TRENDLER
Efsane Karakoç
Efsane Karakoç

TÜM YAZILARI

Haftanın Çocuk Kitabı: Stephanie'nin At Kuyruğu

Görüntülenme 536

0
Haftanın Çocuk Kitabı: Stephanie'nin At Kuyruğu

‘Anne sınıfta kimse saçını at kuyruğu şeklinde toplamıyor. Bana şöyle güzel bir at kuyruğu yapar mısın?’

İşte Stephanie için her şey bu cümlesiyle başladı. O sınıfta bir farklılık yaratıp herkesin onu beğeneceğini ve eşsiz olacağını ümit ediyordu. Nerden bilebilirdi ki zorbalığa maruz kalacağını? Okula gittiğinde tüm arkadaşları onunla dalga geçtiler:

‘Çirkin, çok ama çok çirkin olmuşsun!’ dediler.

Stephanie ise tüm özgüveniyle birlikte karşılarında dimdik durdu ve şu cevabı verdi:

‘Bu benim at kuyruğum ve ben onu çok sevdim.’

Ertesi gün bir de bakıyor ki bütün kızlar saçlarını Stephanie gibi toplamış. Bir bakıma bir akım yaratmış oldu evet ama Stephanie taklit edilmekten pek de hoşlanmadı. Onları kopyacılıkla suçladı. Sonraki sabah annesinden çok daha farklı bir model istedi. Arkadaşları yeni saç modelini de beğenmediler ve yine dalga geçtiler. Ama onu taklit etmeye devam ettiler. Bir kez ortalık kızışmıştı tabii ve pes eden asla Stephanie olmayacaktı. Tüm inadıyla her gün (taklit etmeyecekleri düşüncesiyle) daha komik bir at kuyruğu modeli yaptırdı annesiyle. Arkadaşlarının dalga geçmelerine, kopyacılıklarına karşı kendi kararlarının arkasında durdu. Sonunda da onu taklit eden arkadaşlarına hiç tahmin edemeyecekleri bir ders verdi:

‘Sizi gidi taklitçiler. Ben ne yaparsam aynısını yapıyorsunuz. Yarın okula gelmeden önce saçlarımı tamamen kazıtayım da görün bakalım!’

Tahmin edin bakalım ertesi gün tüm çocuklar okula nasıl geldi? Stephanie arkadaşlarına ters köşe yapmıştı. Arkadan sallanan güzel bir at kuyruğuyla karşılarında dimdik durdu.

Bir çocuk için alay edilmekle başa çıkmak pek kolay değildir. Stephanie gördüğümüz güçlü örneklerden. Ne yazık ki her çocuk onun kadar iyi tolere edemiyor durumu. Çözümlerinin doğruluğu ya da adilliğiyle ilgili tartışılabilir. Hikayenin sonunda arkadaşlarını kandırmış olması ya da kibar bir dille onlara sürpriz yapmış olması ahlaki olarak doğru mu bu da tartışılabilir. Bunlardan ziyade hikayede değinmemiz gereken iki durum var aslında: Stephanie’nin zorbalığa karşı duruşu ve hissettikleri ile arkadaşlarının Stephanie tarafından kandırılmaları sonucu hissettikleri. Çünkü akran zorbalığıyla mücadelede çoğunlukla duygular istemeden de olsa atlanıyor, davranışlara-eylemlere daha çok odaklanılıyor. Halbuki duygulara inildiğinde davranışların da değişebileceğini hatırlamak lazım önce. Bu noktada çocuklara hikayeden sonra şu sorular sorulabilir:

  • Birini taklit ettiğin oldu mu?
  • Birinin seni taklit ettiğine şahit oldun mu?
  • Bu durumlar sana ne hissettirdi? Taklit edilmek hoşuna gitti mi ya da öfkelendin mi?
  • Arkadaşlarının Stephanie’yi taklit etmesi sana ne düşündürdü? Neden yapmış olabilirler? (Cevaplamakta zorlanırsa şu şekilde açabilirsiniz: Sence saçını aslında beğendikleri için mi taklit ettiler yoksa onu kızdırmak için mi?)
  • Stephanie taklit edildiği için öfkelenmekte haklı mıydı?
  • Birini kandırdığın ya da kandırıldığın bir olay oldu mu? Bu durumlar sana nasıl hissettirdi?
  • Stephanie’nin ‘Saçlarımı kazıtacağım.’ deyip kazıtmaması diğer çocukları neden bu kadar öfkelendirdi? Kandırdığı için Stephanie’ye kızmakta haklılar mı?

Soruları çocuğunuzun yaşına, fikirlerine ve hikayeye bakış açısına göre çeşitlendirebilirsiniz. Bu sorular sayesinde daha önce size anlatmadığı hikayelerle karşılaşabilirsiniz. Kitap aynı zamanda birinci sınıflar için yaz tatili okuma kitaplarından da olabilir.

  • 5 yaş ve üzeri için

 

Efsane KARAKOÇ

Uzm. Klinik Psikolog

İnstagram: juniorkitap

 

 

Stephanie’nin At Kuyruğu

Yazar: Robert Münsch

Çizer: Michael Martchenko

Yayınevi: Notabene Yayınları

Basım tarihi: Nisan 2018

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!