Haftanın Çocuk Kitabı: Sen de Oku

0
2301

Okuma alışkanlığı çok küçük yaştan itibaren kazanılan ya da kazanılması gereken bir alışkanlık olduğu için, bu dönemlerde çocukları kitap dünyasına alıştırmak için yapılan eylemler oldukça önem taşıyor. Yanlış kitap seçimi, çocuğu hiç olmadık zamanlarda okumaya zorlama, okulda verilen sıkıcı ödevler, kitapların içeriğinin ağır olması gibi birçok sebep, bir çocuğun kitaptan veya okuma eyleminden soğuması için yeterli olabiliyor. Okumayan çocuk, okumayan gence, genç de okumayan yetişkine dönüşüveriyor.

Geçtiğimiz günlerde Okuyay Platformu tarafından KONDA Araştırma Şirketi ile gerçekleştirilen okuma kültürü araştırmasının sonuçlarında, 2008 yılına göre kesinlikle daha iyi bir durumda olduğumuz görünüyor. Türkiye çapında okuyanların yüzdesinin yüzde 30’dan yüzde 42’ye yükselmesi dikkat çeken sonuçlardan biri. Türkiye şartlarında oldukça umut verici ve olumlu bir sonuç olarak yorumlanabilecek veriler, son yıllarda kısıtlı da olsa doğru adımlar atıldığını gösteriyor. Belediyelerin, okulların, sivil toplum kuruluşlarının ve benzerlerinin bu konuyla ilgili gösterdikleri olumlu çabalar, velilere, öğretmenlere ve doğal olarak da çocuklara yansıdığı için durum gittikçe iyiye doğru ilerleyecek diye umutlanmak yersiz değil sanırım. 

Tudem Yayınları da bir süredir konuyla bağlantılı çok harika bir işe soyunarak, Sen De Oku başlığı altında yeni bir dizi kitap koleksiyonu sunuyor. Özellikle okuma güçlüğü çeken veya okumaya isteksiz çocuklara yönelik bu kitaplar; basit cümle yapıları, geniş satır araları, kısa cümleler, satır sonlarında ayrılmayan kelimeler ile çocukların okumayı güç değil de basit bir eylem olarak görmelerini kolaylaştırıyor. Kitapların her birinde çizimlerin renklendirmesine, sayfaların kalınlığına, özel olarak tasarlanmış font seçimlerine özellikle dikkat edilmiş. Öğrenme güçlüğü çeken disleksik çocuklar da düşünülerek oluşturulan bu seri sayesinde çocukların kitap okumaktan zevk almalarını sağlamak amaçlanıyor. 

Şimdilik 13 farklı kitaptan oluşan ve her ay yeni bir kitap eklenen seri; arkadaşlık, aile ve komşuluk ilişkileri, hayvan ve doğa sevgisi, dayanışma, farklılıklara saygı, empati, etik değerler, duygular, haklar ve özgürlükler, okul yaşamı gibi çok geniş bir yelpazede konuya değiniyor. Bunu yaparken de çocukların mizah duygularını ve hayal güçlerini harekete geçirecek ayrıntılara yer veriyor; farklı konuları düşünmeleri ve olaylara farklı açılardan bakabilmeleri için fırsatlar yaratıyor. 

Tudem Yayınları web sitesinde özel olarak yer verdiği Sen de Oku sekmesinde kitapların konularını, amaçlarını, her birinden tadımlık okumaları, projenin broşürünü ve tanıtım videosunu da paylaşıyor. (https://www.tudem.com/sende-oku.aspx) Hem Türk hem de yabancı yazarların hikâyelerinden oluşan kitapların arka kapaklarında yıldızlarla belirtilen okuma seviyesi ve yaş aralığı da kitap seçimi konusunda okuyuculara kılavuzluk edebilir. 

Farklı yaş gruplarına ve farklı okuma seviyelerine yönelik bu güzel seçki, hem yeni okuma-yazma öğrenen çocukların okuma eylemini kafalarında büyütmemeleri hem de özellikle bu konuyla ilgili derdi ve kaygısı olan çocukların da zorluk olarak gördükleri bu serüveni olumluya çevirmeleri için bir fırsat olabilir. 

Keyifli okumalar… 

Aynur Kobay

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here