TRENDLER
Mürşide Demirkol
Mürşide Demirkol Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim dalında Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Eğitim Uzmanı olarak birçok özel okulda çalıştı. Eğitim tasarlama ve planlama, proje yazımı yapıyor. Dönüşümsel eğitici eğitimi, öğretmenin sanat ve bilimi, mesleki ve kişisel gelişim, yaratıcı düşünme becerileri, hikaye anlatma sanatı, yetişkin öğrenenler ve hayal kurmanın gücü üzerine araştırıyor, okuyor, yazıyor, eğitim veriyor, konuşmalar yapıyor, sohbet ediyor. ICF Akredite uluslararası sertifikalı profesyonel Erickson koçu olarak bireylere/kurumlara bireysel ve takım koçluğu hizmeti sunuyor. Öğretmen Akademisi Vakfında yarı zamanlı olarak öğretmen ve yöneticilere yönelik eğitim projelerinde yer alıyor. AÇEV'in "Hayat Dolu Buluşmalar Proje"sinde 15-35 yaş arası genç kadınların yaşam becerilerinin gelişmesi için gönüllü eğitmenlik yapıyor. AB & MEB'nın 'Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi" ve 'Hayatboyu Öğrenme Projesi"nde eğitim uzmanı olarak yer aldı. "İnsanlara dokunmanın en güzel yolu, en iyi yaptığın şeyi onlara sunmaktır" sözünden yola çıkarak hayat boyu öğrenme anlayışıyla 2010 yılında Hayalleri Ayarlama Enstitüsü'nü kurdu. İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne yarı zamanlı öğretim görevlisi ve "Hayat boyu öğrenme" yaşam ilkesi olduğundan öğrenciliği devam ediyor.

TÜM YAZILARI

Haftanın Kitabı: Bir Kurbağa Gibi Sakin ve Dikkatli

Görüntülenme 2688

0
Haftanın Kitabı: Bir Kurbağa Gibi Sakin ve Dikkatli

“Çocuklar için ne geçmiş vardır ne de gelecek, bizim payımıza düşmeyen bir şeyin, şimdiki zamanın keyfini çıkarırlar.”

– Jean de La Bruyere, Karakterler

Bugünlerde basit ve işe yarar bir yöntem arayışı içindeyseniz, evde ve okulda sakin çocukları dert edindiyseniz, sizi, okuması da içindeki pratikleri uygulaması da keyifli bir kitapla tanıştırmak istiyorum. Terapist Eline Snel’in Bir Kurbağa Gibi Sakin ve Dikkatli isimli kitabı.

Eline Snel çocuklara yönelik meditasyon metodu geliştirmiş ve farkındalık eğitimi vermek için Hollanda’da bir akademi kurmuş bir terapist. Snel burada öğretmenlere, psikologlara, anne babalara ve çocuklara yönelik formasyonlar veriyor. Sonunda Eline Snel’in metodu öyle başarılı bulunuyor ki, Hollanda Eğitim Bakanlığı, isteyen tüm öğretmenlere akademide bu eğitimi alma imkanı sunmaya karar veriyor.

Ekim 2016’da Duygu Dalkıran’ın Türkçe’ye çevirdiği Pegasus Yayınlarından çıkan kitap, şimdiye kadar dünyada 100 bin anne, baba ve öğretmenle buluştu. Bir Kurbağa Gibi Sakin ve Dikkatli, okuması bir gün, içindeki alıştırmaları yapmaksa zaman alan, pratik, neşeli ve içindeki çizimleri dikkat çekici bir kitap.

Kitabın arka kapağında şu ifadeler yer alıyor. “Günümüzde çocuklar çok hareketli ve gerginler, üstelik dikkatleri de dağınık… Peki rahatlamaları için onlara nasıl yardım edebiliriz? Konsantre olmayı onlara nasıl öğretebiliriz? Miniklerin ihtiyaçlarını mükemmel bir biçimde karşılayan ve onlara anında fayda sağlayan meditasyon bunun için basit ve etkili bir araç olacak! 5-12 yaş arasındaki çocuklara ve onların anne babalarına yönelik bu orijinal ve sevimli kitap her gün uygulanabilecek basit alıştırmalar içeriyor…’’

Kitapla birlikte çocuklar için bir meditasyon CD’si veriliyor. Kısa ve basit alıştırmalarla, çocukların sinirli ve gergin oldukları ya da uyumakta zorluk çektikleri durumlarla başa çıkmaları hedeflenerek hazırlanmış. 4-10 dakikalık alıştırmaların başlıkları şunlar:

