TRENDLER
Efsane Karakoç
Efsane Karakoç

TÜM YAZILARI

Haftanın Çocuk Kitabı: Renklerin Kara Kitabı

Görüntülenme 479

0
Haftanın Çocuk Kitabı: Renklerin Kara Kitabı

Renkleri diğer duyu organlarını kullanarak nasıl tarif edersiniz hiç düşündünüz mü? Mesela sizce kırmızının bir tadı var mıdır ya da yeşilin bir kokusu? Kitabın kahramanı görme engelli İbrahim’in bu konuda birkaç fikri var: Örneğin kırmızı hem çilek gibi ekşimsi hem karpuz gibi tatlıymış. Kahverengi ise kuru yapraklar gibi hışırtılı ses çıkarır bazen de çikolata gibi enfes kokarmış. Ben renklerin daha güzel bir tarifiyle karşılaşmadım doğrusu, siz?

Simsiyah sayfalarda geziyoruz bu hikayede; bir sayfada Braille alfabesi ile yazılmış cümleler – altında Latin alfabesi ile de geçilmiş – hemen yanında da kabartmalı bir şekilde verilmiş resimler. Renkler görme dışındaki duyular kullanılarak ve nesnelerle eşleştirilerek tarif edilmiş. Yapraklar, tüyler, su damlaları, uçurtmalar… Çocuk kitabı deyince hemen çizimler, görseller diyoruz ya işte burada resimlere sadece bakmak yok, resimleri hissetmek var.

İtiraf edeyim, bu kitabı bu kadar geç keşfettiğim için çok üzüldüm. İlk incelediğimde görme engelli çocuklara yönelik olduğunu düşünmüştüm; ama sonra fark ettim ki aslında hepimiz için çok kıymetli bir kitap. Okul öncesinde ve ilkokulda engellilere yönelik farkındalık – empati çalışmaları yapılıyor. Bu anlamda farklı yaşam koşullarını, insan özelliklerini hissedebilmek adına çok güzel sohbetler için bir araç olabilir. Ayrıca siz de birçok renk hakkında İbrahim’in fikirlerine eklemeler yapabilirsiniz. Mesela bence beyaz süt gibi kokar ve kar gibi yumuşacıktır, sanki avucunuzdan kayıp gider… İlerleyen sayfalarda sayfayı görmeden gözlerinizi kapatıp kabartmalardan şeklin ne olduğunu tahmin etmeye çalışabilirsiniz. Kitabın sonunda Braille alfabesine de yer vermişler, çocuğunuzla birlikte bu alfabeyi tanımaya çalışabilir, kitabı bu şekilde okumayı deneyebilirsiniz.

*5 yaş ve üzeri

 

Efsane Karakoç

Uzm. Klinik Psikolog

Instagram: juniorkitap

 

Yazar: Menena Cottin

Çizer: Rosana Faria

Yayınevi: Edam Yayıncılık

Basım tarihi: 2016

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!