TRENDLER
Sezer Demir
Sezer Demir

TÜM YAZILARI

Haftanın Filmi - Acı Bir Hayat Hikayesi

Görüntülenme 1682

0
Haftanın Filmi - Acı Bir Hayat Hikayesi

“This film is not based on a real story it is based on thousands”

Dilimize “Bu film, gerçek bir hikâye değil, bu milyonların gerçeği” olarak çevirebilecek bu cümle işten çıkarılan bir grup tersane işçisinin hikâyesini konu alan Güneşli Pazartesiler/Los Lunes Al Sol filmine ait. Bu cümle o kadar etkiledi ki beni, yıllardan beri onu saklıyorum zihnimde. Derdini az sözcükle bu kadar güçlü anlatabilmek büyüleyici, cümlenin taşıdığı trajedi ise dayanılmazdı. Filmi izledim, ayrıntıları silindi gitti zihnimden. Yukarıdaki cümle ise hep aklımda kaldı.

Milyonların Gerçeği

Bir gün 17 yaşında C.P. adında genç bir kadın ile tanıştım. O anlattı ben utandım, o anlattı ben utandım. Yukarıda okuduğum cümleden sonra daha kötüsü olabilir mi diye sormuştum kendi kendime. Dünyada daha kötüye hep yer vardı sanırım.

Milyonların gerçeği olan bir hikâyesi var C.P.’nin. Birlikte utanmamız için şimdi sözü ona bırakıyorum.

“Adım C.P. 17 yaşındayım. Liseye devam ediyorum. Obezim. Okuma yazma bilmiyorum. Annemle birlikte varoş olarak tanımlanan bir bölgede küçük bir apartman dairesinde yaşıyorum. Annem çalışmıyor. Okula devam ettiğim için devlet tarafından bize verilen sosyal yardım ile hayatımızı sürdürüyoruz. Annem bana sürekli fiziksel ve psikolojik şiddet uyguluyor. Babam tarafından sürekli tecavüze uğruyorum. Bu seri tecavüzler sonucunda hamile kaldım ve bir kız çocuğu dünyaya getirdim. Kızım down sendromlu. Annem kızımı istemediği için o anneannesi ile kalıyor. Bugün okul idaresi tarafından çağırıldım. Yapılan sağlık kontrolünde hamile olduğum anlaşılmış. Bu sebeple okuldan atıldım. Annem okuldan atıldığım için beni öldürebilir çünkü ben okula devam ettiğim sürece sosyal yardım alabiliriz. İkinci kez hamileyim. Doğum giderek yaklaşıyor ve ben ne yapacağımı bilmiyorum. Sanırım ben yeryüzünün lanetlisiyim.”

Bu gerçek olabilir mi?

Bir an böyle düşünüyor insan değil mi? Evet, bu kâbus olabilir, bir cehennem tasviri olabilir ama gerçek olamaz.

Yukarıda anlatılan hikâye 2009 yapımı bir film olan Precious/Acı Bir Hayat Hikâyesi’ne ait. Onun kısa özeti. Sapphire’ın romanından Geoffrey Fletcher tarafından senaryoya uyarlanan filmin yönetmeni Lee Daniels. Film “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ve “En İyi Uyarlama” dalında Oscar’a uzandı. Precious adlı genç siyah bir kadının, Harlem’de 80’li yılların sonunda yaşadığı trajediyi konu alıyor film. Babasının devam eden tecavüzleri sonucu ikinci kez hamile kalan Precious okuldan uzaklaştırılıyor. Okul yönetimi tarafından alternatif eğitim veren bir kuruma yönlendiriliyor. Burada Bayan Rain adında bir öğretmenle tanışıyor. Bu sayede hayata tutunmaya çalışan Precious, bir şekilde kendi yolunu çiziyor. Trajik bir hikaye olan Precious, duygu manipülasyonu yapmadan birçok açından dezavantajlı olan genç bir kadının öyküsünü yalın bir dille anlatıyor.

Son Söz

Bu haftaki yazımda hiçbir şey olmamış gibi uzun uzun teknik detaylar, oyunculuk ve bunun gibi haller üzerine bir şeyler söylemek istemiyorum. Aslına bakarsanız hiçbir şey söylemek istemiyorum. İnsan, böyle bir şey duyduğunda ya da Özgecan’nın yaşadığı vahşete tanık olduğunda olan biteni bir an inkâr etmek istiyor. Bunun gerçek olamayacağı aklından geçiyor. Lanet olsun ki gerçeklik algımızı sarsan bu vahşet sadece Precious ya da Özgecan’ın değil “milyonların gerçeği”. Dünyanın dört bir yanında sayısız kadın, erkeklerin sebep olduğu vahşetin kurbanı oluyor.

Bu cinnet halini aşmak için ne yapılacağına dair herkesin bir fikri var. Mutlaka sizin de bir fikriniz var. Bunun üzerine bir şeyler söyleyip ahmaklık etmek istemiyorum.

Peki, bu durumda sinema ne yapabilir? Sadece hatırlatır ve utancımızın diri kalmasını sağlar.

Hatırlıyor, utanıyor ve susuyorum.

Artık son söz hep kadınların olsun diyerek erkeklerin zulmüne maruz kalmış tüm kadınlar adına son sözü şairler Birhan Keskin ve Aslı Serin’e bırakıyorum.

“Yeter artık, yeter çıkalım zıvanadan.”*

*şiirin tamamı için

http://160incikilometre.com/2015/02/16/atesli-silahlar-elimizde-umanin-kilici-belimizde-yeter-artik-yeter-cikalim-zivanadan-birhan-keskin-ve-asli-serinden-bir-siir/

* http://www.anitsayac.com/

Sezer Demir

220px-Precious

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!