TRENDLER
Efsane Karakoç
Efsane Karakoç

TÜM YAZILARI

Haftanın Çocuk Kitabı: Üç Soru

Görüntülenme 690

0
Haftanın Çocuk Kitabı: Üç Soru

Bir şeyleri yapmak için en doğru zaman ne zamandır?

Bizim için en önemli kişi kimdir?

Yapmamız gereken nedir?

 

Sanki çok basitmiş gibi gelen ancak cevaplarını bir türlü ağızdan çıkaramadığımız sorular vardır. Uzun uzun düşünürsünüz, belki de çoğunun birden çok cevabı vardır çünkü ve karar veremezsiniz. Ancak ısrarla tek bir cevap istersiniz; çünkü mutlaka tek bir cevabın ‘en anlamlı’sı olması gerektiğine inanırsınız. İşte Nikolay’ın zihninde de bu üç soru vardı ve o da hepsine ‘tek bir’ yanıt arıyordu. 

“Keşke bu üç soruma yanıt bulabilsem. O zaman ne yapmam gerektiğini hep bilirdim,” diye düşünürdü. Önce en yakınlarına gitti: Balıkçıl Sonya, Maymun Gogol ve Köpek Puşkin. Hepsine tek tek sorularını sordu. Açıkçası aldığı cevaplar Nikolay’ı pek tatmin etmedi. Mesela Balıkçıl Sonya, ‘Yapmamız gereken nedir?’ sorusuna ‘Uçmak!’ cevabını vermişti. Maymun Gogol ise ‘Sürekli eğlenmek!’ demişti. Bu cevaplar belki biraz doğruydu ancak Nikolay’ın aradıkları bunlar değildi, bundan emindi.

Tanıdığı en yaşlı kişiye başvurmaya karar verdi: Kaplumbağa Leo. Ne de olsa çok şey görmüş çok şey yaşamıştı ve Nikolay’ın sorularının cevaplarını biliyor olmalıydı. Yaşadığı tepeye vardığında Leo bahçesini kazıyordu ancak çok yorulmuştu. Nikolay ona yardım etmeyi teklif etti. İşini bitirip kulübeye girecekleri sırada uzaklardan bir çığlık duydu. Nikolay’ı sorularının cevabına götürecek şey aslında bu çığlığa verdiği cevaplardaydı. Kaplumbağa Leo Nikolay’ın sadece ‘fark etmesini’ sağlamıştı.

Kitap Tolstoy’un aynı isimli öyküsünden esinlenilerek yazılmış. Tolstoy’un öyküsünde bir çocuk ve hayvanlar yok, bu soruları soran bir kral. Yazar ve çizer Jon Muth öyküyü o kadar sevmiş ki bir şekilde çocuklarla da paylaşmak istemiş. Böylelikle çocuklar için hem düşündüren hem de keyifli bir felsefe kitabı ortaya çıkmış. Çocukların bu sorulara verdikleri cevaplar sizin aklınızın ucundan geçmeyen şeyler olabilir, dikkat edin! Ya da Leo’nun verdiği cevaplar bizim çocuklarımızın hoşuna gitmeyebilir, belki ekleyecekleri vardır. Ve durmadan sormaya devam edin; acaba onların kafalarını kurcalayan sorular neler?

Kitabı 5 yaştan itibaren okuyabilirsiniz ancak anlamını ve keyfini 7 – 8 yaş çocuklarının daha iyi alacağına inanıyorum.

 

Efsane Karakoç

Uzm. Klinik Psikolog

 juniorkitap

 

Üç Soru

Yazan ve resimleyen: Jon Muth

Çevirmen: Nil Gün

Yayınevi: Kuraldışı Çocuk

Basım tarihi: Kasım 2017

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!