TRENDLER
Mürşide Demirkol
Mürşide Demirkol Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü / Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim dalında Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Eğitim Uzmanı olarak birçok özel okulda çalıştı. Eğitim tasarlama ve planlama, proje yazımı yapıyor. Dönüşümsel eğitici eğitimi, öğretmenin sanat ve bilimi, mesleki ve kişisel gelişim, yaratıcı düşünme becerileri, hikaye anlatma sanatı, yetişkin öğrenenler ve hayal kurmanın gücü üzerine araştırıyor, okuyor, yazıyor, eğitim veriyor, konuşmalar yapıyor, sohbet ediyor. ICF Akredite uluslararası sertifikalı profesyonel Erickson koçu olarak bireylere/kurumlara bireysel ve takım koçluğu hizmeti sunuyor. Öğretmen Akademisi Vakfında yarı zamanlı olarak öğretmen ve yöneticilere yönelik eğitim projelerinde yer alıyor. AÇEV'in "Hayat Dolu Buluşmalar Proje"sinde 15-35 yaş arası genç kadınların yaşam becerilerinin gelişmesi için gönüllü eğitmenlik yapıyor. AB & MEB'nın 'Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi Projesi" ve 'Hayatboyu Öğrenme Projesi"nde eğitim uzmanı olarak yer aldı. "İnsanlara dokunmanın en güzel yolu, en iyi yaptığın şeyi onlara sunmaktır" sözünden yola çıkarak hayat boyu öğrenme anlayışıyla 2010 yılında Hayalleri Ayarlama Enstitüsü'nü kurdu. İstanbul Kültür Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne yarı zamanlı öğretim görevlisi ve "Hayat boyu öğrenme" yaşam ilkesi olduğundan öğrenciliği devam ediyor.

TÜM YAZILARI

Haftanın Kitabı: Filozof Çocuk

Görüntülenme 1423

0
Haftanın Kitabı: Filozof Çocuk

‘’Felsefe hakkında düşünürken hem korkuyor hem de heyecanlanıyorum. Bu yüzden düşünmekten kendimi alamıyorum.’’ – Tiffany, 10 yaşında

‘’Bu kitapla ilgili çalışmaya başladığımdan beri, çocukların felsefi benliklerini geliştirmelerinde neyin önemli olduğunu düşünüyorum. Geçen on beş yıl boyunca kendi çocuklarımla ve diğer çocuklarla yaptığım felsefi sohbetleri gözden geçirdim. Çocuklar ve gençler, felsefi sorgulama için bir alan yaratmanın, onlar açısından dönüştürücü bir deneyim olacağını defalarca gösterdi.

Daha önce de söylediğim gibi hayatın felsefi boyutunun farkında olmak pek çoğumuza doğal görünür. Hepimiz ölümlü hayatın garipliğini, yaşamın anlamını, kimlik karmaşasını; arkadaşlığın ve aşkın doğasını, nasıl iyi bir hayat yaşayacağımızı ve gerçekten bir şey bilip bilmediğimizi merak ederek büyürüz. Deneyimlerimizi yansıtma kabiliyetimizle, karmaşık ve anlaşılmaz kavramları anlamak için dili kullanırız. Bu durum, varlığımızı temel bir eylem olarak sorgulamamızı sağlar. Ancak kullandığımız kavramlar, sahip olduğumuz inançlar ve geçirdiğimiz deneyimler çoğu yetişkinin hayat örgüsünün bir parçası olmaz.

Kitapta, bunun bir kayboluş olduğunu ve çocuklarımızın felsefi duyarlılıklarını geliştirme çabalarını desteklemenin, onlar açısından harika bir hediye olacağını savundum. Varsayımları saptamak ve günlük yaşamda daha büyük önem arz eden olayları incelemek, varoluşunun tuhaflığının farkında olarak akıl yürütme ve analiz yeterliliği gerektirir. Çocuklarımızla birlikte felsefi araştırmayla meşgul olmak, onlara kendi özelliklerini kontrol edebilmeleri açısından önemli beceriler kazandırır. Aynı zaman anlamlı bir hayat oluşturabilmek için kendilerine güven duymalarını sağlar. Bu durum çocukken neredeyse hepimizde var olan merak duygusunu canlı tutarak, hayatlarımızı derinleştirir…..’’

Anaokulundan üniversiteye kadar her seviyede felsefe öğretmiş biri olan Jana Mohr Lone’ın yazdığı “Filozof Çocuk” kitabından bir bölümü paylaştım yukarıda. 2017 yılında,  Sola Yayınlarından Gülsün Arıkan çeviriyle çıkan kitap hayli ilgi gördü.

Çocuklar dünyaya sorularla geliyor. Peki bu sorularla felsefi fikirlerin tartışılacağı bir süreç başlatmak mümkün müdür?  Jana Mohr Lone, buna “evet” diyor ve ekliyor, “Filozof Çocuk, ebeveynlerin terlediği felsefi sorulara nazikçe yaklaşmanın yollarını öğretiyor.”

Jana Mohr Lone, çocukların soyut düşünme becerilerini geliştirdiklerinde bunun onların, duygusal olarak olgunlaşmalarına da katkı sağlağını savunuyor. Son günlerde çocuklarla felsefe, pek çok ebeveyn ve öğretmenin önemsediği bir konu oldu. Bu açıdan, Filozof Çocuk kitabı önemli bir kaynak. Çocuklarla felsefe yapmanın hem eğlenceli hem de öğretici bir süreç olduğunu keşfedeceksiniz bu kitabı okuduğunuzda.

Eğer ana gayemiz çocukların özgürce düşünmelerini sağlamak ise bunun yolu, konuşmanın, çocuğun kendi soru ve düşünceleriyle başlamasını sağlamaktan geçiyor. Ve tabi sizin soracağınız sorular da çok önemli. Çocuğunuzla /öğrencinizle yaptığınız felsefi sohbetlerde size yardımcı olabilecek sorular şunlar:

  • …………………………………..derken ne demek istedin?
  • Bunu söylemene sebep olan şeyler nedir?
  • …………………anlamı nedir?
  • Çok ilginç bir fikir. Bunu söylediğinde ne düşündüğünü açıklayabilir misin?

Bu sorulardan çok daha fazlasını kitapta bulabileceksiniz. Çocukların bu sorulara verdiği yanıtlar ise tek kelimeyle muhteşem. Kitabın akıcı bir anlatım dili var, bu yüzden ilgi ve keyifle okunacağını düşünüyorum

Varoluşun doğasına, kendine ve çocukların düşünsel zenginliğine dair küçük bir adım atmak isteyenler, bu kitap sizin için.

 

Mürşide Demirkol

Eğitim Uzmanı&Profesyonel Koç

@mursidedemirkol

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!