TRENDLER

Haftanın Çocuk Kitabı: Tavuklar Karanlıkta Göremez

Görüntülenme 8451

0
Haftanın Çocuk Kitabı: Tavuklar Karanlıkta Göremez

Tavuklar karanlıkta görür mü? Bu uzun yıllardır dilden dile, kulaktan kulağa dolaşan kesinleşmiş bir bilgidir; tavuklar karanlıkta göremez. Bu nedenle soruma “hayır” dediğinizi duyar gibiyim. 

Bu soruyu çocuklara sorduğuzda alacağımız cevapların değiştiğini ve hatta sorumuza soru ile karşılık verdiklerini görürüz. Bu yıl sınıfımda bu soruyu sorduğumda çocukların çok fazla kafa yorduğunu gördüm. Her zaman sorgulayan Ali’den beklediğim bir soru geldi soruma karşılık olarak: “Neden karanlıkta göremeyeceklerini düşünüyorsun?” Ne cevap vermeli? Hep öyledir, yıllardır öyle bilinir vb cevaplar sorgulamaya ket vurabilir. 

Öğretmenler olarak her soruya karşı verecek bir cevabımız olmalı diye düşünürüz. Çocukların soruları karşısında emin olmadığımız cevaplar vermek yerine, cesurca bilmediğimizi ifade etmek en değerlisidir. Bu durum onların da hayatı öğrenme yolunda dürüst olma çabalarını destekler. 

Bu sorunun araştırmak için harika bir yol gösterici olduğunu ifade edip araştırma yapmak için harika bir konu olduğunu vurgulayabilirsiniz. Çocuklarla beraber bilgiye ulaşmanın farklı yollarını deneyimlemek için eşsiz bir fırsat da yakalamış olursunuz. 

Günümüz çocuklarına baktığımızda “merak kediyi öldürür” deyimini kullanmak yürek ister. Bu cümleyi duyduklarında da bunu sorgulayacak kudrete sahipler. Bu gelecek adına umut verici. Merak varsa sorgulama var, sorgulama varsa gelişim var, dünyayı dikte edilmeden kendi yolculukları ile keşfediş var. Merakın en güçlü olduğu dönem çocukluk dönemidir ki meraklarını kendi serüvenleri ile giderdiklerinde ve süreçten keyif aldıklarında kalıcı kazanımlar elde etmiş olcaklardır. Öğretmenin çocuğun merakına gösterdiği dikkat, ilgi ve pozitif yaklaşım çocuk için ateşleyici teşvik edici bir unsurdur. Söylediklerini duyuyor olmak çok önemli o zaman söyledikleri kendi için de anlamlı hale gelir. 

Tavuklar Karanlıkta Göremez hikayesinde yer alan Pippa da öğretmenin kesin yargı ifade eden cümlesininin doğru olup olmadığını araştırmak için bir serüvene atıldı. Meraklı, cesur, sorgulayan bir tavuktu Pippa ve ulaşmayı düşlediği bir sorusu ve bu sorusuna cevap bulmak için heyecanı vardı. Herşey Bayan Renkli Tüy’ün derste “Tavuklar karanlıkta göremez” demesiyle başladı. Nasıl olurdu bu? Tavukların karanlıkta göremeyeceği fikrine baş kaldırdı ve “Bunun bir çözümü vardır mutlaka” diyerek düştü peşine merakının. Bayan Renkli Tüy’ün cümlesi Pippa gibi sorgulayanlar için kışkırtıcı bir özellikteydi. 

Bilge Baykuş, tombul nine ve bayan tüybeyinden istediği cevabı alamayan Pippa eski bir kitabın sayfalarında tam olarak şu cümle ile karşılaştı. 

“Havuç karanlıkta görmemizi sağlar.” 

Manavdan aldı kilolarca havuç ile onlarca tarifi denedi. Arkadaşlarını pikniğe davet etti. Her biri harika havuçlu lezzetleri tadarken hava da yavaş yavaş kararmakta yıldızlar ve ay görünür hale gelmekteydi. Tavuklar için gecenin karanlığında parıldayan ay ve yıldızı görmekten daha güzeli ne olabilirdi ki. 

O zaman sadece çocuklara değil her yaştakilere şöyle diyelim: Gözlüklerimizi koyalım bir kenara, inanmadan, sabit fikirde kalmadan merak edelim ve sorgulayalım. 

İstiklal Ülker 

Okul Öncesi Öğretmeni 

 

Yazan: Kristyna Litten

Çeviren: Aslı Schaeferdiek

Yayınevi: Formül Yayınları

Sayfa Sayısı: 26

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!