TRENDLER
Mürşide Demirkol
Mürşide Demirkol Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim dalında Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Eğitim Uzmanı olarak birçok özel okulda çalıştı. Eğitim tasarlama ve planlama, proje yazımı yapıyor. Dönüşümsel eğitici eğitimi, öğretmenin sanat ve bilimi, mesleki ve kişisel gelişim, yaratıcı düşünme becerileri, hikaye anlatma sanatı, yetişkin öğrenenler ve hayal kurmanın gücü üzerine araştırıyor, okuyor, yazıyor, eğitim veriyor, konuşmalar yapıyor, sohbet ediyor. ICF Akredite uluslararası sertifikalı profesyonel Erickson koçu olarak bireylere/kurumlara bireysel ve takım koçluğu hizmeti sunuyor. Öğretmen Akademisi Vakfında yarı zamanlı olarak öğretmen ve yöneticilere yönelik eğitim projelerinde yer alıyor. AÇEV'in "Hayat Dolu Buluşmalar Proje"sinde 15-35 yaş arası genç kadınların yaşam becerilerinin gelişmesi için gönüllü eğitmenlik yapıyor. AB & MEB'nın 'Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi" ve 'Hayatboyu Öğrenme Projesi"nde eğitim uzmanı olarak yer aldı. "İnsanlara dokunmanın en güzel yolu, en iyi yaptığın şeyi onlara sunmaktır" sözünden yola çıkarak hayat boyu öğrenme anlayışıyla 2010 yılında Hayalleri Ayarlama Enstitüsü'nü kurdu. İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne yarı zamanlı öğretim görevlisi ve "Hayat boyu öğrenme" yaşam ilkesi olduğundan öğrenciliği devam ediyor.

TÜM YAZILARI

Haftanın Kitabı: Akış - Mutluluk Bilimi

Görüntülenme 3591

0
Haftanın Kitabı: Akış - Mutluluk Bilimi

Yaptıklarından zevk alan, sahip olduklarıyla akla yatkın bir ölçüde doyuma ulaşmış, geçmişinden pişmanlık duymayan ve geleceğe gerçekten güvenle bakan kaç kişi tanıyorsunuz? 2300 yıl önce Diyojen, elinde feneri, dürüst bir insan bulmakta zorlanmıştı. Düşünün ki, günümüzde mutlu bir insan arıyor olsaydı ne kadar zorlanacaktı. Çok sayıda insanın zihninde, fiziksel evrendeki kaos her geçen gün biraz daha büyürken bazı terimleri daha sık duymaya başladık. İşte onlardan biri: Akış. 1975 yılında bu terimi ilk kullanan kişi ise Psikolog Mihály Csíkszentmihályi oldu. Mihály Csíkszentmihályi’in araştırmalarında incelediği vakalar, akarkenki durumlarını “bir nehir içinde akmak gibi bir duygu” diye tanımlayınca, bu ruh haline “Akış (Flow)” terimini uygun gördü.

Mihály Csíkszentmihályi’in akış konusunda yazdığı kitabin ismi de “Akış – Mutluluk Bilimi” . Mutluluk biliminde önemli bir isim olan Mihaly Csikszentmihalyi bu kitabında, “akış” modelini ve bunun mutluluğumuzdaki etkisini anlatıyor. Özellikle iş yaşamında pratik uygulamaları olan bu modele göre hangi zamanlar en yüksek mutluluğu ve performansı sergilediğimiz görülebiliyor. Yazarın, Chicago üniversitesinde başladığı akış çalışmaları, şimdilerde tüm dünyayı yayılmış durumda. Şimdiye kadar dünyanın değişik bölgelerinden yüz binin üzerinde yaşantı kesiti toplanmış. Akış kitabındaki sonuçlar bu verilere dayanıyor. Kitapta, bu veriler ışığında iyi hissetmek için gerekli koşulların ne olduğuna da yer veriliyor.

Akış terimi ise şöyle tanımlanıyor: ‘’İnsanların bir etkinliğe, kendilerini başka hiçbir şeyi umursamayacak kadar kaptırmalarıdır; bu yaşantı kendi başına öyle zevklidir ki insanlar sırf o etkinlikte bulunmak için büyük bir bedel bile ödeyebilirler’’.

Kitap, akış ile ilgili olarak yapılacak ve yapılmayacak şeylerin bir listesini vermekten çok, sizi zihinsel âlemlerde, bilimin araçlarıyla planlanmış bir yolculuğa çıkarmayı amaçlıyor. Yaşanmaya değer tüm maceralar gibi bu da zorlu bir macera olacaktır. Biraz entelektüel çaba sarf etmek yetmez, kendi yaşantılarınızı uzun uzun ve derinlemesine düşünmeye yanaşmazsanız, burada okuyacaklarınızdan bir kazancınız olmaz. Bu durum bile kitabı okumak için azami gayret göstermek gerektiğini gösteriyor.

Akış kitabı, kişinin iç yaşamını denetleyerek mutluluğa ulaşma sürecini inceliyor. Başlangıç olarak bilincin nasıl çalıştığını ve nasıl denetlendiği ele alıyor. Neden bazı şeylerin ötekilere oranla daha eğlenceli olduğunu anlamak için, akış yaşantısının koşulları gözden geçiriliyor. Yaşam kalitesini yükseltmek için eğlence fırsatlarından yararlanmak, insanların işlerini akış üreten etkinliklere dönüştürmeyi öğrenmeleri, anne babalar/eşler/çocuklar/dostlarla ilişkileri daha eğlenceli kılmanın yollarını düşünüp bulmaları ve aksiliklere karşın insanların yaşamdan zevk almayı başarma yolları betimleniyor. Kitabın son bölümünde ise insanların tüm yaşantılarını birleştirerek anlamlı bir model oluşturmaları ele alınıyor.

Okuması keyifli olduğu kadar okunması hayli zaman alan bir kitap Akış. Ancak düşündürdükleri çok kıymetli.

Yazarın Akış üzerine yaptığı TED konuşmasını da izlemenizi öneririm.

Yaşantısının içeriğini akış haliyle iyileştirmek isteyenler bu kitap sizin için…

akış mutluluk bilimi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mürşide Demirkol

Eğitim Uzmanı & Profesyonel Koç

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!