TRENDLER
Efsane Karakoç
Efsane Karakoç

TÜM YAZILARI

Haftanın Çocuk Kitabı: Üzüntü Kapını Çaldığında

Görüntülenme 1075

0
Haftanın Çocuk Kitabı: Üzüntü Kapını Çaldığında

“Üzüntü hiç beklemediğin bir anda gelebilir.

Peşinde dolaşır…

Bazen o kadar yakınına gelir ki, neredeyse nefes alamazsın.”

Zor duygular hakkındaki çocuk kitaplarını çok seviyorum. Hem de didaktik değilse, çocuğun zihnine ve kalbine dokunabiliyorsa, havada asılı kalmıyorsa. Çünkü yetişkinler olarak sanırım bu zor duyguları konuşmakta biraz zorlanıyoruz. Sanki çocukların üzülmeye ya da öfkelenmeye hakkı yokmuş gibi, sadece güzel duyguları yaşamaları gerektiğini düşünüyoruz. Her zaman üstüne basarak söylediğimiz gibi; çocuğu tüm duygularıyla kabullenmek ve tabii ki kendi duygularına yönelik farkındalık kazanmasını sağlayabilmek bizim için işleri kolaylaştıracaktır. Resimli çocuk kitapları da bu konuda bize yardımcı olacak en güzel kaynaklardan. Kitaplar duyguları somutlaştırarak çocuğun daha kolay kavramasını sağlayacak, çocuğa yalnız olmadığını hissettirecek, dolayısıyla duygularını kabulünü kolaylaştıracak ve ebeveyn olarak size kapı açacak.

Bu kitaba gelecek olursak; kitapta üzüntü yeşil bir dev metaforuyla resmedilmiş. Ama sanki dokunsanız eliniz içinde kaybolacakmış, yumuşacık, sizi kapsayacakmış gibi hissettiren bir dev. Bir gün elinde valiziyle çocuğun kapısını çalıyor. Biraz inatçı, anlıyoruz ki kolay kolay gitmeyecek. Peşinden ayrılmıyor; çocuk başını çevirdiğinde kocaman heybetiyle, asık suratıyla karşısında duruyor. Çocuk onu defedebilmek için bildiği her şeyi uyguluyor; onu dolaba saklamaya çalışıyor mesela. Ama kaçamıyor. Bu noktada yöntem değiştirmeye karar veriyor: Üzüntüyle konuşuyor, onu tanımak için sorular soruyor, elinden tutuyor, onunla birlikte yaşıyor. Mesela birlikte resim yapıyor, dışarı çıkıyor, hatta sıcak çikolata içiyor. Günü geldiğinde de bir bakıyor ki yeşil dev artık yanında yok.

Dili oldukça sade, kafa karışıklığına yer vermiyor. Pastel renkleriyle çizimleri ise bir başka güzel. Tam anlamıyla az ile çok anlatan kitaplardan. Özellikle ön ve arka kapakların iç sayfalarındaki detay çok hoşuma gitti. Ön kapakta genç-yaşlı herkes üzüntüyle karşılaşıyor, ama hiçbiri üzüntüyle temasa geçmiyor arka kapakta ise aynı kişiler üzüntüyle oturup konuşuyor, oynuyor, yaşıyor. Burada yetişkin vurgusunun yapılması da üzüntünün herkes için var olan bir duygu olduğunun aktarımı için çok yerinde olmuş.

En tepede hissettiğimiz neşe de biziz, en dipte hissettiğimiz üzüntü de. Hepsini tanımak için belki de biraz konuşmak gerekir. Keyifli okumalar.

*4 – 6 yaş

 

Efsane Karakoç

Uzm. Klinik Psikolog

Instagram: juniorkitap

 

 

 

Üzüntü Kapını Çaldığında

Yazar – Çizer: Eva Eland

Yayınevi: Martı Çocuk

Basım Tarihi: Aralık 2018

 

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!