1.  Kurbağa gibi sakin
2.  Küçük kurbağa
3.  Nefese dikkat, dikkati yönetmek ve yönünü değiştirmek
4.  Spagetti alıştırması
5.  Durma düğmesi, içgüdülerin etkisiyle hareket etmeyi engellemek
6.  Hoş olmayan duygular için acil yardım
7.  Güvende hissedeceğin bir sığınak
8.  Kafanı kurcalayan düşünceleri idare etmek
9.  Moralini yükseltecek bir şey
10. Kalp odasının sırrı
11. İyi uykular

Kitapta yazar farkındalığı şöyle tanımlıyor: “Farkındalık, ruhumuzun tam olarak içinde bulunduğu mekanda ve zamanda olmasını sağlama ve yaşadığımız her anı dolu dolu yaşama yeteneğidir.” Ve şöyle devam ediyor: “Çocuklar ilk başta farkındalık alanında minik ustalardır. Daha sonra büyür, geleceği hayal etmeyi ve geçmişe bakmayı öğrenir. Beyinleri gelişir, zihinsel güçleri artarken acı çekme kapasiteleri de hızla büyür. Yavaş yavaş çoğu çocuk, çok kıymetli bir yetenek olan farkındalığı kaybeder ya da kullanmayı bırakır. Elbette yetişkinliklerinde bunu geliştirmeyi yeniden öğrenebilirler. Ama sonuçta bu mükemmel sermayeyi korumalarına ve geliştirmelerine yardım etmek daha basit ve mantıklı olmaz mı?”

Kitapta ilgimi çeken diğer satırlar şöyle:

‘’Farkındalık uygulaması hangi yaşta olursa olsun hem basit hem de derin bir şeydir. Her şeyden önce kendini ve başkalarını daha mükemmel bir şekilde algılamayı ve bu algılayıştan içe ve dışa dönük olarak faydalanmayı öğretir. Edinilen bu bilgi sınırsız bir şekilde kullanılabilir. Çocuklarımızın bundan on ya da yirmi yıl sonra hatta beş yıl sonra bile en çok neye ihtiyacı olacağını bilemeyiz çünkü dünya ve yapılan işler büyük bir hızla değişiyor. Ama dikkatlerini toplamayı, odaklanmayı, dinlemeyi, öğrenmeyi, kendi düşünce ve duygularıyla ve başkalarıyla akıllıca ilişkiler kurmayı öğrenmeleri gerektiğini  biliyoruz. Göreceğiniz üzere bu beceriler, öğrenme ve somut bir şekilde bilme yaklaşımı, farkındalık eğitiminin temelini oluşturuyor’’.

“Farkındalık” basitçe ifade etmek gerekirse, açık ve sevgi dolu bir tutumla yaşadığımız anın içinde neler olduğunu bilinçli bir şekilde anlama halidir. Yargılamadan, olup biteni reddetmeden, kendini gündelik hayatın hızına kaptırmadan burada, bu anın içinde olmaktır. Şimdi olup bitenler üzerinde düşünmek değil, ama şimdide ve burada olmaktır.’’ 

‘’Denizi kontrol edemezsiniz. Dalgaları engelleyemezsiniz ama sörf yapmayı öğrenebilirsiniz. Dikkat alıştırmalarının asıl amacı budur.’’

“Nefes bilincine varmak önemlidir. Dikkatimizi nefesimize yönlendirerek o ana dikkatimizi vermiş oluruz. Ne düne, ne yarına. Şimdiye… Önemli olan ‘’şimdi’’dir.

‘’Size zor ya da stresli gelen bir şeyden farkındalığa geçme sürecindeki ilk ve en önemli adım, ani tepkileri askıya almak ve nefesinize odaklanmak, bilinçli bir şekilde nefes alıp vermektir.”

Sabır, güven ve kendi haline bırakma… Bu yaklaşımlar isteklerimizi idare etme konusunda oldukça işimize yarar.

“Sabır, çünkü her şeyin bir zamanı vardır. Güven, çünkü her zaman bir şeyler değişir. Kendi haline bırakma, çünkü bu, isteğimizin harekete geçmesini sağlar. Sıkı sıkıya tuttuğumuz kontrolden vazgeçmek kolay değildir. Bunun bir tür boyun eğme olmadığını anlamamız önemlidir.’’

Anne babalar, öğretmenler nacizane önerim önce siz yavaşlayın. Belki de bu yaz sadece yavaşlamaya odaklanın. Yavaşladıkça farkındalığınız artacak ve bu, çocuklara yansıyacaktır. Çünkü çocuklar görür, çocuklar yapar.

Bu kitap önce kendisi ve sonra çocuğu için farkındalık macerasına doğru bir adım atmak isteyenler için…

 

Mürşide Demirkol

Eğitim Uzmanı & Profesyonel Koç

@mursidedemirkol

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!