TRENDLER
Mürşide Demirkol
Mürşide Demirkol Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim dalında Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Eğitim Uzmanı olarak birçok özel okulda çalıştı. Eğitim tasarlama ve planlama, proje yazımı yapıyor. Dönüşümsel eğitici eğitimi, öğretmenin sanat ve bilimi, mesleki ve kişisel gelişim, yaratıcı düşünme becerileri, hikaye anlatma sanatı, yetişkin öğrenenler ve hayal kurmanın gücü üzerine araştırıyor, okuyor, yazıyor, eğitim veriyor, konuşmalar yapıyor, sohbet ediyor. ICF Akredite uluslararası sertifikalı profesyonel Erickson koçu olarak bireylere/kurumlara bireysel ve takım koçluğu hizmeti sunuyor. Öğretmen Akademisi Vakfında yarı zamanlı olarak öğretmen ve yöneticilere yönelik eğitim projelerinde yer alıyor. AÇEV'in "Hayat Dolu Buluşmalar Proje"sinde 15-35 yaş arası genç kadınların yaşam becerilerinin gelişmesi için gönüllü eğitmenlik yapıyor. AB & MEB'nın 'Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi" ve 'Hayatboyu Öğrenme Projesi"nde eğitim uzmanı olarak yer aldı. "İnsanlara dokunmanın en güzel yolu, en iyi yaptığın şeyi onlara sunmaktır" sözünden yola çıkarak hayat boyu öğrenme anlayışıyla 2010 yılında Hayalleri Ayarlama Enstitüsü'nü kurdu. İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne yarı zamanlı öğretim görevlisi ve "Hayat boyu öğrenme" yaşam ilkesi olduğundan öğrenciliği devam ediyor.

TÜM YAZILARI

Haftanın Kitabı - Çocuğunuzun Beynine Hoşgeldiniz

Görüntülenme 1807

0
Haftanın Kitabı - Çocuğunuzun Beynine Hoşgeldiniz

Anne ve babaların kafasında pek çok soru var  “zamane çocuklarına” dair. Hamilelikte alınan besinler bebeğin zihinsel gelişimini etkiliyor mu? Bilgisayar oyunlarının zekayı geliştirdiği söyleniyor doğru mu? 3 yaşına kadar yabancı dil eğitimine başlanmalı mı?…

Beynin nasıl çalıştığını anlayabilirsek çocuklarımıza dair korkularımız ve onların geleceğine dair endişelerimiz en aza inecektir. Bu konuda kitaplar okumak ise yararlı olacaktır. Özellikle son 10 yılda beyin ve beyin araştırmalarına ilişkin birçok kitap yayınlandı. Çoğu da Türkçe’ye çevrildi. 2007 yılından beri mesleğim gereği beyin, yapısı işleyişi ve beyin araştırmaları üzerine çok sayıda kitabı okudum. Bu kitaplar içerisinde hem çok bilgilendiğim hem de okurken hayli keyif aldığım bir kitabı sizlerle paylaşmak isterim.

447826_2

NTV Yayınları’ndan çıkan Sandra Aamodt ve Sam Wang tarafından yazılan ‘Çocuğunuzun Beynine Hoşgeldiniz’ nörobilim alanında 40 yıllık deneyimin bir ürünü niteliğinde. İçindeki bilgiler şimdiye kadar adeta şehir efsanesi olan birçok hurafeye de açıklık getiriyor.

Peki bu hurafeler hangileri?

  • Emzirmek zekayı artırır.
  • Doğum sırası kişiliği etkiler.
  • Beynin sağ yarım küresi duygusal olan taraftır.
  • Bebeklere klasik müzik dinletmek zekayı artırır.
  • Övgü özgüveni artırır.

Gebeliğin başlangıcından üniversiteye kadar zihin gelişiminin ele alındığı kitap şimdiye kadar bilinen, bilinmeyen ya da yanlış bilinen birçok konuyu detaylıca ele almış.

Aamodt ve Wang çocuk beyninin işlevlerine odaklandıkları kitaplarında uyku sorunu, lisan öğrenimi, cinsiyet farklılıkları, otizm, disleksi, hiperaktivite gibi birçok konuyu irdeliyor. Akıcı, sade ve esprili bir dille yazılan 350 sayfalık kitap hızlıca okunuyor. Zamane çocuklarının beyninin nasıl çalıştığına dair anne babalar ve eğitimcilerin başvurabilecekleri bir kitap.

Kitap 7 ayrı kısımdan oluşuyor. Bunlar sırasıyla: Çocuğunuzun beyniyle tanışın, aşamalardan geçerek büyümek, duyular uyanıyor, oyun ciddi iştir, birey olarak çocuğunuz, çocuğunuzun beyni okulda ve yoldaki tümsekler .

Benim kitaptaki en etkilendiğim ‘’Oyun Ciddi İştir’’kısmı idi. Gerek öğretmen eğitimlerimde gerekse anne babalarla yaptığım söyleşilerde yıllardır savunduğum bir fikre vurgu yapılıyor: ‘Çocuğumuza verebileceğimiz en iyi hediye: Öz-denetim’.

Aamodt ve Wang öz-denetim artırmanın çocukları masalarına zincirleyip hiç kıpırdamadan oturmalarını sağlayarak değil (ki sınıfta da aynı şey söz konusu), onları oyuna teşvik etmekle mümkün olduğunu anlatıyorlar. Ve tam olarak ifadeleri şu: “Çocuklarınızı heyecanlandıran şeyin ne olduğunun bir önemi yok; herhangi bir etkinlikle yoğun şekilde meşgul oldukları ve ona odaklandıkları sürece öz-düzenleme yeteneklerini ve böylece gelecekten beklentilerini arttırmış olacaklar.”

Çocuğunuzun Beynine Hoş Geldiniz kitabı anne babalara çocuklarını büyütürken işlerine yarayacak bir çok tavsiyede de bulunuyor.

Bilinen ezberleri bozan ve şaşırtıcı içgörüler ortaya çıkaran kitap, çocuğunuz hakkında bakış açınızı değiştirecek.

İyi okumalar…

 

Mürşide Demirkol

Eğitim Uzmanı&Profesyonel Koç

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!