TRENDLER
Aynur Kolbay
Aynur Kolbay

TÜM YAZILARI

Haftanın Çocuk Kitabı: Papuduk ile Hayvan Haklarına Yolculuk

Görüntülenme 13844

0
Haftanın Çocuk Kitabı: Papuduk ile Hayvan Haklarına Yolculuk

Hayvanların da tıpkı insanlar gibi hakları bulunmakta ve bu hakların biz insanlar tarafından güvence altına alınma zorunluluğu var. Bu bilinçte yaşamak ve bu sorumlulukla hareket edebilmek de, çok küçük yaşlardan itibaren duyarlılık kazanmakla, konuya dair bilgi ve tecrübe edinmekle mümkün. Bu nedenle çocukların konuya dair farkındalık sahibi olmaları büyük önem taşıyor. 

Sabancı Vakfı ve Tekir Kitap işbirliği ile ortaya çıkan Papuduk Serisi, çocuklara hayvan haklarını öğretebilmek ve hayvan sevgisine dair duyarlılık kazandırabilmek adına çok güzel bir başlangıç yapıyor. 5 kitaplık seri, ormanda neşe içinde yaşayan Papuduk isimli bir tavşanın, hayvanlara ve doğaya zarar veren insanları, davranışlarından vazgeçirmek adına giriştiği maceralardan oluşuyor. 

Serinin ilk kitabı olan Papuduk ile Süslü Kral kitabında, ormanda yakaladığı hayvanlardan kendine süslü kıyafetler yapan kral üzerinden, insanların zevkleri uğruna hayvanların nasıl zarar görebildiğine değiniliyor. Özellikle kürk kullanımına dair vahşetten uzak, naif tasvirler kullanılarak konuya dair farkındalık kazanmaları sağlanıyor. 

Papuduk ile Maviye Doğru isimli ikinci kitapta ise yunus gösterileri üzerinden hayvanların eğlence uğruna nasıl acı çektiklerine, doğal yaşam alanlarından nasıl da uzak bırakıldıklarına şahit oluyoruz. Çocukların ilgisini çekebilecek yunuslara dair detaylı bilgilerin yanı sıra yanlış karşısında direnmenin ve birlikte hareket etmenin önemine de değiniliyor. 

Papuduk ile Koca Fil’in konusu ise hayvanat bahçeleri. Pek çok çocuğun ilgisini çeken, gezi kapsamında ziyaret edilen hayvanat bahçelerinin gerçek yüzünü ve burada bir beton üzerinde hayatını geçirmek zorunda kalan hayvanların nasıl yaşamlar sürdüklerini gözler önüne seren hikâye, Papuduk ve hayvanat bahçesinden kaçan koca filin diğer hayvanları kurtarma operasyonu ile devam ediyor. 

İnsanların sırf bir ürünü kullanabilmeleri için, hayvanların üzerinde deney yapılmasına ve bu uğurda onlara zarar verilmesine değinen Papuduk ile Doğru Alışveriş isimli kitapta ise, hayvanlara zarar vermeyen ürünler kullanmak ve daha bilinçli tüketim yapmak üzerine farkındalık yaratıcı bilgiler veriliyor. 

Serinin son kitabı Papuduk ile Barınak Sakinleri ise evde evcil hayvan beslemenin getirdiği sorumluluklara, hayvan barınaklarının önemine ve barınaklar için yapabileceklerimize dair çok güzel ve ilgi çekici ayrıntılar içeriyor. 

Her bir kitap, etkileşimli okumayı destekleyici ayrıntılara sahip olmanın yanı sıra, sonunda çocukların yaratıcı düşünme ve tasarım becerilerini harekete geçiren oyun ve soru-cevap bölümleri de barındırıyor. Sadece hayvan haklarına dair değil, çocuklar açısından düşünülmesi elzem konulara, genel olarak yaşamlarına dair kendilerini ve çevrelerini sorgulama fırsatı buldukları sorulara da yer veriliyor. Böylece duygularını anlama, empati kurma, farklı sorunlar karşısında çözüm üretebilme, problem çözme becerisi geliştirebilme gibi alanlarda da kendilerini deneme fırsatı buluyorlar. 

Papuduk’un karakter olarak korkusuz, haksızlığa boyun eğmeyen, duyarlı, inandığı bir konuda direnmekten çekinmeyen ve etrafındakileri de birlik olmaya teşvik eden bir karakter olması çocukları da bu konularda heveslendirecektir diye düşünüyorum. 

Kitapların her biri ayrı ayrı alınıp birbirinden bağımsız olarak okunabilir. Ya da seri olarak peş peşe okunup hayvan haklarına dair farkındalık yaratmak ve konu üzerine daha ayrıntılı ve bilinçli düşünebilmelerini sağlamak için de kullanılabilir.  Yaş olarak özellikle soru cevap kısımları da düşünüldüğünde 7 yaş ve üstü okuyuculara yönelik olsa da, daha küçük yaş gruplarına da, yetişkinler tarafından belli kısımları biraz daha basitleştirilerek okunabilir. 

Kitapların yazarlığını Tolga Öztorun ve Lider Hepgenç birlikte üstlenmişler. İkisi de hayatlarını hayvanlarla paylaşan ve bu konuda bir şeyler yapmaya hevesli, çocuklarla çalışma konusunda tecrübeli yazarlar. Kitapların sade ve sürükleyici hikâyelerini destekleyen yumuşacık çizimler ise Ece Zeber’e ait. 

Kitaplara dair bir diğer güzel ayrıntı ise, Sabancı Vakfı tarafından öğretmenlere ve çocuklarla çalışan sivil toplum kuruluşlarına ücretsiz olarak dağıtılabiliyor olması. https://www.sabancivakfi.org/tr/sosyal-degisim/papuduk adresinden form doldurarak, kitaplardan talep edilebiliyor. Aynı zamanda kitapların yine ücretsiz olarak görme engelli okuyucularla buluşabilmesi için de sesli betimlemeli erişilebilir versiyonları da hazırlanıyor. 

Keyifli okumalar… 

Aynur Kolbay

@okumak_zamani

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!