TRENDLER

Haftanın Kitabı: Ergen Beyin Rehberi

Görüntülenme 10064

0
Haftanın Kitabı: Ergen Beyin Rehberi

Gençliğe ve gençlik dönemine dair geçmişten günümüze kadar pek çok şey söylenegeldi. M.Ö. 350 yılında eski çağ filozoflarından Aristoteles“Bugünlerde gençler kontrolden çıkmış durumda. Kaba bir şekilde yemek yiyorlar, yetişkinlere karşı saygısızlar, ebeveynlerine karşı çıkıyorlar ve öğretmenlerini sinirlendiriyorlar” derken,  Yunan didaktik şiirinin atası diye anılan ünlü ozan Hesiod ise, “Günümüz gençleri öyle umursamaz ki, ileride ülke yönetimini ele alacaklarını düşündükçe umutsuzluğa kapılıyorum. Bizlere, büyüklere karşı saygılı olmayı, ağır başlı davranmayı öğretmişlerdi. Şimdiki gençler kurallara boş veriyorlar. Çok duyarsızlar ve beklemesini bilmiyorlar” diye yazıyor.

Günümüzde de gençlere, gençliğe ilişkin söylemlerde pek değişiklik olmadı. Ergen beyni hakkında yeterince bilgiye sahip olsaydık, onlara yine aynı şeyler söylenir miydi? Ergenlik dönemini yaşayan gençleri anlamanın öncelikle ilk adımı, onların ergen beynini anlamaktan geçiyor. Halbuki ergenlik dönemi, ergen beynine ilişkin ezberlerin ve efsanelerin dışında bilinen çok az şey var. Üstelik ergen beynini konu alan çok az kitap yazılıyor. Bu yüzden Tuti Kitap’tan yayınlanan Ergen Beyin Rehberi kitabını özellikle okuyup paylaşmak istedim. Bütün-Beyinli Çocuk kitabıyla ebeveyn-çocuk ilişkisine yeni bir bakış getiren nöropsikiyatrist Daniel J. Siegel, Ergen Beyin Rehberi kitabıyla bu kez ergen beyninin gücü ve amacına odaklanıyor. Yazar, kitabının amacını şöyle özetliyor: “Hangi yaşta olursak olalım, dünyaya sağlık ve mutluluk getirmek için ergenliğin temel özelliklerini anlamak ve onları beslemek.”

Bu kez ergen beyninin gücüne ve amacına odaklanan Daniel J. Siegel, ergenliği çözülmesi gereken bir problem ya da katlanılması gereken bir zorluk olarak değil, gerçekte cesaretin ve yaratıcılığın en güçlü dönemi olarak görüyor. Ergen Beyin Rehberi kitabı, gençlerin her gün karşılaştıkları duyguları ve ilişkileri yönetebilmeleri için pratik öneriler sunmanın yanı sıra içgörü kazanmalarını da destekleyecek nitelikte. 

Dört bölümden oluşan kitabın ilk bölümünde ergenliğin özünü ve onun önemli boyutlarının anlaşılmasının, gerek şimdi gerekse ömür boyu nasıl yaşama gücü vereceği araştırılıyor. İkinci bölümde, ergenlik döneminde beynin nasıl büyüdüğü ve böylelikle hayatın bu döneminde önümüze çıkarttığı fırsatlardan nasıl faydalanabileceğimiz açıklanıyor. Üçüncü bölümde ilişkilerin kimliğimizi nasıl oluşturduğu ve hem kendi kendimizle hem de başkalarıyla güçlü ilişkiler kurmak için neler yapabileceğimiz masaya yatırılıyor. Son bölümde ise ergenlikteki değişim ve zorlukların en iyi şekilde yönetilme yöntemlerine yer veriliyor. Her bölümün sonunda yer alan, beyinlerimizin ve ilişkilerimizin güçlenmesi için bilimsel olarak kanıtlanmış tavsiyelerin bulunduğu Zihinsel Görüş Araçları bölümlerinde bu süreç boyunca kullanılabilecek pratik tavsiyeler veriliyor. 

Daniel J. Siegel, ergenlerle ilgili efsaneleri şöyle anlatıyor: ‘’Bu efsanelerin başında öfke hormonlarının ergenlerin ‘’delirmelerine’’ yahut ‘’akıllarını kaybetmelerine’’ neden olduğu gelir. Bir diğeri, ergenliğin bir olgunlaşmamışlık dönemi olduğu ve gençlerin ‘’büyümesi’’ gerektiğidir. Ergenlik döneminde büyümenin, yetişkinlere bağımlılıktan kurtularak tamamen onlardan bağımsız olmayı gerektirdiğidir.” Yazar şöyle devam ediyor: “Bu efsanelerin önüne geçtiğimizde onların maskelediği gerçek doğruları görebiliriz, böylece ergenlerin hayatları ve hayatlarındaki yetişkinler çok daha iyi hale gelir’’. 

Ergen Beyin Rehberi kitabını okuduktan sonra bir kez daha anladım ki, ergenlik yıllarımızı nasıl yaşadığımızın, hayatımızın geri kalanını nasıl yaşadığımız üzerinde doğrudan etkisi var. 

Daniel J. Siegel, ergenlik döneminde beynimizdeki değişiklikleri ise şöyle açıklıyor:

‘’Erken gençlik yıllarında beynimizde meydana gelen değişiklikler, ergenlik yıllarındaki idrakimizde dört özellik oluşturur: Orijinallik arayışı, sosyal ilişkiler, artan duygusal yoğunluk ve yaratıcı araştırıcılık. Beynin temel devrelerinde, ergenlik dönemini çocukluktan ayıran bazı değişimler vardır. Bu değişiklikler, gençlerin yeni şeyler denerken ödüllendirilme isteklerini, yaşıtlarıyla farklı şekillerde ilişki kurmalarını, daha yoğun duygular hissetmelerini ve bir şeyler yaparken mevcut yöntemleri kullanmak yerine dünyada var olduklarını göstermek üzere yeni yollar keşfetmelerini etkiler. Bu her bir değişiklik, ergenlik dönemimiz boyunca düşüncelerimizde, duygularımızda, iletişimimizde ve karar vermemizde köklü farklılaşmaların ortaya çıkması için gereklidir.”

Ergenlik dönemi aslında bir cevher. Bu döneme böyle bakabilmek ancak ergen beynini bilmekten geçiyor. Bu kitap, ergen beynini anlamak isteyen gençler, ‘’ergenlerle’’ çalışan öğretmenler, psikologlar, koçlar, ergenlik döneminde çocuğu olan anne- babalar ve bir zamanlar kendinin de ergen olduğunu hatırlayan tüm yetişkinler için…


Mürşide Demirkol

Eğitim Uzmanı & Profesyonel Koç

www.mursidedemirkol.com

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!