TRENDLER
Mürşide Demirkol
Mürşide Demirkol Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim dalında Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Eğitim Uzmanı olarak birçok özel okulda çalıştı. Eğitim tasarlama ve planlama, proje yazımı yapıyor. Dönüşümsel eğitici eğitimi, öğretmenin sanat ve bilimi, mesleki ve kişisel gelişim, yaratıcı düşünme becerileri, hikaye anlatma sanatı, yetişkin öğrenenler ve hayal kurmanın gücü üzerine araştırıyor, okuyor, yazıyor, eğitim veriyor, konuşmalar yapıyor, sohbet ediyor. ICF Akredite uluslararası sertifikalı profesyonel Erickson koçu olarak bireylere/kurumlara bireysel ve takım koçluğu hizmeti sunuyor. Öğretmen Akademisi Vakfında yarı zamanlı olarak öğretmen ve yöneticilere yönelik eğitim projelerinde yer alıyor. AÇEV'in "Hayat Dolu Buluşmalar Proje"sinde 15-35 yaş arası genç kadınların yaşam becerilerinin gelişmesi için gönüllü eğitmenlik yapıyor. AB & MEB'nın 'Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi" ve 'Hayatboyu Öğrenme Projesi"nde eğitim uzmanı olarak yer aldı. "İnsanlara dokunmanın en güzel yolu, en iyi yaptığın şeyi onlara sunmaktır" sözünden yola çıkarak hayat boyu öğrenme anlayışıyla 2010 yılında Hayalleri Ayarlama Enstitüsü'nü kurdu. İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne yarı zamanlı öğretim görevlisi ve "Hayat boyu öğrenme" yaşam ilkesi olduğundan öğrenciliği devam ediyor.

TÜM YAZILARI

Haftanın Kitabı: Artık Biliyorum

Görüntülenme 2943

0
Haftanın Kitabı: Artık Biliyorum

“Tadını çıkarmayı bilirsen hayat hazinelerle doludur.” – Oprah Winfrey

Meşguliyet çağında, dünyada olmak lakin ona kapılmamak büyük bir değer. Neşet Ertaş’ın ‘’Cahildim dünyanın rengine kandım’’ dizelerini hatırlattı bu durum bana. Evet bu zamanın dünyası rengarenk ve baş döndürücü bir hıza sahip. Asıl marifet ise buna kanmamak. Bilinçli farkındalıkla önce kendimizi sonra yaşadığımız olayları yönetebilmekten geçiyor. Bunun içinde ilk adım yavaşlamak. Gün içinde kendimize nefes alacağımız anlar yaratabilmek. İşte ben de sadece kendime ayırdığım bir günde bir kitapçıda öylesine dolaşırken bir kitap önüme çıktı. Birkaç sayfasını hemen o an okudum. Tamamı ise aynı gün bir çırpıda bitti. Haftanın kitabı olarak seçtiğim o kitap; Artık Biliyorum.

Doğan Novus tarafından çıkarılmış Artık Biliyorum kitabının yazarı ise Oprah Winfrey. Amerika’da yayınlanan ünlü Winfrey Show’un sunucusu ve yapımcısı olan Oprah Winfrey, O-Oprah Magazine’in yayın direktöru? ve Oprah Winfrey Network’u?n (OWN) de CEO’su aynı zamanda. Winfrey, yirmi beş yılı aşkın su?redir yaptığı programlarla milyonlarca izleyiciyi eğlendiriyor, aydınlatıyor ve onlara ilham veriyor.

Oprah Winfrey, O-Oprah Magazine Dergisi’nde 14 yıl boyunca kaleme aldığı hayat deneyimlerini Artık Biliyorum adlı kitabında toplamış. “Her şey bir mucize, bir lütuf, bir fırsat olabilir. Yeter ki, siz öyle görmeyi bilin” anlayışına vurgu yapıyor ve diyor ki “Artık biliyorum… Ne verirseniz size geri gelir.”

Yazarın, 62 yıllık hayatındaki başarıları, ilişkileri, dostlukları, fazla kiloları, yaşadığı acılar ve hayattan öğrendikleri kitapta yer bulmuş. Yaşadığı acıların ve büyük zorlukların onu nasıl geliştirdiğini, zenginleştirdiğini, “bugünkü Oprah” haline getirdiğini vurguladığı kitabı, hayat deneyimlerinin özeti adeta.

Artık Biliyorum, sade, akıcı, samimi, ilham veren ve mizahi bir dille yazılmış. Mutluluk, Esneklik, Yakınlık, Minnet, Olasılık, Hayranlık, Net Olmak ve Güç başlıkları altında toplanmış yazılar.

Oprah Winfrey kitabının daha ilk sayfalarında okuyucuyu adım atması için harekete geçiriyor:  ”Kesinlikle biliyorum ki her yeni gün; derin bir nefes alıp ayakkabılarınızı fırlatmak ve dışarı çıkıp dansetmek – pişmanlık duymadan- olabildiğince neşe ve dayanabildiğiniz kadar kahkaha dolu bir hayat yaşamak seçeneğini verir. Ya hayat sahnesine çıkıp vals yapma cüretini gösterir, ruhunuzun sizi dürtüp gösterdiği yönde yaşarsınız ya da duvarın dibinde sessizce oturup korkuyla ve kendinizden şüphe ederek gölgelere çekilirsiniz.” 

Kitapta yer alan iki bölüm var ki özellikle paylaşmak istedim. İşte o bölümler:

“Ahhh anları”

‘’Eğer biraz durup tadını çıkarmayı akıl edersek, hayat tatlı hazinelerle doludur. Ben bunlara ‘’ahhh anları’’ diyorum. Kendim için böyle anlar yaratmayı da öğrendim. Tipik bir örnek: Akşamüstü 4’te içtiğim bir fincan masala çayı bana akşamın geri kalanı için enerji veriyor. Böyle bunun gibi anlar çok güçlü; bunu kesin olarak biliyorum. Bu anlar gücünüzü toplamanıza yardımcı olabilir, size nefes aldırabilir, kendinizle yeniden bağ kurmanızı sağlayabilir’’

Neyi sevdiğinizi keşfedin!

Yaş kaç olursa olsun insanın kendisine soracağı en önemli sorudur “Neyi seviyorum?” sorusu. Oprah kitabında bu konuya şu cümleleriyle yer vermiş:

‘’17 yaşıma geldiğimde bir radyoda çalışmaya başlamıştım, haftada 100 dolar kazanıyordum. İşte o sıralarda parayla ilişkimi kurdum. Ne iş yaparsam yapayım radyoda başladığım günlerde hissettiğim duyguyu yaşamak istediğime karar verdim; ‘’Bu işi o kadar seviyordum ki para vermeseler bile her gün gelirim ve burada olmaktan mutlu olurum’’ duygusunu. İşte o zaman bir şeyi kesin olarak bildiğimi fark ettim: Sevdiğin şeyi yaparak para kazanırsan aldığın her maaş bir ikramiyedir. Kendinize hayatınızın ikramiyesini verin: Tutkunuzun peşine düşün. Neyi sevdiğinizi keşfedin. Ve onu yapın!’’

Bir hayat ve başarı mücadelesi hikayesini okumak isteyenler bu kitap sizin için.

artıkbiliyorum

 

 

 

 

 

 

Mürşide Demirkol

Eğitim Uzmanı&Profesyonel Koç

Etiketler
Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!