TRENDLER
Aynur Kolbay
Aynur Kolbay

TÜM YAZILARI

Haftanın Çocuk Kitabı: Yalnız Kurt İle Vızvız

Görüntülenme 934

0
Haftanın Çocuk Kitabı: Yalnız Kurt İle Vızvız

“Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür. Hayal gücü ise her yere.”

– Albert Einstein

Hayal kurmanın çocuklar üzerindeki etkisi üzerine yapılan araştırmalar, hayal kurmanın çocuk gelişiminde önemli bir yeri olduğunu kanıtlamaktadır. Çocuğun oyun çağı ile başlayan hayal kurma becerisi çocukların zorluklarla daha kolay başa çıkabilmesini, daha fazla özgüven sahibi olmalarını, yaratıcılıklarının artmasını sağlamasının yanı sıra tüm bu beceriler insanların mesleki ve kişisel gelişimlerine de katkı sağladığı için ayrıca önem taşır. Buna ek olarak çocukların hayal dünyalarına dâhil olabilmek, yetişkinler açısından da onların dünyalarını anlamamıza ve duygularını fark etmemize olanak sağlar. Hiçbir şekilde hayal kuramayan, farklı bir dünya düşünemeyen çocuklar gördüğümde çok üzülüyorum bu nedenle.  

Tudem Yayınları’ndan çıkan Yalnız Kurt ile Vızvız da bizi çocukların müthiş yaratıcılıkları ile dolu bir hayal âlemine götürüyor. 

Renata tek başına sayısız kitap bitiren, tek başına projeler üreten, arkadaşa ihtiyaç duymayan yalnız bir kız çocuğudur. Bu yalnızlığı yüzünden okulda Yalnız Kurt takma adıyla anılmaktadır. Ailesi kendisini arkadaş bulması konusunda sıkıştırsa da, bu konuyla ilgili adımlar atmaya teşvik etse de Renata yanaşmamaktadır çünkü bir arkadaşa ihtiyacı yoktur. İnsanların oyun oynamak ya da bir şeylerle uğraşmak için neden başka birine ihtiyaç duyduğunu da anlamamaktadır. 

Bir gün evde tek başına, buzdolabı kolisinden kendine bir denizaltı oluşturmakla meşgulken, abisinden kaçan komşularının oğlu Livingston telaşla kapılarını çalar ve bir anda içeri giriverir. Çok fazla konuştuğu ve kendi kendine besteler yaptığı için okulda Vızvız olarak anılmakta olan Livingston, böylece aslında Renata’nın da hayatına girmiş olur. 

Renata’nın direnmesine ve hiç dâhil etmek istememesine rağmen, Vızvız çok profesyonelce kendini oyuna ve denizaltı planında dâhil ettiriverir. Birlikte denizaltının tüm eksiklerini tamamlayıp yolculuğa çıkmaya karar verirler. Böylece kitap iki çocuğun, birbiriyle müthiş uyumlu, hareketli ve heyecanlı hayal dünyasına doğru harekete geçer. 

Kitabın bu yolculuk kısmı gerçekten çocukların hayal kurmaktaki becerisini ve başarısını çok güzel yansıtıyor. Hayal kurmanın olayları tüm ayrıntıları ile düşünmeyi de sağladığını kanıtlayan bu bölümlerin, okuyucu için de oldukça eğlenceli olduğunu söyleyebilirim. Kitap boyunca “renkli olsaydı daha da güzel olurdu” diye düşündüğüm çizimlerle de desteklenen yaratıcı hayaller ile uzun bir süre denizin altında maceradan maceraya koşuyorlar. Renata pek belli etmese ve aralarda direnç gösterse de bir arkadaş ile birlikte bir şeyler yapmanın heyecanını ve güzelliğini yaşamaktan da kendini alamıyor. Livingston ise birlikte oluşturdukları bu oyun sürecinden o kadar memnun kalıyor ki aralarda yeni bestelerle süslüyor buluşmalarını. Kitap, sonunda hayal ürünlerinin içine karışmış olan bazı gerçek detaylarla da okuyucuyu gülümsetiyor. 

Hem arkadaşın ve arkadaşlığın önemine dair didaktiklikten uzak güzel bir mesaj veren hem de okuyucuyu hayal kurmanın zevkli dünyasına sokan kitabın yazarı; daha önceden yine Tudem Yayınları tarafından basılan Aslan Firarda, Dünyanın En Komik Adamı ve Şapkada Eriyen Bay Karp kitaplarının da yazarı olan Cary Fagan. Kitabın hayal dünyasını yansıtan ayrıntılı çizimleri ise Zoe Si’ye ait. 7 yaş ve üstü tüm okuyucular için uygun olan kitabın, özellikle şarkı kısımlarındaki uyumuna ve akıcılığına hayran kaldığım çevirisi ise Damla Kellecioğlu’na ait. 

Keyifli okumalar… 

Aynur Kolbay

@okumak_zamani

Yazar: Cary Fagan

Çizen: Zoe Si

Basım Tarihi: 2020

Sayfa Sayısı: 88 Sayfa

Yayınevi: Tudem Yayınları

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!