TRENDLER
Mürşide Demirkol
Mürşide Demirkol Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim dalında Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Eğitim Uzmanı olarak birçok özel okulda çalıştı. Eğitim tasarlama ve planlama, proje yazımı yapıyor. Dönüşümsel eğitici eğitimi, öğretmenin sanat ve bilimi, mesleki ve kişisel gelişim, yaratıcı düşünme becerileri, hikaye anlatma sanatı, yetişkin öğrenenler ve hayal kurmanın gücü üzerine araştırıyor, okuyor, yazıyor, eğitim veriyor, konuşmalar yapıyor, sohbet ediyor. ICF Akredite uluslararası sertifikalı profesyonel Erickson koçu olarak bireylere/kurumlara bireysel ve takım koçluğu hizmeti sunuyor. Öğretmen Akademisi Vakfında yarı zamanlı olarak öğretmen ve yöneticilere yönelik eğitim projelerinde yer alıyor. AÇEV'in "Hayat Dolu Buluşmalar Proje"sinde 15-35 yaş arası genç kadınların yaşam becerilerinin gelişmesi için gönüllü eğitmenlik yapıyor. AB & MEB'nın 'Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi" ve 'Hayatboyu Öğrenme Projesi"nde eğitim uzmanı olarak yer aldı. "İnsanlara dokunmanın en güzel yolu, en iyi yaptığın şeyi onlara sunmaktır" sözünden yola çıkarak hayat boyu öğrenme anlayışıyla 2010 yılında Hayalleri Ayarlama Enstitüsü'nü kurdu. İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne yarı zamanlı öğretim görevlisi ve "Hayat boyu öğrenme" yaşam ilkesi olduğundan öğrenciliği devam ediyor.

TÜM YAZILARI

Haftanın Kitabı: Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler

Görüntülenme 5875

0
Haftanın Kitabı: Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler

Dünyanın asi kızlarına:
Daha fazlasını hayal et
Daha fazlasını iste
Daha çok mücadele et
Ve kuşku duyduğun zamanlarda
Unutma
Sen haklısın.

Bir manifesto niteliğindeki bu satırlar, Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler kitabının ilk cümleleri. Öyle güzel özetliyor ki kitabın amacını ve içeriğini… Benim içinse hem okuması ve yazması müthiş keyifli hem de bol bol hediye edeceğim bir kitap oldu.

Bu özel ve özgün kitabı iki İtalyan yazar; ödüllü bir gazeteci olan Elena Favilli ve medya girişimcisi, ödüllü bir yazar ve direktör olan Francesca Cavolla birlikte yazmışlar. Kitapta, M.Ö.69’da doğan Kleopatra’dan 2007’de doğan Coy Mathis’a kadar toplam 100 kadının hikayesi anlatılıyor. 100 kadının illüstrasyonları ise 22 farklı ülkeden 60 kadın sanatçı tarafından çizilmiş. Her bir illüstrasyon birbirinden yaratıcı ve dikkat çekici. Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler, Türkiye’de de Mart ayında Hep Kitap Yayınevi tarafından Deniz Öztok’un çevirisiyle yayınlandı. Kitap kısa sürede 9. baskıya ulaştı.

Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler’in bir önemli özelliği de kitlesel fonlamayla hayata geçmiş olması. Kitap için, Kickstarter’da açılan kampanyaya 472 kişi bağışta bulunmuş ve bu 472 bağışçının ismine de kitapta yer verilmiş.

Favilli ve Cavallo, beraber kaleme aldıkları önsözde şu ilham veren satırları yazmışlar:

Bu cesur öncüler size ilham versin. Onların portreleri, kızlarımıza güzelliğin bütün biçimlerde, renklerde ve her yaşta kendini gösterdiği fikrini aşılasın. Okuyucuların her biri, yaşamdaki en büyük başarının tutkuyla, merakla ve cömertlikle dolu bir yaşam sürmek olduğunu öğrensin. Mutlu olmaya ve çılgınca keşfetmeye hakkımız olduğunu bir an bile aklımızdan çıkarmayalım. Artık elinize bu kitabı aldığınıza göre, tek hissettiğimiz birlikte kurmakta olduğumuz dünyaya karşı umut ve heyecan olmalı. Ne kadar büyük hayallerinin olabileceğini, ne kadar uzağa gidebileceğini cinsiyetinin belirlemediği bir dünya. Her birimizin büyük bir güvenle, ‘’Özgürüm’’ diyebileceği bir dünya.

Dünyanın farklı yerlerinde ve yaşadıkları farklı zamanlarda kendi hayatlarına ve hayallerine sahip çıkarak dünyaya medyan okuyan kadınların hikayelerinden oluşan kitapta; Moda tasarımcıcı Coco Chanel, aktivist Helen Keller, yazar Maya Angelou, matematikçi ve filozof Hypatia, astronom Wang Zhenyi, ilk bilgisayar programcısı Ada Lovelace, tenisçi Serena ve Venus Williams, mimar Zaha Hadid gibi kimini pek çoğunuzun bildiği kimini ise ilk kez tanıyacağınız 100 kadının hikayesi anlatılıyor. Önemli buluşlar yapmalarına, cesaretle adım atmalarına, büyük bir dehaya sahip olmalarına rağmen sürekli küçümsenen, yok sayılan, unutulan, neredeyse tarihten silinen 100 kahraman kadının hikayesi insana şunu bir kez daha hatırlatıyor: İnanan bir kalbin dünyayı değiştirme gücü engellenemiyor.

Aslında kitapta 101 hikaye var. Ancak 101’inci henüz yazılmamış. 101’inci hikaye, kitabın sahibine ayrılmış. Kitabı okuyanın hikayesi ve portresi için iki boş sayfa var yazılmayı bekleyen.

Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler kitabı bir ezberi de bozuyor. Hani  erkeklerin kahraman, kadınların prenses olarak anlatıldığı hikayeler vardır ya, işte bu kitaptaki hikayeler prenseslerin yerine dünyayı değiştiren kadınları koyuyor.

Velhasıl, bu topraklardaki gerçek dönüşümü sağlayacak olanlar da kadınlardır.

Bu kitap, itiraz etmeyi, hayal kurmayı, cesareti şiar edinmiş asi kadınlar ve onların kız çocukları için…

0001690653001-1

 

Mürşide Demirkol
Eğitim Uzmanı & Profesyonel Koç
@mursidedemirkol

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!