TRENDLER

Haftanın Çocuk Kitabı: Sıkı Fıkı Dostlar - Görünmez Ada

Görüntülenme 357

0
Haftanın Çocuk Kitabı: Sıkı Fıkı Dostlar - Görünmez Ada

Beş arkadaş bir araya gelip hayvanları kurtarmak için bir maceraya girişiyorlar. Yunusları özgürlüğe kavuşturmak için yola çıkan arkadaşları muhteşem bir macera bekliyor.

Size yeni bir çocukla tanıştırmak istiyorum: Adı Yaz. Arkadaşlarıyla iletişimi güzel, ailesine karşı her zaman dürüst, hayvanları çok seven ve coşkulu bir çocuk. Birlikte vakit geçirmekten keyif aldığı dört arkadaşı var: Eda, Pınar, Can ve Mert. Hatta Eda’nın annesi onlar için “Sıkı fıkı dostlar” diyor. Tunç Balaban’ın kendi kızından esinlenerek yazdığı kitabın adı Sıkı Fıkı Dostlar. İlk macera ise “Görünmez Ada”.

Macera, Yaz’ın hafta sonunda ailesiyle birlikte çıktığı tekne turunda yunusları görmesiyle başlıyor. Yunuslar özgürce onların teknesine eşlik ederken Yaz’ın aklına mavi denizlerden koparılmış yunuslar geliyor. Onları düşününce o kadar çok üzülüyor ki yunuslar için bir şeyler yapması gerektiğine inanıyor. Elbette en büyük yardımcıları en yakın arkadaşları “sıkı fıkı dostlar.” Sıkı fıkı dostlara yeni katılan hayvanları da unutmayalım. Özellikle de Zıpkın’ı. Hemen belirteyim Zıpkın kendi kadar şanslı olmayan arkadaşları için mücadele veren bir yunus.

Sadece hayal gücü ve iyi niyet

Macera takımı belirlenince harekete geçiyorlar. Amaç yunusları kurtarmak. İstikamet ise Görünmez Ada. İşleri hiç kolay değil. İnsanların hayvanlara yaptığı kötülüklere son vermek, kendilerinden çok daha kötü insanlarla baş etmek zorundalar. Ama bu görev hiç zor değil. Çünkü inançları var. Ve elbette hayvanlara karşı sevgileri. Sahip oldukları güç bu kadar büyük olunca da elbette zafer kaçınılmaz.

Sıkı Fıkı Dostlar hem dostluğu hem iletişimi hem de hayvan sevgisini merkeze alan bir kitap. Keyifli bir maceranın içinde çocukları doğruya yönlendiren, onlara birlik olurlarsa her türlü sorunu çözebileceklerini gösteren bir kitap. Kitabın sürprizini kaçırmak istemem ama tüm maceranın Yaz’ın hayal gücü ile güzel çizimlerinden meydana geldiğini söylemem gerekiyor. Kitabın bir müjdesi de, bu hepsi birbirinden cesur ve iyi kalpli beşlinin maceralarının devam edeceği. Bakalım yeni maceralarda sıkı fıkı dostlar neler yaşayacak ve kimlere yardım edecekler…

*10 yaş ve üzeri için

 

Sıkı Fıkı Dostlar/Görünmez Ada

Yazan: Tunç Balaban

Resimleyen: Elif Balta Parks

Doğan Egmont

 

 

Haftanın diğer çocuk kitabı önerileri:

 

Gücünü Yitiren Kral, Yazan: Pakize Özcan, Resimleyen: Mustafa Delioğlu, Günışığı Kitaplığı, 6 yaş ve üzeri.

Ormanlar Kralı Aslan’ın orman sakinlerine karşı zorba davranışlarına karşı gelebilmek için hayvanlar bir araya geliyor. Ve özgürlükleri için mücadele ediyorlar.

Barış Ağacı, Yazan: Emrah Nisan Aslan, Resimleyen: Sinem Özen Türkiş, Pötikare Yayınları, 6 yaş ve üzeri.

Her bayram dedesini ziyarete giden Barış bu yıl da bu geleneği devam ettiriyor. Dedesini ziyarete gittiği bu bayram tatilinde onu sürprizler bekliyor.

Uykucu Aslan, Yazan: Jane Clarke, Çeviren: Derin Erkan, 1001 Çiçek , 0-6 yaş

Bütün gün oynayan minik aslanın uykusu geliyor ama bir türlü gözlerini kapamak istemiyor. Ancak uyku zamanı geldiğine göre yatağına gitmeli. Uykucu aslana nasıl uykuya dalacağını öğretmek gerekiyor.

 

Hazırlayan: Efnan Atmaca

 

Bu yazı DOĞAN AKADEMİ tarafından desteklenmektedir.

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!