TRENDLER
Mürşide Demirkol
Mürşide Demirkol Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim dalında Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Eğitim Uzmanı olarak birçok özel okulda çalıştı. Eğitim tasarlama ve planlama, proje yazımı yapıyor. Dönüşümsel eğitici eğitimi, öğretmenin sanat ve bilimi, mesleki ve kişisel gelişim, yaratıcı düşünme becerileri, hikaye anlatma sanatı, yetişkin öğrenenler ve hayal kurmanın gücü üzerine araştırıyor, okuyor, yazıyor, eğitim veriyor, konuşmalar yapıyor, sohbet ediyor. ICF Akredite uluslararası sertifikalı profesyonel Erickson koçu olarak bireylere/kurumlara bireysel ve takım koçluğu hizmeti sunuyor. Öğretmen Akademisi Vakfında yarı zamanlı olarak öğretmen ve yöneticilere yönelik eğitim projelerinde yer alıyor. AÇEV'in "Hayat Dolu Buluşmalar Proje"sinde 15-35 yaş arası genç kadınların yaşam becerilerinin gelişmesi için gönüllü eğitmenlik yapıyor. AB & MEB'nın 'Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi" ve 'Hayatboyu Öğrenme Projesi"nde eğitim uzmanı olarak yer aldı. "İnsanlara dokunmanın en güzel yolu, en iyi yaptığın şeyi onlara sunmaktır" sözünden yola çıkarak hayat boyu öğrenme anlayışıyla 2010 yılında Hayalleri Ayarlama Enstitüsü'nü kurdu. İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne yarı zamanlı öğretim görevlisi ve "Hayat boyu öğrenme" yaşam ilkesi olduğundan öğrenciliği devam ediyor.

TÜM YAZILARI

Haftanın Kitabı - 6 Değer Madalyası

Görüntülenme 1504

0
Haftanın Kitabı - 6 Değer Madalyası

Hemen hemen her düşüncenin ve her işin değer taşıyan önemli bir parçası vardır. Değerleri görmezden gelmek imkansızdır. Aldığımız her karar aslında bir değer içerir. Peki bu değerler neler? Ne kadar farkındayız? Kişisel düzeyde de yeni bir şeye başlamak için karar vermeden önce değer taraması aynı derecede gereklidir. İster yeni bir ilişki, ister yeni bir iş olsun yaşamınızda başlayan her yeni şey için değerlerimizi titiz bir şekilde belirlememizde fayda vardır. Hem iş hem de özel hayatımızda yaşadığımız çatışmalar ve uyuşmazlıklar, genellikle değerlerin ayrılığı söz konusu olduğu için ortaya çıkar. Değerlerimiz tehdit edilirse, duygularımız bu tehlike karşısında hissettiklerimizi gösterir. Aynı şey mutluluk için de geçerlidir. Değerlerimiz gerçekleştiğinde mutlu oluruz ve mutluluğumuzu gösteririz.

Değerler bu kadar önemliyken ve son zamanlarda sık sık vurgu yapılıyorken, ‘6 Değer Madalyası’ kitabını paylaşmamak olmazdı. Edward de Bono, Remzi Kitabevi’nden çıkan kitabında bir yöntem sunuyor.

Edward de Bono, kavram ve algıları değiştirerek düşünme anlamına gelen ‘paralel düşünme’ kavramının fikir babasıdır. Kariyeri boyunca, düşünme süreci ve bunun iş dünyasında nasıl uygulanacağı konusuna odaklanmıştır. Çok sayıda kitabı bulunan yazar, “Değerler önemlidir ama değerlere odaklanmak zordur. Şu ya da bu biçimde ne olduklarını ve önemli olduklarını biliriz ama onlara daha dikkatli bakmak zordur” görüşünü savunmaktadır.

Yazarın, kitabında sunduğu çerçeve, değerlere odaklanmayı, değerleri görmeyi ve başkalarının değerlerini öğrenmeyi kolaylaştıracaktır. Çünkü çerçevelerin iki amacı vardır:

1. Çerçeveler dikkatimizi istediğimiz zaman yönlendirmemizi sağlar.

2. Çerçeveler her şeye bir ‘ad’ vermemizi sağlar, böylece adı olan bir şeyi arayabilir, ona dikkat edebilir ve onun farkında olabiliriz.

Edward de Bono, “zihnimiz düşüncelerimizi düzenlemek için simgeler kullanır” fikrinden yola çıkarak değerleri madalya ile eşleştirmiş ve her bir madalyayı da bir maddeye benzetmiştir. Her madde, madalya ile içerdiği değerin ilişkisini zihinde kolaylaştırmaktadır.

Ve işte 6 Değer Madalyası

Altın madalya: Bu madalya hepimizi etkileyen insani değerleri simgeler. Altın çok değerli maddedir. İnsani değerler de tüm değerler arasında en önemlileridir.

Sizin insani değerleriniz neler?

Gümüş Madalya: Bu madalya doğrudan kurumsal değerleri simgeler. Kurumun amaçları ve işleyişiyle ilgili değerleri kapsar.

Çelik Madalya: Bu madalya kalite değerlerini simgeler.

Cam Madalya: Bu madalya birbiriyle ilişkili birkaç değeri simgeler: yenilik, sadelik ve yaratıcılık.

Tahta Madalya: Bu madalya çevresel değerleri simgeler.

Pirinç Madalya: Bu madalya algısal değerleri simgeler.

Her şeyin temelinde değerler yatar. Değer üretimi, şirketlerin ve kurumların temel amacıdır ve kişilerin özel yaşamlarında da giderek önem kazanmaya başlamıştır. Edward de Bono, bu kitabında oluşturduğu heyecan verici ama basit modeldeki anahtar değerlerle, kendiniz ve işiniz için yaratıcı ve etkili kararlar vermenizi sağlamanın yolunu gösteriyor.

Bu kitap değerlerini yeniden gözden geçirmek isteyenler için..

zBK332544BC939_250

 

 

 

 

 

 

 

 

Mürşide Demirkol

Eğitim Uzmanı&Profesyonel Koç

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!