TRENDLER
Mürşide Demirkol
Mürşide Demirkol Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim dalında Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Eğitim Uzmanı olarak birçok özel okulda çalıştı. Eğitim tasarlama ve planlama, proje yazımı yapıyor. Dönüşümsel eğitici eğitimi, öğretmenin sanat ve bilimi, mesleki ve kişisel gelişim, yaratıcı düşünme becerileri, hikaye anlatma sanatı, yetişkin öğrenenler ve hayal kurmanın gücü üzerine araştırıyor, okuyor, yazıyor, eğitim veriyor, konuşmalar yapıyor, sohbet ediyor. ICF Akredite uluslararası sertifikalı profesyonel Erickson koçu olarak bireylere/kurumlara bireysel ve takım koçluğu hizmeti sunuyor. Öğretmen Akademisi Vakfında yarı zamanlı olarak öğretmen ve yöneticilere yönelik eğitim projelerinde yer alıyor. AÇEV'in "Hayat Dolu Buluşmalar Proje"sinde 15-35 yaş arası genç kadınların yaşam becerilerinin gelişmesi için gönüllü eğitmenlik yapıyor. AB & MEB'nın 'Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi" ve 'Hayatboyu Öğrenme Projesi"nde eğitim uzmanı olarak yer aldı. "İnsanlara dokunmanın en güzel yolu, en iyi yaptığın şeyi onlara sunmaktır" sözünden yola çıkarak hayat boyu öğrenme anlayışıyla 2010 yılında Hayalleri Ayarlama Enstitüsü'nü kurdu. İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne yarı zamanlı öğretim görevlisi ve "Hayat boyu öğrenme" yaşam ilkesi olduğundan öğrenciliği devam ediyor.

TÜM YAZILARI

Haftanın Kitabı: Değişen Be(y)nim

Görüntülenme 1563

0
Haftanın Kitabı: Değişen Be(y)nim

‘’Ormanda işitecek kimse bulunmadığında bir ağaç devrilse acaba ‘ses’ çıkar mı?’’ “Evet, çıkar” ya da “Hayır, çıkmaz” diyenler, yanıtı Değişen Be(y)nim kitabında bulacaksınız. Sadece yanıtı mı? Hayır. Hayat denen macerada bize eşlik eden yegane parçamız beynimize dair pek çok bilgiyi de.

Beyin ve sinirbilimlerinin çok önemli olduğu bir çağda yaşıyoruz. Gün geçmiyor ki yeni bir araştırmayla karşılaşmayalım. Aynı zamanda bu konu hakkında çok sayıda kitap da yayınlandı. Bir çoğunu da okuma fırsatı yakaladım. Bu zamanda ister eğitimci, ister mühendis, ister yönetici, ister anne-baba, ister öğrenci olun hiç fark etmiyor, mutlaka sahip olduğumuz beynin işleyişini bilmek ve anlamak çok önem taşıyor.

Değişen Be(y)nim kitabının yazarı Sinan Canan, bir sinirbilimci olarak beyin hakkında hemen herkesin bilmesi gerektiğini düşündüğü işe yarar bilgileri “[n]beyin” adı altında yaptığı konuşmalar ve seminerleriyle birçok farklı platformda yıllardır paylaşıyor. Tuti Kitap’dan Kasım ayında çıkan bu kitabında ise tüm o paylaşımları bir araya getirmiş.

Öğrendiklerini, deneyimlerini meraklısıyla paylaşmayı en büyük keyfi olarak tanımlayan yazar, hakikaten de kitabına da bu samimiyeti yansıtmış. Her bir sayfada yeni bir şey keşfediyorsunuz istisnasız.

Sinan Canan; Değişen Bey(y)nim ile beyne dair aklımıza gelebilecek birçok soruyu sinirbilimlerinin ışığında basit ve sade anlatımıyla sohbet tadında ele almış. Kitapta paylaşılan beynimizi daha yararlı kullanmanın yollarını ise hepimiz şiar edinmeliyiz.

Beynimizin plastisite özelliğinden dolayı her an yeni şeyler öğrenmenin aslında hayatımız ve hayallerimiz üzerinde dönüştürücü etkisi olduğu üzerine yazarın paylaştığı bilgiler, bana yüzyıllar öncesinden Mevlana’nın şu dizelerini hatırlattı:

Dünle beraber gitti cancağızım

Şimdi yeni şeyler söylemek lazım

Ne kadar söz varsa düne ait

Şimdi yeni şeyler söylemek lazım…

Beynimizin dinamik değişebilme ve gelişebilme özelliğinden dolayı hiçbir şey için geç değildir. Her yaşta her şey öğrenilebilir. Yeter ki küçük bir adımla başlama cesareti gösterebilelim. Geriye bakıp keşke dememek, pişmanlık duymamak için bir adım atalım, zira beynimiz hazır bekliyor. 100 yaşındaki kadına pişmanlığı sorulunca: “Bu kadar yaşayacağımı bilseydim, 40 yaşında kemana başlardım. Şu an 60 yıldır çalıyor olurdum!’’ demiş. Kıssadan hisse, yeni şeyler öğrenmek gerekiyor. Her yenilik beynimizi etkiliyor.

Beyninizin gizemli dünyasında eğlenceli bir yolculuk sunan kitapta yer alan başlıklar ise şöyle: Beyin nedir, ne değildir? Beynin maddi yapısı. Doğuştan gelen reflekslerimiz ve bilgilerimiz. Plastik beyin. Beynin bölümleri ve katmanları. Bağımlılık ve beyin. Duyuların dünyası ve zihnimizin gizli güçleri.

Kitabın son bölümünde Sinan Canan’ın gitar çalma serüveninin hayatının akışını değiştirmesi üzerine yazdıkları ise ilham verici. Sadece bu hikaye bile beynimize başka bir açıdan bakmamızı sağlıyor.

Bilimsel bilgi okumanın yanında beynimize dair yeni şeyler keşfetmenin hazzını yaşatan Değişen Be(y)nim kitabı tekrar tekrar okumalık.

Hem kendini hem başkalarını gerçekten anlamak isteyenler bu kitap sizin için…

Önce anne-babalar ve öğretmenler lütfen.

değişenbeynim

Mürşide Demirkol

Eğitim Uzmanı&Profesyonel Koç

 

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!