REKLAMI KAPAT
TRENDLER
Mürşide Demirkol
Mürşide Demirkol Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim dalında Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Eğitim Uzmanı olarak birçok özel okulda çalıştı. Eğitim tasarlama ve planlama, proje yazımı yapıyor. Dönüşümsel eğitici eğitimi, öğretmenin sanat ve bilimi, mesleki ve kişisel gelişim, yaratıcı düşünme becerileri, hikaye anlatma sanatı, yetişkin öğrenenler ve hayal kurmanın gücü üzerine araştırıyor, okuyor, yazıyor, eğitim veriyor, konuşmalar yapıyor, sohbet ediyor. ICF Akredite uluslararası sertifikalı profesyonel Erickson koçu olarak bireylere/kurumlara bireysel ve takım koçluğu hizmeti sunuyor. Öğretmen Akademisi Vakfında yarı zamanlı olarak öğretmen ve yöneticilere yönelik eğitim projelerinde yer alıyor. AÇEV'in "Hayat Dolu Buluşmalar Proje"sinde 15-35 yaş arası genç kadınların yaşam becerilerinin gelişmesi için gönüllü eğitmenlik yapıyor. AB & MEB'nın 'Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi" ve 'Hayatboyu Öğrenme Projesi"nde eğitim uzmanı olarak yer aldı. "İnsanlara dokunmanın en güzel yolu, en iyi yaptığın şeyi onlara sunmaktır" sözünden yola çıkarak hayat boyu öğrenme anlayışıyla 2010 yılında Hayalleri Ayarlama Enstitüsü'nü kurdu. İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne yarı zamanlı öğretim görevlisi ve "Hayat boyu öğrenme" yaşam ilkesi olduğundan öğrenciliği devam ediyor.

TÜM YAZILARI

Haftanın Kitabı: Dinlen

Görüntülenme 200

0
Haftanın Kitabı: Dinlen

İşkoliklik çağın en büyük sorunlarından biri haline gelmişken, daha az çalışarak, daha fazla başarmak mümkün mü? Çalışmaya o kadar vurgu yapılıyor ki, dinlenmenin adı bile geçmiyor hiçbir yerde. Halbuki dinlenmek, yaratıcı, üretken bir kariyer yapmada önemli bir rol oynuyor. Bahar yorgunluğunun fazlasıyla hissedildiği bugünlerde benim önerim, hayata biraz ara vermeniz ve “Dinlen” kitabını okumanız olur. Çünkü, pek çoğumuz iyi bir dinlemenin bize ne çok şey katacağını hafife alıyoruz. Dinlenme zamanlarını es geçiyoruz ya da boşa geçen zaman olarak algılıyoruz.

Alex Soojung ve Kim Pang’in yazdığı “Dinlen”, Selda Terek Bilecen’in çevirisiyle Destek Yayınlarından çıkan yeni bir kitap. Kitapta altını çizdiğim bazı bölümler ise şöyle:

‘’Biz dinlenmeyi ve çalışmayı birbirinin karşıtı iki kavram olarak görürüz. İş varsa dinlenme yoktur ya da tam tersi. Birinin varlığı diğerinin olmaması gerektiğini söyler. Üstelik dinlenmek, çaba, hırs ve başarının olduğu yerde bulunamayacak bir boşluk hali gibi algılanır. Eğer kendinizi işinizle var eden biriyseniz, çalışmayı bıraktığınızda kendinizi sanki kendi varoluşunuzdan vazgeçmiş gibi hissetmeniz de doğaldır’’.

‘’Ayrıca, iyi dinlenmeden iyi çalışamazsınız. Tarihte, sanat, bilim ve edebiyat konularında efsane olmuş yaratıcı insanların çoğu, dinlenmeyi ciddiye aldılar. Arzularını yerine getirmek ve istedikleri işi yapmak için dinlenmeye ihtiyaçları olduğunu saptadılar. Doğru dinlenme türleri, zihinlerinin yaratıcı sürecini yönlendirmeye, enerjilerini artırmaya yardımcı olurken, ihtiyaçları olan ilham kaynağını da canlandırdı’’.

‘’Dinlenmek, iyi çalışmanın vazgeçilmez bir bileşenidir. Dünya standartlarındaki müzisyenler, olimpik sporcular, yazarlar, tasarımcılar ve diğer başarılı yaratıcı insanlar, yoğun çalışmalardan, uzun süreli konsantrasyon gerektiren performanslardan sonra mutlaka uzun molalar veriyorlar.”

‘’İş ve dinlenme, siyah-beyaz ya da iyi-kötü gibi zıt şeyler değil hayatın dalgalanan evreleri gibidir. Çukur olmadan bir tepeye sahip olamazsın. Aşağı olmadan yukarı olmaz. Bunlar bir diğeri olamadan varolamaz’’.

Kitabını bitirdiğimde şunları düşündüm: Çoğumuz nasıl daha iyi çalışacağımızı düşünürüz de nasıl dinleneceğimize neden o kadar kıymet vermeyiz? Aile, toplum ve eğitim sistemimizin bunda etkisi nedir? Bugünden sonra neyi ya da neleri daha farklı yaparsak dinlenmenin değerini anlarız?

“Dinlen” kitabının arka kapak tanıtımında ise şu ifadelere yer verilmiş: ‘’Daha akıllıca kararlar verecek, daha iyi ilişkilere sahip olacak ve hem daha mutlu hem de daha yaratıcı olacaksınız…’’

Bence hiç bu beklentilere girmeden, bir sonuç beklemeden sadece bilinçli dinlenmenin anlamını fark etmek için bu kitabı okuyun.

Sahi en son ne zaman dinlendiniz?

Dinlenmenin boşta kalmak olmadığının farkına varmak isteyenler, bu kitap sizin için..

 

 

Mürşide Demirkol

Eğitim Uzmanı & Profesyonel Koç

@mursidedemirkol

 

Etiketler
Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!