TRENDLER
Mürşide Demirkol
Mürşide Demirkol Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim dalında Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Eğitim Uzmanı olarak birçok özel okulda çalıştı. Eğitim tasarlama ve planlama, proje yazımı yapıyor. Dönüşümsel eğitici eğitimi, öğretmenin sanat ve bilimi, mesleki ve kişisel gelişim, yaratıcı düşünme becerileri, hikaye anlatma sanatı, yetişkin öğrenenler ve hayal kurmanın gücü üzerine araştırıyor, okuyor, yazıyor, eğitim veriyor, konuşmalar yapıyor, sohbet ediyor. ICF Akredite uluslararası sertifikalı profesyonel Erickson koçu olarak bireylere/kurumlara bireysel ve takım koçluğu hizmeti sunuyor. Öğretmen Akademisi Vakfında yarı zamanlı olarak öğretmen ve yöneticilere yönelik eğitim projelerinde yer alıyor. AÇEV'in "Hayat Dolu Buluşmalar Proje"sinde 15-35 yaş arası genç kadınların yaşam becerilerinin gelişmesi için gönüllü eğitmenlik yapıyor. AB & MEB'nın 'Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi" ve 'Hayatboyu Öğrenme Projesi"nde eğitim uzmanı olarak yer aldı. "İnsanlara dokunmanın en güzel yolu, en iyi yaptığın şeyi onlara sunmaktır" sözünden yola çıkarak hayat boyu öğrenme anlayışıyla 2010 yılında Hayalleri Ayarlama Enstitüsü'nü kurdu. İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne yarı zamanlı öğretim görevlisi ve "Hayat boyu öğrenme" yaşam ilkesi olduğundan öğrenciliği devam ediyor.

TÜM YAZILARI

Haftanın Kitabı - Çatışma Ortamında Barış Dili

Görüntülenme 950

0
Haftanın Kitabı - Çatışma Ortamında Barış Dili

Uluslararası çok satan ve benim de haftanın kitabı olarak paylaştığım Şiddetsiz İletişim kitabının yazarı Dr. Marshall B.Rosenberg’in Çatışma Ortamında Barış Dili kitabını da aynı keyifle okudum. Vivet Alevi ve Can Baldan tarafından Türkçe’ye çevrilen kitap Maya Kitap tarafından yayımlandı.

Arun Gandhi’nin söylemiyle ‘’Öfke ve şiddetin insani değerlere hakim olduğu günümüzde, zamanında çıkan muhteşem bir kitap’’. Marshall Rosenberg, bu kitabında da, iletişimimiz aracılığıyla barış yaratma yolunu bize gösteriyor.

Kitap, hikayeler ve alıştırmalarla – içsel, dışsal ve kurumsal olarak – barış yaratmak için basit yöntemler içeriyor ve üç bölümden oluşuyor. Yazar ilk bölümde; iki temel soruya yoğunlaşarak şiddetsiz iletişim sürecini işletmek için gereken teknik yöntemlere odaklanıyor. İkinci bölümde; niyetimiz hayatı zenginleştirmek olduğu zaman içimizde, başkalarını ve dünyayı algılayışımızda gerçekleşen değişimleri anlatıyor. Üçüncü bölümse ise şiddetsiz iletişimi toplumsal değişime uygulama konusunda daha ileri seviyede geribildirim vererek, barış dili konuşmamız üzerine düşünceler paylaşılıyor.

Yazar, barış dilini şöyle açıklıyor: ‘’Barış dili konuşmak, şiddetsiz iletişim prensiplerini uygulamanın pratik sonucu olarak şiddeti kırmaktır. Bu, çok önemli iki soru etrafında haber alışverişinde bulunmaktır: ‘’İçimizde canlı olan nedir? Ve hayatı daha güzel kılmak için ne yapabiliriz?

Ve kitaptan dikkat çeken bir bölüm:

‘’Barış dilini konuşmak diğerleri ile içimizdeki doğal şefkatin yeşermesine izin verecek biçimde bağlantı kurmanın yoludur. Gerçek şu ki: Şiddetsiz iletişimi kullanarak barış dilini kullanmak, anlaşmazlıkları azaltmayı hatta anlaşmazlıkların çatışmaya dönüşmeden önünü alma olanağı sunuyor.

Çoğumuz için barış süreci, kendi düşünce kalıplarımız üzerinde çalışarak, kendimizi ve ötekileri görme tarzımızı, ihtiyaçlarımızı karşılama biçimimizi gözden geçirerek başlar. Bu temel çalışma, birçok açıdan barış dilinin en zorlayıcı tarafıdır. Büyük ölçüde dürüstlük ve açıklık gerektirir. Böylece korkular, yargılar, mecburiyetler, ödül, ceza ve utanç temelinde derinlere kök salmış öğretiler aşılarak, ezberler bozularak yeni bir kendini ifade etme becerisi kazanmak mümkün olur. Kolay olmayabilir ama sonuçları bütün zahmetlere değer’’.

Çatışma dünyasında barış dilini konuştukça, yalnızca bir sonuç olmaktan çıkıp yaşadığımız dünyayı dönüştürme nedeni haline geliriz. Mevlana’nın yüzyıllar önce dile getirdiği gibi,  ‘Doğrunun ve yanlışın ötesinde bir yer var; seninle orada buluşacağız’. Yaşanılan çatışma her ne olursa olsun, buluşacağımız yer Barış Dili’nden geçiyor.

Çatışma ortamında barış diline evet diyenler bu kitap sizin için…

Barış-Dili

 

 

 

 

 

 

 

Mürşide Demirkol

Eğitim Uzmanı&Profesyonel Koç

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!