TRENDLER
Efsane Karakoç
Efsane Karakoç

TÜM YAZILARI

Haftanın Çocuk Kitabı: Uçuk Kaçık Loretta

Görüntülenme 506

0
Haftanın Çocuk Kitabı: Uçuk Kaçık Loretta

“Eğer kader sizi aşık ettiyse buna karşı çaresizsinizdir, engel olmak için yapabileceğiniz bir şey yoktur! Bunu kabul etmek zorundasınızdır! Yine de yakınlarınızda oturan birine aşık olduysanız, şanslı sayılırsınız çünkü her zaman yakınınızda olacaktır ve böylece onun için özlem duymak zorunda kalmazsınız!”

Mahalleye yeni bir kız geldi, toplanın! Adı Loretta’ymış. Güzel desen pek değil aslında, değişik bir tip. Kapıları kullanmıyor, pencerelerden girip çıkıyor. Okula doğru düzgün gitmemiş, bu sene de gitmeyebilirmiş. Eğitim hayatı oldukça karışık. Anne babası bit pazarlarını dolaşıp eşya satıyor ve bazen üç gün boyunca eve hiç uğramıyorlar. Otoriter bir ebeveyn oldukları söylenemez. Loretta ileride bir sirk prensesi olmayı hayal ediyor. Ama bunun için ters takla ve perende atması yetmez, daha çok çalışması lazımmış. Biraz da pasaklı ve dağınık. Ama sonuçta kimse aşık olacağı kişiyi seçemez. 13 yaşındaki Kel Kafa için de bu böyleydi. Onun ve ailesinin (özellikle annesinin!) dünyasına hiçbir hususta uymayan bu garip kıza gönlünü kaptırmıştı. İlk aşk bu bilirsiniz, onun için savaşacak ve aşk acısını iliklerine kadar hissedecekti.

Kel Kafa, Kene, Dişlek ve Kıvırcık. Tahmin edeceğiniz üzere bunlar lakapları. Hepsinin kendine has huy ve özellikleri var. Hepsi ergenlik denen kara deliğe girmek üzere. Orta üst seviyedeki müstakil evlerden oluşan bir sitede oturuyorlar ve ailelerinin hayata bakış açıları benzer. ‘Mükemmel anne’ olmaya programlanmış, eğitim ve görgü kurallarına takıntılı anneler, bu annelerin ağırlığı altında ezilen babalar, sadece dış dünyaya mutlu aile portresi çizebilen aslında mutsuz aileler. Mükemmel anne demişken kastımız çocuğun öğün atlamaması, zararlı yiyecekler yememesi, hep temiz kıyafetler giymesi ve kurallara uyması tabii ki, yoksa duygularının ne önemi var. Bir gün bu siteye yeni bir kız taşınıyor ve artık Kel Kafa için dünya o günden itibaren değişiyor. Ya Loretta’ya arkadaşları da aşık olursa? Ya Loretta bir gün gitmek zorunda kalırsa?

Yeni yeni tadılmaya başlanan gençlik duygularını, ergenlik özelliklerini ve bu süreçteki benzer aile yapılarını, ebeveyn-çocuk iletişimini daha güzel anlatan bir kitap olabilir miydi bilmiyorum. Bu özellikleri bir yana kitap öyle sürükleyici ki bir çırpıda bitmesini istemiyorsunuz. ‘Kel Kafa ve Loretta’nın daha yaşayacak çok şeyi olmalı,’ diye düşünmekten kendimi alamadım. Bu duygulara kapılarını yeni açmaya başlamış gençlerin de yüzünde gülümsemeyle bu romanı okuyacağına eminim.

*12 yaş ve üzeri için

 

Efsane KARAKOÇ

Uzm. Klinik Psikolog

Instagram: juniorkitap

 

 

Uçuk Kaçık Loretta

Yazan: Christine Nöstlinger

Yayınevi: Nemesis Kitap

Basım tarihi: Şubat 2018

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!