TRENDLER
Mürşide Demirkol
Mürşide Demirkol Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim dalında Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Eğitim Uzmanı olarak birçok özel okulda çalıştı. Eğitim tasarlama ve planlama, proje yazımı yapıyor. Dönüşümsel eğitici eğitimi, öğretmenin sanat ve bilimi, mesleki ve kişisel gelişim, yaratıcı düşünme becerileri, hikaye anlatma sanatı, yetişkin öğrenenler ve hayal kurmanın gücü üzerine araştırıyor, okuyor, yazıyor, eğitim veriyor, konuşmalar yapıyor, sohbet ediyor. ICF Akredite uluslararası sertifikalı profesyonel Erickson koçu olarak bireylere/kurumlara bireysel ve takım koçluğu hizmeti sunuyor. Öğretmen Akademisi Vakfında yarı zamanlı olarak öğretmen ve yöneticilere yönelik eğitim projelerinde yer alıyor. AÇEV'in "Hayat Dolu Buluşmalar Proje"sinde 15-35 yaş arası genç kadınların yaşam becerilerinin gelişmesi için gönüllü eğitmenlik yapıyor. AB & MEB'nın 'Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi" ve 'Hayatboyu Öğrenme Projesi"nde eğitim uzmanı olarak yer aldı. "İnsanlara dokunmanın en güzel yolu, en iyi yaptığın şeyi onlara sunmaktır" sözünden yola çıkarak hayat boyu öğrenme anlayışıyla 2010 yılında Hayalleri Ayarlama Enstitüsü'nü kurdu. İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne yarı zamanlı öğretim görevlisi ve "Hayat boyu öğrenme" yaşam ilkesi olduğundan öğrenciliği devam ediyor.

TÜM YAZILARI

Haftanın Kitabı: Daha Mutlu Yaşamak - Kalıcı Mutluluğun Sırları

Görüntülenme 977

0
Haftanın Kitabı: Daha Mutlu Yaşamak - Kalıcı Mutluluğun Sırları

Pozitif psikoloji alanında adından söz ettiren Dr. Tal Ben-Shahar, Harvard Üniversitesi’nin gelmiş geçmiş en popüler dersinin hocası olarak anılıyor. Dersinin adı “Mutluluk”’. Harvard mezunlarının yüzde 20’si bu dersi almış. Ders notlarını zaman içerisinde kitaplaştıran yazar, mutluluk kuramını tüm yönleriyle ele alıyor.

Mutluluk kavramı geçmişten günümüze hep gündemde olmuş bir kavramdır. Aristo mutluluğu, “yaşamın anlamı ve amacı, insanın varoluşundaki asıl hedef” olarak tanımlıyor.

“Sen mutluluğun resmini çizebilir misin Abidin” dizeleri mutluluğun tarifsizliğini anlatırken, kitabın ana temalarından biri insanın hem başarılı hem de mutlu olmasının pekala mümkün olabileceği görüşüdür.

Mutlu olmayı öğrenebilir miyiz?

Dünyada, 25 dile çevrilen, mutluluğa dair algılarımızı, ezberlerimizi bozacak kitap Elma Yayınevi’nden çıkmış. Kitabın sade akıcı çevirisini ise Bülent Akat yapmış.

Mutlu olabilmek için neler yapabileceğimiz konusunda bilimsel gerçekler ışığında yeni görüşler sunan kitap, kişisel bir çalışma kitabı niteliğinde.

Tal Ben-Shahar, “Maddiyata odaklanmaya bulunabilecek en iyi alternatif, maddi zenginliği en yüksek hedef, en önemli ideal olarak gören anlayıştan olabildiğince uzaklaşarak mutluluğa odaklanmaktır’’ görüşünü savunduğu kitabında, mutluluğa odaklanmanın en önemli soru olan “Daha mutlu olmamı sağlayacak şeyler nelerdir?” sorusuyla ilgili olduğunu söylüyor. Bu yaklaşım tarzı üç önemli sorunun birbiriyle kesiştiği noktayı bulmayı gerektirir:

  • Hayatıma anlam katan şeyler nelerdir?
  • Nelerden zevk alırım?
  • Güçlü yanlarım nelerdir?

Mutluluğa odaklanmak, kendinize “Kişiliğime uygun olan şeyler nelerdir?” sorusunu yöneltip okulda, iş hayatında ya da genel olarak yaşamınızda gerçekten ama gerçekten yapmak istediğiniz şeyleri belirlemek anlamına gelir. Bu sorularla birlikte en değerli para birimi olan mutluluğu bulma şansınız önemli ölçüde artacaktır.

Kitap, mutlu olmaya dair yanıtların, reçetelerin olduğu bir kitap değil. Böyle bir beklentiniz var ise hiç zamanınızı harcamayın. Kitap çözüm odaklı, pozitif sorulardan ibaret. Ve asıl cesaret ise bu soruları yanıtlamak.

Kitabın özü şu: Mutluluğun yegane şartı sadelik, sadelik, sadelik…

Mutluluğu şiar edinenler bu kitap sizin için…

Başlıksız-7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mürşide Demirkol

Eğitim Uzmanı & Profesyonel Koç

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!