TRENDLER

Haftanın Çocuk Kitabı: Zıpır Özgürlük Peşinde

Görüntülenme 692

0
Haftanın Çocuk Kitabı: Zıpır Özgürlük Peşinde

Evde bir hayvan beslemek istemek, çocukluğun en büyük kurallarından biri sanırım. Bir kuş, bir balık, bir kaplumbağa, bir kedi ya da köpek, bir fare yavrusu, hatta bir iguanayı eve sokabilmek için ailesini bezdirmiş çocuk oranı hiç de azımsanmayacak kadar fazladır diye düşünüyorum. Eve bir hayvan sokabilmek konusunda kimisi başarılı olur, kimisi olamaz ama sonuçta bir insanla bir hayvanın dost olmasını engellemek öyle pek izinle ya da onayla olacak bir şey değil.

Tudem Yayınları’ndan çıkan Zıpır Özgürlük Peşinde kitabı da, bir insanla bir köpek arasında oluşabilecek bağı çok güzel ve naif bir şekilde ele alıyor. 

Kar beyazı bir renkte 5 kardeşi ile birlikte dünyaya gelen kahramanımız, bebekliğini annesi ve diğer kardeşleri ile birlikte geçirir. Kardeşlerinin aksine, oldukça hareketli, yerinde duramayan, içindeki keşif ve özgürlük isteğini dizginleyemeyen, kıpır kıpır bir köpektir kahramanımız. Bembeyaz tüyleri yüzünden kendisine Beyaz, Kartopu, Pamuk gibi isimlerin konmasından korkan ve isminin konması için sahiplenilmeyi bekleyen minik bir köpek.

Bebekliklerini anneleri ile geçiren tüm kardeşleri, tek tek başkaları tarafından sahiplenilmeye ve ayrılmaya başlarlar. Her gün birileri gelip kardeşlerden birini alır götürür. Ama bizim yaramaz, gelen misafirlerin önünde de kendini tutamadığı için, kendine kolay kolay bir sahip bulamaz. Bir yandan annesinden ayrılmak istemeyen ama bir yandan da mutlaka sahiplenilmesi gerektiğinin farkında olan kahramanımızın en büyük arzusu ise, özgürlük ve keşfetme arzularını destekleyecek ve onunla sürekli oyun oynayabilecek bir sahip bulmaktır. Sonunda bir kız ve bir de erkek çocukla gelen ve kendisini sahiplenen aile, bizim ufaklığı ziyadesiyle mutlu eder. Ne de olsa, sürekli kendisiyle oynamak isteyen çocuklar, hareket etme ihtiyacını yeterince karşılamaktadır. 

Ancak ne yazık ki mutluluğu uzun sürmez, çünkü sahibi sandığı aile, kendisini yaşlı ve yalnız yaşayan büyükanneleri için hediye olarak almıştır. Büyükanne de bizim ufaklığın isteklerinin aksine hiç de hoplayıp zıplayacak ya da onunla saatlerce oyun oynayacak enerjide değildir. Üstüne üstlük onu sürekli bağlı tutmak istemektedir. Yeni evinde Zıpır adını alacak denli hareketli, yaramaz ve yerinde duramayan bir köpek olan kahramanımızın hikâyesi böylelikle yeni bir yere doğru evrilir. Acaba Zıpır özgürlüğüne kavuşabilecek midir? 

Bir köpekle insan arasında oluşan ilişkiye, birbirlerinin dilini anlamasalar da kalpten kalbe kurulan iletişime yer yer komik yer yer duygusal ayrıntılarla şahit oluyoruz kitapta. Köpeklerin kendi aralarındaki konuşmaları, insanlar olarak hayvanlarla empati kurmamıza ve belki daha önceden fark etme imkânı bulamadığımız ayrıntılara dikkat etmemize sebep olurken; insanlar dünyasında olup bitenler ise bize aslında iki tür arasında nasıl da harika ve güçlü bir bağ olduğuna dair kanıtlar sunuyor adeta. 

Özgürlüğünün peşinde koşmaktan hiç yılmayan Zıpır, bir yandan da insanların zaman zaman hayvanlara karşı ne kadar da bencilce davranabildiğini, onların iyiliğini düşündüğünü sanırken aslında onlara ne kadar zarar verebileceğini kanıtlıyor insanoğluna. Adım adım, zorla ve büyük bir emekle oluşturulan güven ilişkileri ve bir hayvanın iyileştirici gücü üzerine dokunaklı bir finalle sonlanan kitap, çocuklarla özgürlük ve tutsaklık kavramları üzerine konuşmak için de çok güzel bir fırsat sunuyor. Aynı zamanda sahip olduklarının kıymetini bilmek konusunda da çok güzel minik ayrıntılara yer veriyor. 

KOB (Kitap Okuma Bağımlılığı) virüsü taşıdığı konusunda okuyucuyu en baştan uyaran yazar Dilek Yardımcı, tüm çocuklara bu virüsü bulaştırmayı ve onları kitap okumadan duramayacak hale getirmeyi planladığından da bahsediyor. Yalın dili, sürükleyici hikâyesi ve kolaylıkla okunabilecek tarzı ile bu hain planında başarılı olacağından şüphem yok. Kitabın aralarına serpiştirilmiş, Zıpır’ın sevimliliğini yansıtan ve hikâyesini tamamlayan çizimler ise Gül Sarı’ya ait. 

Hayallerinin peşinden koşmak ve hiç vazgeçmemek üzerine olan kitap 8 yaş ve üstü tüm okuyucular için uygun.

Keyifli okumalar…

Hazırlayan: Aynur Kolbay

Yazar: Dilek Yardımcı

Çizen: Gül Sarı

Basım Tarihi: Mart 2020

Sayfa Sayısı:  72 Sayfa

Yayınevi: Tudem Yayınları

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!