TRENDLER

Haftanın Çocuk Kitabı: Yazı Yazan İnekler

Görüntülenme 5564

0
Haftanın Çocuk Kitabı: Yazı Yazan İnekler

“Sevgili Ali Baba, 

Ahır geceleri çok soğuk oluyor.

Elektrikli battaniye istiyoruz.

Saygılarımızla,

İnekler”

Geçmişten günümüze insanlar arasında haberleşme ve iletişimi sağlayan ‘dil’, aynı zamanda uygarlığın da temelini oluşturur. Dil; duygu, düşünce ve istekleri belirten bir araç olmanın yanı sıra, ait olduğu topluluğun kültür, ahlak, hukuk gibi olguların en önemli göstergelerindendir. Prof. Dr. Muharrem Ergin’e göre, bir dilin iki farklı cephesi vardır. Bunlardan ilki insanların sesli olarak görüşürken kullandıkları konuşma dilidir. Diğeri ise insanların söylemek ya da anlatmak istediklerini yazı ile ifade ederken kullandıkları yazı dilidir. Tarihten bu yana yazı, insanların ve oluşturdukları devletlerin hayatında önemli bir yere sahip olmuştur. Devletlerarası ilişkilerde önemli bir yer eden yazı, insanların da toplumsal yaşamının gereği ya da sanatsal gereksinimleri sonucu kullanmıştır. Çünkü anlatma ve iletişim kurma isteği doğal bir eğilimdir, yazı ileri bir işaret ve mühürdür. Elbette, yalnız edebiyatla uğraşanlar değil, diğer alanlarda çalışanlar da yazma ihtiyacı duyarlar. Örneğin, bir bilim insanı fikirlerini, buluşlarını yazı ile tanıtır. Bu açıdan bakıldığında yazı, duygu, düşünce, olgu ve hayalleri belirli bir zaman ve mekânla sınırlı olmaktan kurtarır.

Şimdi anlatacağım kitapta ise yazma eylemini gerçekleştirenler ne bilim insanları, ne de sanatçılar. Kitabın kahramanları; Ali Baba ve onun çiftliğinde yaşayan hayvanlar; ama asıl kahramanlar yazı yazan inekler. 

Ali Baba, ahırdan gelen sesler duymaya başlar. İneklerin ahırda eski bir daktilo bulduğunu keşfeder. İnekler daktiloyu ihtiyaçlarını dile getirmek için bir araç olarak kullanır. Bu ihtiyaçlarını daktiloda yazdıkları bir mektup ile Ali Baba’ya ulaştırırlar. Bir ineğin neye ihtiyacı olabilir sizce? 

Tabi ki geceleri sıcak tutması için elektrikli battaniyelere. Ali Baba ineklerin bu yazılı isteğini kabul etmeyince inekler greve gider. İstekleri yerine getirilene kadar süt vermeyi reddederler. 

“Kusura bakmayın.

Kapalıyız.

Bugün süt yok.”

C:\Users\GRUNDIG\Downloads\20200607_125201.jpg

Ertesi gün tavuklar da üşüdükleri için elektrikli battaniye istediklerini ifade eden bir mektup yazdırır ineklere. Peki, Ali Baba ne yapar bu alışılmadık durum karşısında? 

O da kendi daktilosunu çıkarır ve yazdığı bir mektupla tüm bu istekleri reddeder. İstekleri yerine gelmeyen tavuklar da yumurta yapmayı bırakır ve ineklerin grevine katılır. İnekler, bir çözüm bulmak için bir acil durum toplantısı yaparlar…”

Kitap burada tam çözüme ulaşıyor derken beklenmedik bir şekilde devam ediyor. Sürprizlerle dolu olan Yazı Yazan İnekler, aslında her yaştan okura hitap ediyor. Mizah kurgusunun güçlü olmasının yanı sıra, çocuklarda problem çözme becerisini geliştirme kavramı için iyi bir seçenek olabilir. Kısa cümleler, yalın sözcükler ve yer yer tekrar eden ritmik cümleler, özellikle sesli okumalara ayrı bir keyif katıyor.

Yazı Yazan İnekler, bir problemle karşı karşıya kalındığında, isteklerimizi ve ihtiyaçlarımızı ilgili kişiye aktarmak için yazma eylemini bir çözüm yolu olarak değerlendiriyor. Anlaşılmadığınızda ya da sesinizi duyuramadığınız anlarda yazarak iletişim kurmanın da bir seçenek olduğunu hatırlatıyor.

Yazmak her zaman etkili bir iletişim aracı olabilir mi? Hangi durumlarda yazma eylemine ihtiyaç duyabiliriz? Konuşma ve yazma dışında başka araçlarla iletişim kurmak mümkün olabilir mi? vb. sorularla ‘ihtiyaçları ifade etme seçenekleri, problem çözme, istekleri dile getirme şekilleri, iletişim ve ifade becerileri’ gibi kavramlar üzerine sorular sorduruyor kitap. Böylece hem yetişkinlerle hem de çocuklarla birlikte okunacak eğlenceli bir kitap olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yazı Yazan İnekler,  yaratıcı drama ve çocuklarla felsefe atölyelerinde küçük yaş gruplarıyla rahatlıkla uygulanabilir. 

Meryem ERMEYDAN

Türkçe Öğretmeni, Çocuk Kitabı Yazarı

 

Yazı Yazan İnekler

Yazar: Doreen Cronin

Resimleyen: Betsy Lewin

Çevirmen: Nurten Hatırnaz

Yayınevi: Beyaz Balina Yayınları

Sayfa Sayısı: 32

 

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!