TRENDLER
Mürşide Demirkol
Mürşide Demirkol Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim dalında Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Eğitim Uzmanı olarak birçok özel okulda çalıştı. Eğitim tasarlama ve planlama, proje yazımı yapıyor. Dönüşümsel eğitici eğitimi, öğretmenin sanat ve bilimi, mesleki ve kişisel gelişim, yaratıcı düşünme becerileri, hikaye anlatma sanatı, yetişkin öğrenenler ve hayal kurmanın gücü üzerine araştırıyor, okuyor, yazıyor, eğitim veriyor, konuşmalar yapıyor, sohbet ediyor. ICF Akredite uluslararası sertifikalı profesyonel Erickson koçu olarak bireylere/kurumlara bireysel ve takım koçluğu hizmeti sunuyor. Öğretmen Akademisi Vakfında yarı zamanlı olarak öğretmen ve yöneticilere yönelik eğitim projelerinde yer alıyor. AÇEV'in "Hayat Dolu Buluşmalar Proje"sinde 15-35 yaş arası genç kadınların yaşam becerilerinin gelişmesi için gönüllü eğitmenlik yapıyor. AB & MEB'nın 'Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi" ve 'Hayatboyu Öğrenme Projesi"nde eğitim uzmanı olarak yer aldı. "İnsanlara dokunmanın en güzel yolu, en iyi yaptığın şeyi onlara sunmaktır" sözünden yola çıkarak hayat boyu öğrenme anlayışıyla 2010 yılında Hayalleri Ayarlama Enstitüsü'nü kurdu. İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne yarı zamanlı öğretim görevlisi ve "Hayat boyu öğrenme" yaşam ilkesi olduğundan öğrenciliği devam ediyor.

TÜM YAZILARI

Haftanın Kitabı - Buzdağımız Eriyor

Görüntülenme 1101

0
Haftanın Kitabı - Buzdağımız Eriyor

Değişimin gün be gün hızlandığı dünyamızda başarılı olmak, bireysel ve kurumsal değişimi gerçekleştirmek, inovasyon ve yaratıcılığa odaklanmak hemen herkesin gündeminde. Değişime direnmekten öte değişime uyum sağlamak ve onu yönetmek öne çıkıyor. Peki bu nasıl olacak? Nereden başlamak gerek? Bu ve buna benzer birçok soruyla doluysa zihniniz ve yanıt bulmak istiyorsanız; tam da bu konuda bir hikaye kitabı sizlere aradığınız yanıtları verebilecek nitelikte. Zira hikayelerin gücü yadsınamaz!

Basit, sade, değişimi odağına alan ve muhteşem bir hikaye sunan kitap bir fabl: “Buzdağımız Eriyor”

2007 yılında dünyanın en çok satan değişim kitabı “Buzdağımız Eriyor”un yazarları, Harvard İşletme Fakültesi’nin liderlik ve değişim gurusu John Kotter ve bir modern küresel yönetici olan Holger Rathgeber.

Hikayenin kahramanları ise penguenler. John Kotter’ın yaptığı çalışmalara dayanan bu hikayeyi, binlerce insan ve kurum kullanmış ve yararlanmış. Kitapta, Antartika’da bir penguen kolonisinde yaşanan sıra dışı olaylar anlatılıyor. Alışkanlıklarına sıkı sıkı bağlı olarak ömürlerini sürdüren kolonide, meraklı bir kuşun, yurtlarını tehdit eden bir sorunu keşfetmesiyle olaylar gelişiyor.

Öyküdeki karakterler Fred, Alice, Louis, Profesör ve Buddy aslında pek çoğumuzun tanıdığı kişiler. Bazıları yöneticilerimiz, bazıları iş arkadaşlarımız bazıları ise yakınlarımız.

Butik yayınlarından çıkan “Buzdağımız Eriyor” kitabında hikâyenin yanı sıra herhangi bir kurumda, takımda ve hatta bireyde gereken değişimin ve dönüşümün sekiz adımda nasıl meydana getirileceğine de yer verilmiş.

Başarılı bir değişimin sekiz yolu şöyle:

  1. Acil durum hissi yaratınız.
  2. Yol gösterecek takımı kurunuz.
  3. Değişim vizyonunu ve stratejisini oluşturunuz.
  4. Herkesin çok iyi anlamasını ve kabul etmesini, iletişim kurarak sağlayınız.
  5. Diğerlerini harekete geçmeleri için güçlendiriniz.
  6. Kısa süreli kazanımlar yaratınız.
  7. Gevşemeyiniz ve yavaşlamayınız.
  8. Yeni bir kültür yaratınız.

Her yaştan okuyucunun zevk alarak okuyabileceği bu hikaye, aynı zamanda gittikçe daha hızlı ilerlemekte olan bir dünyada adeta küçük bir rehber niteliğinde.

Bu hikayeyi okuyun ve üzerine düşünün. Ve sonra hikâyenin hemen akla getirdiği soruları kendinize sorun?

Benim buzdağım nedir?

Eriyen bir buzdağı veya eriyebilecek bir buzdağı üzerinde mi yaşıyorum?

Eriyen buzdağları türlü şekillerde olabilirler: eskiyen üretim hatları, çağdaşlığını yitiren okullar, işyerinde tekrar tekrar yaşanan sorunlar, kalitesi düşen hizmetler, takım olamamış gruplar, akılla ve mantıkla açıklanması gittikçe zorlaşan bir kurum stratejisi…

Şöyle sorun kendinize: Etrafımdaki NoNo’lar kimler? Alice’ler ve Fred’ler kimler? Ben kimim?

Aşina olandan vazgeçmeye cesareti olanlar bu kitap sizin için…

Mürşide Demirkol

Eğitim Uzmanı & Profesyonel Koç

buzdağımız eriyor

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!