık görülmüş.

Kısa cümlelere eşlik eden detaylı ve rengârenk çizimlerin sahibi Benjamin Chaud ise ayrı bir başarı öyküsüne sahip. 2014’te New York Çizerler Cemiyeti tarafından Altın Madalya’yla ödüllendirilen Chaud, 2017 ve 2018’de Astrid Lindgren Anma Ödülü’ne (ALMA) aday gösterilmiş. 

5 yaştan itibaren tüm okuyucular için uygun olan kitap çocuklarla güzel zaman geçirmek ve çizimlerdeki eğlenceli detayları keşfetmek için çok uygun. 

Keyifli okumalar…

Hazırlayan: Aynur Kolbay

  • Yazar: Davide Cali
  • Çizen: Benjamin Chaud
  • Basım Tarihi: 2020
  • Sayfa Sayısı: 35 Sayfa
  • Yayınevi: Günışığı Kitaplığı

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!