TRENDLER

Haftanın Çocuk Kitabı: Uçan Orkestra

Görüntülenme 694

0
Haftanın Çocuk Kitabı: Uçan Orkestra

Kitap okumanın faydaları say say bitmez… Müzik ise ruhun gıdasıdır. Peki ya ikisi birleşirse! Howard Griffiths dünyaca ünlü bir orkestra şefi. Dünyanın önde gelen pek çok orkestrasında konuk şeflik yaptı. Halen Brandenburg Devlet Orkestrası’nın şefliği sürdürüyor. Griffiths, çocuklarla klasik müziği buluşturmak için bir “müzikli ve sesli” kitaplar serisi hazırladı. Serinin ilk iki kitabı Cadı ile Maestro ve Orkestra Fareleri. Cadı ile Maestro’da serinin kahramanı cadıyla okuru tanıştırıyordu Griffiths. Kitaba Brandenburg Devlet Orkestrası’nın eşliğinde Zeliha Berksoy’un kitabı seslendirmesini içeren bir CD eşlik ediyordu. İkinci kitapta ise kendine yeni bir yer arayan farecikler giriyordu orkestraya. Kitabın CD’sinde ise Bergüzar Korel’in sesi bekliyordu çocukları.

Tarihte müzikal bir yolculuk

Şimdi serinin üçüncü kitabı yayımlandı. Uçan Orkestra adlı bu kitapta kahramanımız cadıya arkadaşlardan bir teklif geliyor. Onlardan “Yazdönümü Şenliği”nde konser vermeleri isteniyor. O güne kadar hiç turneye çıkmamış olan orkestra bundan çok heyecanlanıyor ama… Ama bir sorun var çünkü oraya nasıl gideceklerini bilmiyorlar. Cadı hemen bir çözüm buluyor: Cadısüpürgeleriyle. Şenlik vaktine kadar konser salonunun bodrumunda yaşayan ve onlara yardım eden huysuz ve hınzır cüceden 90 tane süpürge yapmasını istiyor cadı. O da zamanı gelince onları sihirleyecek ve konsere yetişecekler. Ancak yaşadığı mekânı orkestrayla paylaşmaktan pek de mutlu olmayan cücenin aklına hınzırca bir plan geliyor.

Howard Griffiths

Süpürgeleri yanlış üretiyor böylelikle orkestranın yolunu şaşırıp sonsuza kadar kaybolmalarını diliyor. Dileği oluyor olmasına ama istediği gibi değil: Bir türlü cadıların şenliğinin yolunu bulamayan orkestra tarihte yolculuk etmeye başlıyor. Bach’la, Mozart’la, Beethoven’le, Rossini’yle, Çaykovski’yle tanışıyorlar. Onların müziklerini onların eşliğinde canlı canlı kocaman salonlarda dinliyorlar. Müzik ruhun gıdası ya neler olacağını görmek için orkestranın peşine takılan cüce de anlıyor hatasını, mutlu sonla bağlanıyor kitabın sonu.

Bir de Tilbe Saran’dan dinleyin!

Tam da Griffiths’in kitabın alt başlığında yazdığı gibi “Orkestra için müzikal bir peri masalı”, Uçan Orkestra. Pek çok besteciyle tanışıyor, onlarla ilgili bilgi alıyor ve müziğin iyileştirici özelliğiyle buluşturuyor çocukları. Bu kitabın seslendiren ise yumuşacık ses tonuyla Tilbe Saran. Kitabın bestesini yapan Fabian Künzli, orkestra ise yine Brandenburg Devlet Orkestrası. Ancak bu kez CD yok QR kodu var. Yani telefondan ya da tabletten kodu okutup hemen başlıyorsunuz dinlemeye, çocuğunuza dinletmeye. Onlar için keyifli bir tecrübe oluyor, kitapta geçen müzikleri dinliyorlar, okudukları masalın sesli canlandırmasıyla buluşuyorlar. Klasik müzik iyidir, küçükken kulak aşinalığı elde edilirse sadece müzikal bir yetkinlik değil rafine bir hayat anlayışı katar insana. Çocukları bu müzikle tanıştırmak için Howard Griffiths gibi bir ustanın kitapları bulunmaz fırsat. Unutmadan kitabın çevirisinde bir başka usta ismin, Celâl Üster’in olduğunu da söyleyelim.

 

*10-13 yaş için

Uçan Orkestra

Yazan: Howard Griffiths

Çizen: Karin Hellert-Knappe

Müzik: Fabian Künzli

Yayınevi: Doğan Egmont

Basım yılı: 2019

 

Haftanın diğer çocuk kitabı önerileri:

Ada, Bale Gösterisinde: Kuğu Gölü, Kurgulayan: Tan Sağtürk, Resimleyen: Zeynep Özatalay, Müzik yönetmeni: Dr. Benal Tanrısever, Doğan Egmont, 10-13 yaş.

Tan Sağtürk’ün koreografisi eşliğinde çocuklar “Kuğu Gölü”yle tanışıyor. Kitaptaki QR kodlu müzikleri de dinleyebiliyor ve hayal dünyasına dalabiliyorsunuz.

Bir Anlık Mavi,  Yazan: Zeynep Alpaslan, Resimleyen: Baysan Yüksel, Çınar Yayınları, 10-13 yaş.

Sendak gezegenindeki en yalnız canlı olan Gigi, kimsenin onu sevmediğini düşünüyor. Ama bir gün bir karar veriyor ve aynada gördüğü kişiyle barışıyor. Kendini sevmeyi öğrenmek üzerine bir öykü.

Ay’ı Kim Çaldı, Yazan: Helen Stratton Would, Resimleyen: Vlad Gerasimov Çevirmen: Derya Çebi, Yapı Kredi Yayınları, 7 ve üzeri yaş.

Geceleri gökyüzünde parlayan Ay’a bakıp hayaller kuran Berk, bir gece hayran olduğu Ay’ı göremeyince endişeye kapılıyor. Birinin onu çaldığını düşünüp aramaya başlıyor. Bu yolculukta onu türlü sürprizler bekliyor.

 

Hazırlayan: Efnan Atmaca

 

Bu yazı DOĞAN AKADEMİ tarafından desteklenmektedir.

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!