TRENDLER
Aynur Kolbay
Aynur Kolbay

TÜM YAZILARI

Haftanın Çocuk Kitabı: Regl Kitabı

Görüntülenme 1591

0
Haftanın Çocuk Kitabı: Regl Kitabı

Bazı şeyleri yaşamadan, birebir maruz kalmadan ya da o işin içine girmeden anlamamız çok zor. Regl olmak da buna verilebilecek en iyi örneklerden biri sanırım. Bir kadın olarak, bu konuda pek çok genç kızın aynı yollardan geçtiğini söylersem yanılmış olmam herhalde. Zaman ne kadar değişirse değişsin, aile/çevre/arkadaş ortamı ya da kültür ne kadar farklı olursa olsun, çocukluktan genç kızlığa adım atmanın değişmeyen temel ortak noktaları var. Bu konuda yaşanan en büyük zorluk da, bu müthiş hızlı gelişen değişim sürecine ayak uydurmakta yaşanan zorluklar.

Kimisi fiziksel görüntüsünü, kimisi içinde sebepsiz kopan fırtınaları, kimisi suratında çıkan sivilceleri, kimisi yavaş yavaş şekillenmeye başlayan cinsel isteklerini, kimisi dışarıdan nasıl göründüğünü kafasına takıyor. Ama sonuçta herkes bir şeyi ya da bir şeyleri mutlaka dert ediyor. Bu zamanlarda da dertleşebilecek, sana doğru bilgi aktarabilecek, ne demek istediğini ya da ne hissettiğini anlayabilecek birilerini bulmak zor olabilir.  

Regl Kitabı, karşılıklı bir dertleşme sağlamasa bile, kesinlikle dertlerine derman olabilecek nitelikte bir kitap. Adı ile sınırlı kalmayan, sadece regl dönemine değil ergenliğe dair nerdeyse her şeye yer veriyor. “Gençken bana da anlatılmasını isterdim” diyebileceğimiz birçok konuyu çocuk ve gençlerin anlayacağı bir dilde ve samimiyette anlatıyor. 

Kitapta ergenlikte meydana gelebilen ani büyüme, kızlar ve erkekler arasındaki fiziksel farklar, memelerin büyümeye başlaması, sütyen seçimi, istenmeyen tüylerin ortaya çıkması ve bunlarla baş etme yöntemleri, diş telleri, özel bölgelerin keşfi, değişen duygular, değişen düşünceler gibi pek çok konu görülebilen ve göremediğin değişiklikler olarak ayrı ayrı ele alınıyor. İlk regl zamanının, süresinin, döngüsünün ve hissettirdiklerinin diğer her konu gibi kişiden kişiye değişiklik gösterdiği ve bunun çok normal olduğu vurgulanıyor. Bir yandan da utanç verici olduğu düşünülen ama zaman ilerledikçe eğlenceli hikâyelere dönüşen anılar, maceralar gerçek örneklerle veriliyor. Kitabın en çok hoşuma giden taraflarından biri de aralara sürekli ilk regl olduğunda ya da ergenliğe adım attığında fikirleri alınan kızların görüşlerinin serpiştirilmesi. Kimisi mutlu, kimisi mutsuz, kimi halinden memnun, kimi çok dertli olan bu gerçek geri bildirimler empati kurmak için çok güzel fırsat da yaratıyor. 

Regl döneminin başlaması ile birlikte hayatımıza giren yeni hisler, kullanılabilecek materyallerin seçimine dair öneriler, alışveriş yöntemleri, karşılaşılabilecek kaza riskleri, aşırı kilo alıp vermeye bağlı oluşabilecek hastalıklar, kendini güzel bulmama vs çok güzel bir dille, hiç korkutmadan ve endişe yaratmadan anlatılıyor. Aslında bu dönemlerde en önemli olan şeyin kendimizle, kendi bedenimizle ve hislerimizle barışık olarak yaşamak olduğunun altı çiziliyor. 

“Aslında şu anda harika görünen kadınlar senin yaşındayken şimdiki haline epeyce benziyordu.”

Kitabın son bölümü ise günümüz koşullarına, bir genç kız olarak başına gelebilecek tatsız olaylara ve teknolojinin yarattığı risklere de değindiği için ayrıca hoşuma gitti. Akran zorbalığı, arkadaş/tanıdık ya da tanımadık insanlar tarafından maruz kalınan tacizlerle başa çıkma yöntemleri, korku uyandırmadan çok güzel bir şekilde anlatılıyor. Özellikle teknolojiye bağlı olarak tacizin ve istismarın boyutunun ne derecede artabileceğine faydalı tavsiyelerle değiniliyor (Şüpheli durumlarda ya da bir şeyle karşılaşıldığında hemen aileye söylemek, her kim olursa olsun kimseye çıplak fotoğraf göndermemek vs gibi). 

Kitap tüm konulara, kabul edilmiş tek bir gerçeklik olgusundan oldukça uzak bir yaklaşımla değiniyor. Dünyada pek çok kız, pek çok kültür, pek çok alışkanlık var. Ama en önemlisi “senin ne istediğin / senin ne düşündüğün / senin ne hissettiğin” mesajını çok güzel vurguluyor. Etrafındakilerden farklı gelişebilirsin, farklı hissedebilirsin, farklı seçimlere yönelebilirsin ve bunların hepsi normal algısı kitabın her sayfasında kendini hissettiriyor. Tüm görüşler, tavsiyeler ve gerçek yaşam hikâyeleri didaktik bir dilden uzak, oldukça samimi ve dostane bir şekilde yansıtılıyor. Cinsellik eğitmeni Rayka Kumru’nun önsözünde de belirttiği gibi özellikle ergenlik döneminde “Tek bir bilgi bazen “bende bir sorun var” algısını “her şey yolunda” hissine çevirebiliyor.”

Ergenlikle ilgili nerdeyse değinmedik konu bırakmayan, fiziksel ve ruhsal tüm değişimlere en ince ayrıntısına kadar yer veren kitap, tıpkı kapakta da vurgulandığı gibi tam olarak “Genç Kızların Büyüme Rehberi.” Bu nedenle de regl olmuş ya da olmak üzere olan ve bu dönemi yaşamasa bile merak duyan tüm okuyucular için uygun. 

Karen Gravelle ve Jennifer Gravelle Stratton tarafından yazılan kitabın konuyu çok güzel destekleyen karikatürsel çizimleri ise Debbie Palen’e ait. 

Keyifli okumalar… 

Hazırlayan: Aynur Kolbay

 

Yazar: Karen Gravelle & Jennifer Gravelle Stratton

Çizen: Debbie Palen

Basım Tarihi: Temmuz 2019

Sayfa Sayısı: 144 Sayfa

Yayınevi: Martı Yayıncılık

 

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!