TRENDLER
Mürşide Demirkol
Mürşide Demirkol Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim dalında Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Eğitim Uzmanı olarak birçok özel okulda çalıştı. Eğitim tasarlama ve planlama, proje yazımı yapıyor. Dönüşümsel eğitici eğitimi, öğretmenin sanat ve bilimi, mesleki ve kişisel gelişim, yaratıcı düşünme becerileri, hikaye anlatma sanatı, yetişkin öğrenenler ve hayal kurmanın gücü üzerine araştırıyor, okuyor, yazıyor, eğitim veriyor, konuşmalar yapıyor, sohbet ediyor. ICF Akredite uluslararası sertifikalı profesyonel Erickson koçu olarak bireylere/kurumlara bireysel ve takım koçluğu hizmeti sunuyor. Öğretmen Akademisi Vakfında yarı zamanlı olarak öğretmen ve yöneticilere yönelik eğitim projelerinde yer alıyor. AÇEV'in "Hayat Dolu Buluşmalar Proje"sinde 15-35 yaş arası genç kadınların yaşam becerilerinin gelişmesi için gönüllü eğitmenlik yapıyor. AB & MEB'nın 'Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi" ve 'Hayatboyu Öğrenme Projesi"nde eğitim uzmanı olarak yer aldı. "İnsanlara dokunmanın en güzel yolu, en iyi yaptığın şeyi onlara sunmaktır" sözünden yola çıkarak hayat boyu öğrenme anlayışıyla 2010 yılında Hayalleri Ayarlama Enstitüsü'nü kurdu. İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne yarı zamanlı öğretim görevlisi ve "Hayat boyu öğrenme" yaşam ilkesi olduğundan öğrenciliği devam ediyor.

TÜM YAZILARI

Haftanın Kitabı - Evreka Buldum!

Görüntülenme 579

0
Haftanın Kitabı - Evreka Buldum!

Sezgi… Bir şeyi sadece bildiğiniz, onu nasıl ya da neden bildiğinizi bilmediğiniz o muhteşem an. Yaratıcı fikirlerin ve kafa karıştırıcı soruların yanıtlarının apansız aklınızda beliriverdiği o çoşkun “Evreka!” ve “A-ha!” anları. Bu kavrayış anlarını anlatırken belki “Bir anda aklımda beliriverdi” ya da “Bununla ilgili içimde bir his vardı” demişsinizdir.

Peki bu gerçekte nedir? Bunu bu kadar güzel yapan nedir? Sizi, sezgilerinizi her zaman kullanmaktan alıkoyan nedir? Bugün, daha sezgisel olmak için bir şeyler yapabilir misiniz?

Bu cümlelerle başlıyor kitap. Sezginin gücünü anlamak ve kullanmak üzerine Dr. Anne Salisbury tarafından yazılmış Evraka!

Sezgi, insanlık kadar eski; soluk alıp vermek kadar doğal. Sezgiye dair merak edilen herşey Evreka kitabında toplanmış.

Kitabın girişinde, Antik Yunan’dan Akıl Çağı’na kadar “Sezgi” kavramının nasıl tanımlandığı belirtilmiş. Tanımlayanlara şöyle bir göz atarsak kimler yok ki? Pisagor, Platon, Aristo, Arşimed, Eckhart, Descartes, Spinoza, J:J Rousseau, Kant, Schopenhauer, Freud, Jung, Bern, Einstein…

Einstein’in “Evrenin temel yasalarıyla ilgili kavrayışım, akılcı zihnimin ürünü değildi” sözü, sezgiye dair önemli bir noktayı açıklıyor: Sezgi = Bilinçdışı bir durum.

Sezgiye ilişkin pek çok farklı tanımdan genel olarak kabul göreni şu ifadeyle yer almış kitapta; “Sezgi, her türlü bilişsel rol oynayan temel zihinsel eylemdir.”

Dr. Anne Salisbury kapsamlı araştırmaları sonrasında “Evraka Sistemi”ni oluşturmuş. Evraka, sezgiyi kapsamlı bir şekilde anlatan ve hedeflerinize ulaşmak için kullanabileceğiniz pek çok yaratıcı aracı içeren, hem sağ hem sol beyninizi tatmin edecek bir kaynak. Ayrıca size, sezgilerinizi, iş ve gündelik yaşamınızda nasıl kullanacağınız da gösterilmiş. Bununla birlikte, sezginin nasıl bir katma değer yarattığı ilginç örneklerle paylaşılmış.

Herkeste varolan sezginin ortaya çıkmasında nelerin engel olduğu da sıralanmış kitapta. Aslında günlük hayatta hiç de yabancısı olmadığımız engeller: Korku, fobiler, yanılgılar, kınanma korkusu, başarısızlık korkusu, geri çevrilme korkusu. Krişnamurti bu durumu şöyle ifade etmiş: “Olmama, kazanmama, varmama korkusu” insanları saplantılı biçimde var olan duruma tutunmaya iter. Evrenin güzelliğine açılan yollarınızı tıkar. Kendinize karşı bu inançsızlığınız ve güvensizliğiniz sizi sezgisel bilgeliğinize ulaşmaktan alıkoyar.’’

Kitabın dikkat çekici özelliğinden birisi de, sezgi ile ilgili yazılmış çok sayıda kitabı referans olarak göstermesi.

Oscarlı oyuncu Ingrid Bergman’ın ‘Sezginizi eğitmelisiniz. Kafanızın içindeki, tam olarak ne söyleyeceğinizi, ne karar vereceğinizi fısıldayan küçük sese güvenmelisiniz’’ sözü ise kitabın bir özeti adeta.

Yol Yayıncılık’tan Deniz Demir Kocabıyık’ın çevirisiyle Ekim 2014’de yayımlanan kitabı bir meslektaşım sayesinde tanıdım. Bu kitap bana bir kez daha sezgilerime güvenmemi hatırlattı. Bundan dolayı, paylaşmaktan ayrı bir mutluluk duyuyorum.

Sezgi, en güçlü değerimiz.

Sezgilerini fark etmek, anlamak ve geliştirmek isteyenler, bu kitap sizin için… “Aaa”, “Haaa”, “A-haaa”, “evreka”, “buldum” dediğiniz anlarınızın çoğalması dileğiyle.

684019

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mürşide Demirkol

Eğitim Uzmanı&Profesyonel Koç

Etiketler
Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!