TRENDLER
Mürşide Demirkol
Mürşide Demirkol Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim dalında Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Eğitim Uzmanı olarak birçok özel okulda çalıştı. Eğitim tasarlama ve planlama, proje yazımı yapıyor. Dönüşümsel eğitici eğitimi, öğretmenin sanat ve bilimi, mesleki ve kişisel gelişim, yaratıcı düşünme becerileri, hikaye anlatma sanatı, yetişkin öğrenenler ve hayal kurmanın gücü üzerine araştırıyor, okuyor, yazıyor, eğitim veriyor, konuşmalar yapıyor, sohbet ediyor. ICF Akredite uluslararası sertifikalı profesyonel Erickson koçu olarak bireylere/kurumlara bireysel ve takım koçluğu hizmeti sunuyor. Öğretmen Akademisi Vakfında yarı zamanlı olarak öğretmen ve yöneticilere yönelik eğitim projelerinde yer alıyor. AÇEV'in "Hayat Dolu Buluşmalar Proje"sinde 15-35 yaş arası genç kadınların yaşam becerilerinin gelişmesi için gönüllü eğitmenlik yapıyor. AB & MEB'nın 'Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi" ve 'Hayatboyu Öğrenme Projesi"nde eğitim uzmanı olarak yer aldı. "İnsanlara dokunmanın en güzel yolu, en iyi yaptığın şeyi onlara sunmaktır" sözünden yola çıkarak hayat boyu öğrenme anlayışıyla 2010 yılında Hayalleri Ayarlama Enstitüsü'nü kurdu. İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne yarı zamanlı öğretim görevlisi ve "Hayat boyu öğrenme" yaşam ilkesi olduğundan öğrenciliği devam ediyor.

TÜM YAZILARI

Haftanın Kitabı - Davut ve Golyat

Görüntülenme 2227

0
Haftanın Kitabı - Davut ve Golyat

Devler göründükleri kadar güçlü değildir.

Malcolm Gladwell son yıllarda yakından takip ettiğim bir yazar. Özellikle kitaplarındaki üslubu ve bağlamsal bakış açısını beğeniyorum. Kitaplarında, bol araştırma, iç içe geçmiş konular, farklı hikayeler, tarihi bilgiler, gerçek kişi, kurum ve olaylar var. Bu da okurken hem merak ve ilgiyi yüksek tutuyor, hem de birçok şey öğreniyorsunuz.

Bağlam kurma ustası, Malcolm Gladwell’ in kitaplarından ilk olarak Outliers‘ı okumuş ve çok etkilenmiştim. Daha sonra çıkan kitapları da okuma listemde oldu. Düşünmeden Düşünebilmenin Gücü (Blink), Köpeğin Gördüğü. Son olarak da Davut ve Golyat – Olağan Mağluplar İçin Devlerle Savaşma Sanatı.

Bu hafta Davut ve Golyat’ı tanıtmaya karar verdim. Bu seçimimde son zamanlarda hayatın her alanında “güç” kavramı ve devlerle karşılaşmanın kaçınılmaz olduğu bir dünyada yaşadığımız gerçeği etkili oldu.

Davut ve Golyat kitabı adını, kutsal metinlerde de söz edilen meşhur düellodan alıyor. Bu hikayeyi Malcolm Gladwell’den dinlemek isterseniz, işte linki: http://www.ted.com/talks/malcolm_gladwell_the_unheard_story_of_david_and_goliath

Sıradan insanlarla devlerin kadim mücadelesine dair birbirinden farklı hikayelerden oluşan kitapta “Dev” ile kastedilen ise her türden güçlü rakip.

Yazar kitapta araştırmalar, gerçek olaylar ve hikayelerle desteklediği ilkelere yer vermiş. Bu ilkelerden birkaçı;

  • Olağan mağlupların aslında her zaman kaybeden değil, kazanan olabilecekleri
  • Büyük denizde küçük balık olmak ile küçük denizde büyük balık olmanın aslında birçok açıdan daha iyi olduğu
  • Olasılıksız görünen şeylerin gerçekte o kadar olasılıksız olup olmadıkları ve avantajların dezavantaja dönüştüğü, dezavantajların avantaja dönüştüğü

Kitapta yer alan en çarpıcı gerçek kişi hikayeleri ise hiç kuşkusuz çocukluğunda disleksi olan ve bu dezavantajlarını hayatta kendi avantajlarına çevirip başarılı olan kişiler ile ilgili olanlardı.

Devlerle karşılaşmanın kaçınılmaz olduğu bir dünyada kendi gücünü keşfetmek isteyenler, bu kitap sizin için.

davut-ve-golyat20140411021645

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mürşide Demirkol

Eğitim Uzmanı&Profesyonel Koç

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!