TRENDLER
Sezer Demir
Sezer Demir

TÜM YAZILARI

Haftanın Filmi: Fidel'in Yüzünden

Görüntülenme 1600

0
Haftanın Filmi: Fidel'in Yüzünden

Çocukluk yılları özellikle 70’li ve 80’li yıllara denk düşenler, bir de ebeveynleri politik kimliği ön planda insanlarsa, yaşıtlarına göre bambaşka bir büyüme evresi geçirdiler. Oynadıkları oyunlardan tutun da maruz kaldıkları travmatik yaşantılara kadar çocukluk dönemlerinin her anına, ebeveynlerinin politik tercihleri dolayısıyla yaşadıkları damga vurdu.

Bugün de yaşadığımız trajik olaylar ve her yeri saran bu seçim atmosferi sebebiyle çocuklar, giderek politik olarak kutuplaşan bu toplumsal halden geçmişte olduğu gibi derinden etkileniyorlar. Bu değişen halin etkilerinin iyice belirginleşmesi sebebiyle, yetişkinlerin politik tercihlerinin, yaşam tahayyüllerinin ve büyük siyasi olayların çocukları nasıl etkilediğini konuşalım istedim. Bu sebeple haftanın filmi olarak Fidel Yüzünden’i seçtim.

Fidel Yüzünden bir “ilk film”. Yönetmen koltuğunda Julie Gavras oturuyor. Domitilla Calamai’nin Tutta Colpa Di Fidel adlı eserinden uyarlanan yapım Sundance başta olmak üzere birçok prestijli festivalde seyirciyle buluştu. İstanbul Film Festivali’nde de gösterilen yapım, festival izleyicisi tarafından ilgiyle karşılandı ve beğenildi.

faute_a_fidel_5Ayrıca sinema tutkunlarının yakından tanıdığı bir soyadı “Gavras”. Politik sinema denince akla gelen ilk yönetmenlerden biri olan Costa Gavras’ın kızı Julie Gavras. İlk filminde anlatmayı tercih ettiği hikayeye bakacak olursak, Julie Gavras’ın da babasının birçok eser verdiği politik sinema yolunda ilerleyebileceğini söyleyebiliriz.

DEĞİŞEN YAŞAM

9 yaşındaki Anna, İspanyol asıllı avukat babası Fernando, gazetecilik yaşamını Marie Claire’de sürdüren annesi Marie ve küçük kardeşi François’dan oluşan ailesiyle kusursuz bir burjuva yaşantısına sahiptir. Öğrenimini katolik kilisesine bağlı bir okulda sürdüren Anna, anne tarafından da aristokrat bir büyük anne ve büyük babaya sahiptir. Anna kendisinin ve François’nın her şeyiyle ilgilenen dadıları sayesinde hiçbir şeyin eksikliğini hissetmeden yaşamını sürdürmektedir. İspanya’da yaşayan halası Marga’nın ve kızı Pilar’ın onların yanına sığınmasıyla Anna’nın yaşamı önüne geçilmez bir hızla değişmeye başlar.

Halası Marga, Diktatör Franco’nun İspanya’nın başına tebelleş ettiği faşist rejime karşı mücadele etmiş ve eşi bu mücadele sırasında faşist dikta tarafından katledilmiştir. O da kızını alarak Paris’e abisinin yanına kaçar. Marga’nın dönüşü Fernando ve Marie’nin de yaşamlarını sorgulamaya başlamalarına sebep olur. Bu sorgulama onları Allende’nin iktidar yürüyüşünü sürdürdüğü Şili’ye götürür. Anna’nın yaşamını derinden sarsacak kararlarının ilki olan bu yolculuk ile büyük değişim başlar. 68 Mayısından Allende’nin Şilisine, Diktatör Franco’dan Charles De Gaulle’ün ölümüne kadar birçok sarsıcı politik olayı fonuna alan film, 9 yaşındaki Anna’nın üzerinden dönüşen bir ailenin yaşamını çarpıcı bir biçimde beyaz perdeye taşıyor. Film, çocukların ani değişimlere ve sarsıcı politik olaylara verebileceği tepkileri yalın ve ajitasyondan uzak bir dille anlatıyor.

a-culpa-de-fidel2Filmin en dikkat çekici yanı, Anna karakterini canlandıran çocuk oyuncu Nina Kervel-Bey’in hayranlık uyandıran performansı. Bu oyunculuk o kadar güçlü ki, yönetmenin tercih ettiği kamera açılarının ve diğer oyuncuların güçlü performansının da yardımıyla izleyici üzerinde büyüleyici bir etki bırakıyor. Sıradanlaşabilecek bir hikayeyi unutulmazlar arasına taşıyor.

ÇOCUKLAR VE TOPLUMSAL DEĞİŞİM

Hepimizin en büyük rüyası çocuklarımıza daha yaşanır bir dünya bırakmak. Bunun için de her yetişkin kendi meşrebince belli tercihler yapıyor ve bu sayede iyi bir dünyayı inşa ettiğini düşünüyor. Biz yetişkinlerin bundan vazgeçmesi mümkün değil, ama politik tercihlerimizi yaparken bunun çocuklarımızı nasıl etkileyeceğini daha çok göz önünde bulundurabiliriz. Çünkü yapılan tercihlerin ortaya çıkardığı sonuçlara ve bu değişimin hızına çocuklar uyum sağlamakta güçlük çekebilir. Fidel Yüzünden, özellikle politik kimliği ön planda olan ebeveynlerin siyasi tercihlerinin çocukları üzerindeki kısa ya da uzun vadeli etkilerini görebilecekleri keyifli bir seyirlik.

220px-Fidel'in_Yüzünden_2006_afiş

 

 

 

 

 

 

 

Sezer Demir

[email protected]

twitter : @szrdmr_

Yorum Yazın
Yazarın Diğer İçerikleri
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!