TRENDLER
Mürşide Demirkol
Mürşide Demirkol Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim dalında Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Eğitim Uzmanı olarak birçok özel okulda çalıştı. Eğitim tasarlama ve planlama, proje yazımı yapıyor. Dönüşümsel eğitici eğitimi, öğretmenin sanat ve bilimi, mesleki ve kişisel gelişim, yaratıcı düşünme becerileri, hikaye anlatma sanatı, yetişkin öğrenenler ve hayal kurmanın gücü üzerine araştırıyor, okuyor, yazıyor, eğitim veriyor, konuşmalar yapıyor, sohbet ediyor. ICF Akredite uluslararası sertifikalı profesyonel Erickson koçu olarak bireylere/kurumlara bireysel ve takım koçluğu hizmeti sunuyor. Öğretmen Akademisi Vakfında yarı zamanlı olarak öğretmen ve yöneticilere yönelik eğitim projelerinde yer alıyor. AÇEV'in "Hayat Dolu Buluşmalar Proje"sinde 15-35 yaş arası genç kadınların yaşam becerilerinin gelişmesi için gönüllü eğitmenlik yapıyor. AB & MEB'nın 'Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi" ve 'Hayatboyu Öğrenme Projesi"nde eğitim uzmanı olarak yer aldı. "İnsanlara dokunmanın en güzel yolu, en iyi yaptığın şeyi onlara sunmaktır" sözünden yola çıkarak hayat boyu öğrenme anlayışıyla 2010 yılında Hayalleri Ayarlama Enstitüsü'nü kurdu. İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne yarı zamanlı öğretim görevlisi ve "Hayat boyu öğrenme" yaşam ilkesi olduğundan öğrenciliği devam ediyor.

TÜM YAZILARI

Haftanın Kitabı: Endişe-siz İlaç-sız

Görüntülenme 2826

0
Haftanın Kitabı: Endişe-siz İlaç-sız

Endişe bozukluğuyla mücadele modern hayatın ayrılmaz bir parçası oldu adeta. Gün geçtikçe daha çok insan anksiyeteden panik atağa, travma sonrası stresten fobilere uzanan sayısız endişe bozukluğu yaşıyor.

Bütüncül tıp hekimi Doç. Dr. Şafak  Nakajima’nın yazdığı ‘’Endişe-siz İlaç-siz’’ kitabı hayli dikkat çekici. Endişenin psikolojik ve bedensel kaynaklarının aktarıldığı kitap hızla okunuyor ve pratik uygulama içeriyor. Doğan Novus yayınevinden çıkan ve  3. baskıya ulaşan kitapta, Şafak Nakajima diyor ki;

Eğer siz de,

  • Sürekli gergin ve huzursuz
  • Gelecekle ilgili korkular ve geçmişe ait pişmanlıklarla dolu
  • Küçük sorunların karşısında bile güçsüz
  • Sevdiklerine kolayca öfkelenip kalplerini kıran
  • Sorumluluklarını erteleyen
  • Doğru karar veremeyen
  • Odaklanamayan, hatırlayamayan
  • Uyuyamayan, sık hastalanan
  • Hayattan zevk alamayan, amaçsız, isteksiz, mutsuz ve bir insan haline geldiyseniz, beyninizin kontrolünü, endişeye kaptırmış olabilirsiniz!

Üç beyin (sürüngen, duygusal, görsel-düşünen) sık sık birbiriyle uyumsuzluğa düşer ve çatışırmış. Özellikle zor bir karar alınması gerektiğinde, bu çatışma daha belirgin olurmuş. Üç beynin birbiriyle çatışması zihnin sağlını bozabilirmiş. Hayatı doğru algılayamaz, algıladığımızı doğru yorumlayamaz olurmuşuz. Bu duruma bilişsel çarpıtma deniyormuş. Bilişsel çarpıtmada, endişe ve takıntılar, bozuk plak gibi beyninizde durmadan dönermiş. Bu da olayları doğru algılama ve yorumlama becerilerimizi zayıflatarak endişe duymamızı kolaylaştırırmış.

Kitapta yer alan en sık görülen bilişsel çarpıtmalar ise şunlar:

Ya hep ya hiç, olumlamayı yok saymak, negatif etiketleme, aşırı genelleme, akıl okuma, devleştirme-cüceleştirme, suçlama, falcılık, duygusal mantık, zorunluluk (meli-malı), hisleri abartma, kendine odaklanma, sonuca atlama, felaketleştirme.

Bu çarpıtmaların çoğu size de aşına geliyor değil mi?

Şafak Nakajima’nın bilişsel çarpıtmalarla ilgili yazdıkları arasında dikkatimi çekenlerden biri de şu oldu: ‘’Bu çarpıtmaların birçoğu iç içe geçer, tek başına değildir. Yaşamı sürekli bilişsel çarpıtmaların etkisi altında deneyimlersek, giderek daha fazla endişeleniriz. Olumsuz düşünceler olumsuz duygulara yol açar. Bu çarpıtlamaları zihnimizde canlandırdıkça, vücudumuz alarma geçer, çünkü daha önce değindiğim gibi, beynimiz açısından, hayalle gerçek arasında bir fark yoktur’’

Peki siz yazılan zihinsel çarpıtmalardan hangilerine sahipsiniz?

Endişesiz, ilaçsız yaşamını geri kazanmak isteyenler bu kitap sizin için…

 

0000000721485-1

 

Mürşide Demirkol
Eğitim Uzmanı & Profesyonel Koç
@mursidedemirkol

 

 

 

 

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!